Sururi Seçmen

s.secmen@el-aziz.com 09 Ekim 2013 Çarşamba 01:39 DİĞER KÖŞE YAZILARI

AKP’DE HALA ÖNE ÇIKAN BİR ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI YOK!

AKP’de Hala Öne Çıkan Bir Elazığ
Belediye Başkan Aday Adayı Yok!

 

Elazığ Belediye Başkanı adayını seçtirme şansı en yüksek olduğu için AKP adayını ister istemez herkes daha çok merak ediyor. “Sizler gazetecisiniz bilirsiniz, aday adaylarından hangisi önde” diye zaman zaman soruyorlar…

Sorular karşısında şunu diyorum: Gazeteci olarak bizler her adaylığını açıklayan kişiden genelde işimiz gereği haberdar olur, biliriz. Bizlerin gözlemlerini ise sizi adayların ne kadar etkilediği oluşturur. Asıl hangi aday adayının daha popüler olduğu sizin açınızdan önemlidir.

Ancak aldığım cevaplardan hangi AKP aday adayının daha popüler olduğu, adını toplumun belleğine işlediği konusunda bir fikir edinmem, gözlemde bulunmam, henüz mümkün olmadı.

Sadece konuya yoğunlaşan belli kesimlerde birtakım isimlerden söz edilebiliyor, haklarında görüş ileri sürülüyor ki, bunlar da genellikle yandaş kişiler oluyor. Bu tür kişilerin beyanlarını genelleyerek bir gözlem ya da kanaat oluşturmak sağlıklı bir yaklaşım değildir.

Doğrusu, toplumun geneline mal olan, adından her yerde söz edilen, lehinde ya da aleyhinde konuşulan bir AKP’li aday adayını şahsen bendeniz bilmiyorum. Bu yalnız benim gözlemim de değil, basın camiasından, sivil toplum kuruluşlarından kişilerle konuya ilişkin yaptığımız sohbetlerde benzeri şeyleri duyuyorum.

Kimine göre toplum daha konuya ısınamadı, aday adayları tanıtım çalışmalarına başlamadı. Yerel medya da kazan kaynatmada pasif kalıyor…

Kimine göre ise aday adayları arasında toplumu hareketlendirecek ve peşinden sürükleyecek güçlü, etkili şahsiyetler olmadığı için süreç sakin geçiyor…

Ancak aday adaylarının ne yapıp edip artık varlıklarını hissettirecek etkinliklerde bulunmaları, fark oluşturacak eylem ve söylemler geliştirmeleri gerekir. Eğer PR çalışması yapmada başarılı olamazlarsa isimlerini toplumun belleğine işleyemez, dolayısıyla varlıkları hissedilmez.

Henüz zaman var düşüncesini de paylaşmak mümkün değildir. Çünkü Başbakan dünkü grup konuşmasında 81 ilde kamuoyu araştırmalarına başladıklarını ifade etti. Yani süreç başlatılmış durumda…

Şimdi düşünün yapılan anketlerde ve kamuoyu araştırmalarında vatandaşa soru sorulup hangi aday adayını tasvip ediyorsunuz denilecek. Vatandaşın aklında bir isim yoksa ne diyecek, nasıl bir cevap verecek? Herhalde boş gözlerle bakacak!

Demek ki şimdiye kadar çoktan aday adaylarının isimlerini, cisimlerini, imajlarını vatandaşın belleğine işlemiş olmaları gerekiyordu ki kamuoyu araştırmalarından ve anketlerden umdukları cevaplar çıksın.

Her türlü iletişim imkânlarının yaygın olduğu günümüz şartlarında şayet toplum yeterince aday adaylarını tanıyamıyorsa, bence bu, adayların yeteneksizliğinden kaynaklanan bir arızi durumdur.

Her olumsuzluktan, vur abalıya kabilinden hep Arif Çakmak’ı sorumlu tuttuğum için geçen gün arayıp “Ya şu adayları niye televizyona çıkartıp tanıtmıyorsun?” diye serzenişte bulundum…

Hani bir dokunup bin ah işittim denir ya, benimkisi öyle oldu. Arif, “Ya, ağabey, davet ediyorum, gelmiyorlar; şimdi erken diyorlar!” diye adeta ahu enin içinde yakınıp durdu…

İnanılmaz bir şey! Bir aday adayı Elazığ’ın en çok izlenen televizyonuna program için davet edilecek ve fakat nazlanacak, gelmeyecek, ipe un serecek! Olacak şey mi?

Bu bir özgüven eksikliğidir. Bu bir kifayetsizliktir. Bu bir kararsızlıktır. Bu bir işini bilmeme olayıdır. Siz daha ileri gidip ürkeklik ya da korkaklık da diyebilirsiniz…

Arif’e, kafa karışıklığımı gidermek için sordum: Bir yazımda adayları ekrana çıkar ya rezil olsun ya vezir, demiştim. Bu yüzden mi çekiniyorlar?

Arif “Yok, ağabey; adamlara diyorum ki, gel sana ne sorulmasını istiyorsan sen bize ver onu soralım; yine kabul etmiyorlar!” diyerek hayretimi doruğa çıkardı.

Şimdiden kalıbımı basarım ki böyle aday adaylarından bir şey olmaz. Bunların ne Elazığ’a ne kendilerine bir hayrı olur. Önüne konulan fırsatı değerlendiremeyen, nasıl olacak da kendisi fırsatlar oluşturabilecek?

Her zaman tekrarladığım naçizane bir kanaatim var; Elazığ’ın asıl sorunu nitelikli adam kıtlığı diye. Arif Çakmak’tan dinlediklerim bu kanaatimi bir daha pekiştirdi ki bendeniz daha bir umutsuzluğa ve tabii ki mutsuzluğa düştüm.

Şimdi iş AKP yönetimine düşüyor. Tabii iyiler arasında bir aday seçme lüksü yok, kötüler arasında bir aday göstermek durumunda! Bakalım başarabilecek mi?

Yalnız bu yazdıklarımdan kimse Elazığ’ın AKP’li adaya mahkûm olduğu sonucunu sakın çıkarmasın. Hep ifade etmişimdir ki sahiden kanaatim öyledir: Elazığ’da iyi bir aday göstermesi halinde, MHP ve Saadet Partisi’nin de belediye başkanlığına sahip olması asla zor değildir.

Zaten Saadet Partisi, bendenizin de beğendiğim Haluk Aslan’ı gösteriyor ki, AKP iyi bir aday gösteremezse, şahsen şans veriyorum. Ne var ki, güçlü örgüte sahip Saadet Partisi’nin hala niye etkili bir seçim kampanyası başlatmadığını, doğrusu anlayabilmiş değilim.

 

Sayı: 780


YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • Fevzi - 15 Ekim 2013 Salı 11:16
  Iyi nabiz tutmamissiniz,..Bilal Haciogullari nin Cok kaliteli oldugunu dusunuyorum...oz gecmisi bile Cok etkileyici
 • emre - 15 Ekim 2013 Salı 00:02
  Ak partideki bu aday tablo devam ederse...belediye yi kaybeder..Çünkü Palu bölgesinden millet vekilleri o bölgenin bütün kredisini bitirdi. Mevcut tablo da ki adaylarda malesef palulu..vizyon yok...MHP İyi bir aday çıkarırsa belediye MHP'nin ...kimse kusura bakmasın...malesef durum bu..
 • bahri can - 12 Ekim 2013 Cumartesi 03:05
  başbakanın vekil seçimi nasıl olduysa belediye başkanı adayıda öyle olur.başbakan Elazığdan ceketimi göstersem seçtiririm diyor.Elazığ seçmeni ceketi aday gösterse seçerim diyor ozaman Aday iyi olsa ne yazar kötü olsa ne yazar.Altta kalanın canı çıksın
 • nahli - 10 Ekim 2013 Perşembe 14:09
  Bilal HACIOĞULLARI ön çıkan isim..
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:11
Güneş 04:56
Öğle 12:26
İkindi 16:19
Akşam 19:45
Yatsı 21:22
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7083     EURO 5.4926     IMKB 103200     ALTIN 196,867