ABD BAŞKANI TRUMP’IN KUDÜS KARARI BELLİ GİBİ... KARAR VERME SIRASI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DA!

Mesud Akgül'ün yazısı...

06 Aralık 2017 Çarşamba 09:57 < GÜNDEM
Mesud Akgül

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan edeceğine ve ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması talimatını kamuoyuna açıklayacağına dair haberlerin medyada gündemi sarstığı dün, AKP Meclis Grubunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan böyle bir vahim girişimin sonuçlarının çok ağır olacağını söyledi.
 
“Kudüs, Müslümanların kırmızıçizgisidir. İsrail’le diplomatik ilişkileri keseriz” diye rest çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki süreçte sözünü tutup mikrofondaki gibi esip gürleyebilecek mi hep birlikte izleyip göreceğiz?
 
Bu sözünün elbette takipçisi olacağız tıpkı kamuoyu gibi!
 
Nihayetinde söylediklerini inkâr edecek ya da tevil edecek hali yok.
 
Her şey oldukça açık ve berrak ortada duruyor.
 
Meşhur siyasi zikzaklarına ya da keskin “U” dönüşlerine bir yenisin daha ekler mi Cumhurbaşkanı Erdoğan, izlemek lazım.
 
Sonuçta AKP Grup Toplantısında yaptığı konuşmanın içeriği bugün gazete manşetlerini süsledi.
 
İşte o manşetlerden bir demet.
 
Kudüs kırmızıçizgimizdir…
 
İsrail’le kopabiliriz…
 
İkinci One Mınute…
 
ABD’ye Kudüs resti…
 
İsrail’le diplomatik ilişkileri keseriz…
 
Bugün Beyaz Saraydan üst düzey bir yetkiliden yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Donald Trump'ın, "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ilan edeceği" ve "Tel Aviv'deki Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması hazırlıkları için talimat verdiğini söyleyeceği" medyaya yansımış durumda.
 
ABD Başkanı Trump kararını dünyaya ilan ettikten ve söylentiler iddia olmaktan çıkıp artık resmiyete dönüştükten sonra gözler Türkiye’ye dolayısıyla da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrilecek.
 
ABD Başkanı Trump geri adım atarsa ne ala!
 
Atmaz ise er kişi olduğunu ispat sırası Cumhurbaşkanı Erdoğan’da demektir!
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kudüs ile ilgili yaptığı sert çıkışlara İsrail hükümet yetkililerinden de aynı sertlikte karşılık görmüş olduğu dikkatlerden kaçmamalı!
 
Zarrab soruşturması ve Man adası iddialarıyla sıkıntılı günler geçiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Trump’ın Kudüs çıkışıyla rahat bir nefes almış oldu.
 
Zira Kudüs bir anda ülke gündeminin baş sırasına oturdu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kudüs hakkında ifade ettiği düşünce ve fikirlerin hangi partiden olursa olsun ülke kamuoyunun genelinde büyük destek ve kabul gördüğü muhakkak.
 
Ancak iş resmiyete bindikten sonra sözünü çiğner İsrail’le diplomatik ilişkileri kesmek için gerekli adımları ve hamleleri yapmaz ise işte o zaman Erdoğan’ın açıklamaları bumerang gibi kendisine döner ve vurur!
 
Böyle bir durumda son derece ağır yaralar alacağı muhakkak.
 
Elbette bu konu öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ilgilendiren bir konu!
 
Sözünde durup durmayacağını hep birlikte test edip onaylayacağız!
 
“Bu neyin acelesi böyle! Dün bir bugün iki! Cumhurbaşkanı Erdoğan sözünün gereklerini yerine getirirse siz mahcup olursunuz” diyenler olabilir tabi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan sözünün gereğini yerine getirip Türkiye ile İsrail arasındaki tüm diplomatik ilişkilerin kesildiğini resmen ilan etsin biz bu hususta mahcup olmaya dünden razıyız arkadaş.
 
Zira Türkiye’nin İsrail’le ikili ilişkilerinin kesilmesinin ülkemize, devletimize ve milletimize kazandıracağı siyasi itibar ve prestijin artısı, katma değeri o kadar büyük ki bizim yanılgımız veya mahcubiyetimiz bununla kıyaslanamayacak kadar önemsiz bir detaydır.
 
Mavi Marmara Yardım gemisine yapılan eşkıyalık sonrasındaki gibi Türkiye yeniden İsrail’le tüm diplomatik bağlarını kessin de şahsımıza yöneltilecek ne kadar eleştiri ya da hakaret varsa yüksünmeden hepsini toptan göğüslemeye, sırtlanıp taşımaya dünden hazır ve nazırız.
 
Yeter ki Cumhurbaşkanı Erdoğan söylediklerini tatbikata geçirsin ve bu konuda yapılması gereken ne varsa yapsın.
 
Yaparsa eyvallah.
 
Yapmazsa eğer işte o zaman yandı gülüm keten helva...
 
O.G

 TRUMP, İSLAM ÂLEMİNİ DEĞİL İSRAİL’İ ATEŞİN İÇİNE ATTI… ŞİDDETLİ TEPKİLER DE BU YÜZDEN - TIKLAYIN 

Etiketlerabd israil cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan medya
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:08
Güneş 06:30
Öğle 12:14
İkindi 15:16
Akşam 17:46
Yatsı 19:03
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 222,078