Ahmet Taşgetiren

atasgetiren@bugun.com.tr 14 Temmuz 2009 Salı 10:50 DİĞER KÖŞE YAZILARI

NABUCCO: TÜRKİYE'NİN YILDIZI PARLIYOR"

Türkiye'nin stratejik derinliği"ne bir halka daha:
 
Dünya ve bölge barışına yönelik bir hayat damarı daha:
Nabucco.
 
Bu iki cümleden sonra üçüncü bir cümle şöyle kurulmalı diye düşünüyorum:
 
Hadi Avrupa, şimdi yine ayak sürüsün Türkiye'nin AB üyeliği konusunda...
 
"-Türkiye olmadan AB'nin global bir vizyona sahip olması mümkün değildir" cümlesi çok önceden kurulmuştu.
 
Şimdi;
 
"-Türkiye olmadan Avrupa'nın enerji ihtiyacını karşılamasının bedeli çok daha yüksek olacak" cümlesi kurulabilir.
 
Evet Nabucco, Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacının karşılanması anlamında, ekonomik boyutunun ötesinde, tam bir stratejik anlam taşıyor. Asya, Ortadoğu, Türkiye, Avrupa ve bağlantılı olarak Amerika-Rusya...
 
-Mavi Akım...
 
-Batı Doğalgaz hattı...
 
-Bakü-Tiflis-Erzurum hattı...
 
-İran-Türkiye hattı...
 
-Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol hattı...
 
-Irak-Türkiye Petrol (Kerkük-Yumurtalık) hattı.
 
Bu tablo, büyük bir coğrafyanın kaderini birbiriyle bağımlı hale getirirken, Türkiye'yi de böyle bir kader çizgisinde merkezi bir ülke haline getiriyor.
 
Bundan böyle Türkiye'nin siyasi istikrarı ve güvenlik sorunu, dünya için özellikle Avrupa için çok daha önemli hale gelecek.
 
Bu stratejik çerçeve yanında, Nabucco projesinin bundan sonraki her safhasında Türkiye'ye ekonomik artışlar sağlayacağı kesin.
 
Mesela, Nabucco projesi ile Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya'ya kadar, yapılması planlanan ve 3'te ikisi (yaklaşık 3300 kilometrelik hattın 1998 kilometresi) Türkiye'de yapılacak olan doğalgaz hattı inşasında Türkiye'ye 4.8 milyar euro'luk bir yatırım yapılacak, 5 bin kişiye iş imkanı sağlanacak.
 
Ardından, gaz tedariki açısından Türkiye rahatlıyor. Halen 57 ilde doğalgaz ısınma için kullanılıyor, 24 ilde doğalgaz yok. Nabucco ile gaz tedariki daha olumlu hale geleceği için hem eskiden beri doğalgaz kullanan illerde kış aylarındaki zorluklar giderilmiş olacak hem de yeni illere doğalgaz ulaşması mümkün olacak.
 
Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın verdiği bilgiye göre Türkiye ayrıca taşımadan dolayı da 4.2 milyar dolarlık bir vergi gelirine sahip olacak. Bu, hattın önemli bir kısmı Türkiye topraklarından geçtiği için vergi gelirinin yüzde 60'ına tekabül ediyor.
 
Acaba Türkiye, pasif transit ülke mi olacak, enerji oyuncusu mu?
Belki birtakım güçler, Türkiye'nin bölgedeki rolünü küçültmek gibi bir hesabın içine girmiş olabilirler.
 
Ama Türkiye, bu olumsuz hesaplarla boğulacak bir ülke olmadığını göstermiş bulunuyor.
 
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza Kıbrıs'ın Rum tarafında "Türkler'e baskı yapsanız..." yollu bir talebe çok net cevap vermişti:
 
-Türkler artık bölgesel bir süper güçtür. Onlara baskı yapma zamanı çoktan geçti.
Bunu Amerika anladı ama henüz Avrupa Birliği'nde kimi ülkelerin anladığı söylenemez. Onlar, Rumlar adına Türkiye'nin bileğini bükmek ve AB ile ilişkileri bir terbiye aracı olarak kullanmak gibi bir yolu benimsiyorlar.
 
Ama Türkiye de kendi yolunda ilerliyor. Bu sürecin sonunda AB'nin Türkiye'yi daha sağlıklı biçimde idrak edeceğinden kuşku duymamak lazım.
 
AB'nin eski Genişlemeden Sorumlu Komisyon Başkanı Gunter Verheugen'in, nüfus yaşlanmasını değerlendirdiği bir konuşmasında şu mealde bir sözünü hatırlıyorum:
 
-Bir gün gelecek AB, Türkiye'nin AB'ye tam üye olması için rica edecek. Çünkü çalışan insan açığı noktasından yetişmiş insan ihtiyacını başka türlü karşılaması mümkün olmayacak.
 
İşte Nabucco da, "Türkiyesiz olmaz" yargısına götüren bir başka gerekçe durumunda.
 
Enerji bu coğrafyada yoğunlaşmışsa ve Türkiye bu coğrafyanın kalbi durumunda ise ve Türkiye'deki siyasi liderlik, Türkiye'nin bu coğrafya ile kalbi alakalarını diri tutabilecek beceriyi göstermişse... Bunun Türkiye'nin kudret hanesine önemli getiriler sağlaması kaçınılmazdır.
 
Şu söylenebilir ki:
 
Türkiye'nin güvenliği artık küresel bir zarurettir.
 
Türkiye'nin istikrarı artık küresel bir zorunluluktur.
 
Türkiye sırça saraydır, kimse onunla gelişigüzel oynamamalıdır çünkü bunun getireceği bedeli telafi imkanına kimse sahip değildir.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.8254     EURO 6.5527     IMKB 96216     ALTIN 239,897    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:01
Güneş 05:31
Öğle 12:27
İkindi 16:11
Akşam 19:13
Yatsı 20:36