ANKA, ARTIK YERLİ MOTOR İLE UÇACAK

Milli ve yerli silah sanayimizdeki gelişmeler baş döndürücü hızla devam ediyor. ANKA, artık yerli motor ile uçacak...

20 Şubat 2018 Salı 19:40 < GÜNDEM


Milli ve yerli silah sanayimizdeki gelişmeler baş döndürücü hızla devam ediyor…

Erbakan'ın kurduğu TAİ/TUSAŞ ilk yerli İHA motorunu ürettiğini duyurdu.

Erbakan; "Gün gelecek kendi tankımızı, topumuzu, uçağımızı, füzemizi kendimiz yapacağız" dediğinde alay edip dalga geçen, Erbakan'ı ‘hayalperest’ diye millete yutturan vatan haini sabetayist yahudi medyası gerçeklerin üstünü örtmeye devam ederken, Milli Savunma Sanayimiz peşpeşe yeni silah ve sistemleri açıklıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin tasarlayıp ürettiği İnsansız Hava Aracı ANKA yerli motora kavuştu.

Daha güçlü yerli motorun takıldığı ANKA için yer testleri yapılıyor. Yerli motor takılı ANKA’nın Şubat sonuna kadar ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor.

ANKA, 40 bin feet irtifaya (yaklaşık 13 bin 300 metre) çıkabilecek motora sahip olacak.

Yerli motor takılan ANKA pek çok avantaja birden kavuşacak. ANKA istenirse daha yükseğe çıkabilecek, daha uzun süre uçabilecek ve daha fazla faydalı yük taşıyabilecek.
 
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TEI arasında 27 Aralık 2012 tarihinde imzalanan proje, MALE sınıfı insansız hava araçlarında kullanılmak üzere üstün teknik özelliklere sahip bir turbodizel havacılık motorunun yurtiçi imkânlar ile geliştirilmesini kapsamaktaydı.

Proje çerçevesinde önce motor geliştirildi, ardından ANKA’nın uçacağı atmosfer şartları yerde yaratıldı ve motor denendi.
Denemelere göre 2.1 litre hacme sahip dizel motor, 2300 devirde 0 - 20 bin feet (yaklaşık 6 bin 600 metre) irtifa arasında 170 beygir güç üretti. Oksijen miktarı azaldığı için motor gücünün düşmeye başladığı irtifa beklendiği üzere 20 bin feet oldu.

Motor, 30 bin feet irtifada 130 beygir güç üretti. Hali hazırda uçan ANKA’da kullanılan mevcut motor ise 0 -11 bin feet irtifa arasında 155 beygir güç üretiyor.

Bu karşılaştırma ile TEI’nin motoru için kritik irtifa kullanımda olandan iki kat yüksekte gerçekleşiyor. Yeni motor 30 bin feet irtifada mevcut motorun ürettiğinin üzerine yarısı kadar fazladan güç üretirken yakıtı yüzde 10- 11 oranında daha ekonomik tüketiyor.

TEI’nin motoru mevcut motordan 5 kg daha ağır ancak uçuş performansı ile bu ağırlığın fazlası gücü sağladığı için ağırlık güç oranı da düzeliyor. Mevcut motor 30 bin feet irtifaya zorlanarak çıkarken geliştirilen motor 30 bin irtifada kalmıyor, 40 bin feet irtifaya daha da kolay çıkıyor.

 MİLLİ İHA BAYRAKTAR’DA ERBAKAN İSMİ - TIKLAYIN 

M.T


 
Etiketlermilli silah teknoloji erbakan
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3348     EURO 6.0808     IMKB 91638     ALTIN 214,228    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:01
Güneş 07:29
Öğle 12:26
İkindi 14:50
Akşam 17:11
Yatsı 18:34