ARICAK, YOĞUNBİLEK SULAMA TESİSİ İLE SULU TARIMA KAVUŞACAK

Elazığ İl Özel İdaresi tarafından yapımı gerçekleştirilen ve Arıcak’ın tarımsal kalkınmasına önemli katkı sağlayacak ve 4 bin dönüm araziyi sulu tarıma kavuşturacak olan Yoğunbilek Sulama Tesisinin inşaatı devam ediyor.

19 Ekim 2017 Perşembe 15:51 < GÜNDEM

 
Elazığ'ın Arıcak ilçesinde 4 bin dönüm araziyi sulu tarıma kavuşturması planlanan tesisin inşaatı hızla sürüyor…
 
Elazığ İl Özel İdaresi tarafından yapımı gerçekleştirilen ve Arıcak’ın tarımsal kalkınmasına önemli katkı sağlayacak ve 4 bin dönüm araziyi sulu tarıma kavuşturacak olan Yoğunbilek Sulama Tesisinin inşaatı devam ediyor.
 
4 Bin Dönüm Sulanabilir Arazisini Sulu Tarıma Kazandıracak
 
İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu inşaat alanında incelemede bulundu. Projenin bölgeye ciddi katkı sağlayacağını belirten Mehmet Sabuncu:
 
“Elazığ’ın kalkınmasına katkı sağlayacak çok sayıda altyapı ve üstyapı projesini gerçekleştirmekteyiz. Bunlardan biri de DAP kaynakları ile yapımı gerçekleştirilecek olan ve 2018 yılı başında bitirilerek bölge sakinlerinin kullanımına sunulacak olan Yoğunbilek Sulama Tesisidir. Projelendirme, mühendislik ve ihale işlemleri idaremiz tarafından gerçekleştirildi.
 
Bitirildiğinde Arıcak ilçemizde verimli alanları bulunan Yoğunbilek, Küplüce Albayrak Mezrası ve Gümüşyaka Mahallemizin 4 bin dönüm sulanabilir arazisini sulu tarıma kazandıracak. Projemizde çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir" dedi.
 
Saniyede 250 Litre Su Taşıma Kapasitesine Sahip
 
Mervan Çayı üzerine kurulan tesisin, enerji ihtiyacı olmadan saniyede 250 litre su taşıma kapasitesine sahip olduğunu belirten Sabuncu:
 
"Projemiz için 7 bin 580 metre uzunluğunda beton trapez kanal ile 3 bin metre boru kullanılacaktır. 1 milyon 363 bin TL proje bedelli bu önemli tesisimiz tamamlandığında sulama imkanlarından Yoğunbilek ve diğer yerleşim yerlerinde mukim olan 250 ailemiz istifade edecektir.
 
Oldukça verimli topraklara sahip bu bölgemizde hayvancılık faaliyetleri de yoğun olarak gerçekleştirmedir. Projemiz bölgede hem tarımsal çeşitliliğin ve verimliliğin artışına hem de hayvansal üretim ve yem bitkilerinin üretimine çok önemli katkı sağlayacaktır" dedi.

M.T
 
Etiketlermehmet sabuncu elazığ il özel idaresi arıcak
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3738     EURO 6.0725     IMKB 90529     ALTIN 213,679    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:59
Güneş 07:27
Öğle 12:25
İkindi 14:49
Akşam 17:10
Yatsı 18:33