BAKAN TÜFENKCİ ELAZIĞ’DAYDI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu çeşitli ziyaret ve açılışlara katılmak üzere Elazığ’a geldi.

19 Mayıs 2017 Cuma 01:29 < GÜNDEM
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu çeşitli ziyaret ve açılışlara katılmak üzere Elazığ’a geldi.Açılışlara katılmak üzere Karakoçan ilçesine geçen Bakan Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Vali Murat Zorluoğlu Karakoçan İlçe Kaymakamlığını ziyaret etti.

Ziyaretten sonra Karakoçan ilçesinde vatandaşlarla buluşup sohbet eden Bakan Tüfenkci daha sonra Fırat Üniversitesi Karakoçan Meslek Yüksek Okulunda mezun olan öğrencilerin törenine katıldı.

Daha sonra Bakan Tüfenkci, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Vali Zorluoğlu, TOBB tarafından yapılan Karakoçan TOBB Anadolu İmam Hatip Lisesi ve 200 yatak kapasiteli TOBB Öğrenci pansiyonunun açılışını yaptılar.

TOBB’un bir yandan Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlarken diğer bir yandan 81 ilde okullar inşa ettiğini belirten Bakan Tüfenkci, “Üreten ara eleman ihtiyacını karşılama noktasında eğiti kurumları oluştururken benim içinde ayrı bir önemi olan imam hatip liselerinin de bu kapsamda hayata geçirilmesi gerçekten önemlidir. TOBB Anadolu İmam Hatip Lisemizin ülkemize faydalı olmasını diliyorum” dedi.

İmam hatip liselerinin gönüllerinde ayrı bir yeri olduğunu dile getiren Bakan Tüfenkci, “İmam hatip liselerini sadece diplomaya yansıyan bir okul olarak görmüyoruz. İmam hatip ruhunu yakalayan ve yakalamamız gerektiğine inanarak bunu ifade ediyoruz. Milletimizin imam hatip liselerine bir misyon yüklediğine inanıyoruz. İmam hatip liseleri geçmişte de çok başarılı nesiller yetiştirdi. Bu nesil bugünkü Türkiye’nin yönetici kadrolarının büyük bir kısmını oluşturdu. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bugün Türk halkının olduğu kadar dünyada birçok milletin kalbinde taht kurmuştur. Bu kadrolarla yönetilen Türkiye mazlumun, ihtiyaç sahibinin yanında olan tarihte gelen misyonunu devam ettiren ekonomisi ile örnek olan bir ülkedir” diye konuştu.

Vali Murat Zorluoğlu ise “Bugün ilimiz için, Karakoçan ilçemiz için çok özel, çok güzel bir gün. Sizlerle birlikte iki güzide eserin, okulumuzun ve camimizin açılışını yapmaktan büyük bir mutluluk ve bahtiyarlık duyduğumu ifade etmek isterim.

Bilvesile sizleri en kalbi duygularımla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum. 

Sözlerimin başında, ilçemizde önemli bir eksikliği tamamlayacak olan bu okulu ve müştemilatını vücuda getiren TOBB Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’na ve teşkilatına devletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Yine hem bu okulumuzun öğrencilerine bir tatbikat camisi olarak hizmet verecek olan, hem de bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın günlük ibadetlerini yapabilecekleri bu muhteşem mabedin burada yükselmesine vesile olan Ticaret Borsası Başkanımıza ve ekibine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.Bilindiği gibi ülkemizin en güçlü yanlarından birisi oldukça genç ve dinamik nüfusumuzdur.

İşte bu genç nüfusu; dünyadaki dönüşümü takip edebilen, demokrasi ve adalet duygusu gelişmiş, milli ve manevi değerlerini bilip onlara sahip çıkan, erdemli, hoşgörülü, insani değerlere bağlı, sorgulayıcı ve araştırmayı ilke edinmiş bireyler olarak yetiştirebilirsek 21 inci yüzyıl Türkiye’nin yükseldiği, kalkındığı ve her bakımdan refahı yakaladığı bir yüzyıl olacaktır. Hizmete açılan her yeni okul bu hedefe bir adım daha yaklaşmamıza vesile olmaktadır.

Hükümetimizin malum, ülke genelinde tam gün eğitime geçme hedefi bulunmaktadır. Biz de Elazığ genelinde tüm okullarımızda tam gün eğitime geçiş için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Bu çalışmalarımızda devletimizin imkânlarının yanı sıra hayırsever işadamlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızdan da ciddi destek alıyoruz. Bizim de hedefimiz Elazığ ilinin ülke genelinde tam gün eğitime geçen ilk illerden birisi olmasıdır.

Zira cenabı hak Kur’an-ı kerim de “Allah’ın mescitlerini ancak, Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekâtı veren ve yalnız Allah’tan korkanlar imar ederler. Onların doğru yola erişenlerden olmaları umulur” (tevbe 9/18) buyurmaktadır. Cami inşa etmek ve inşa edilmiş camileri koruyup yaşatmak, yüce Allah’a samimi kul olmanın bir tezahürüdür.İnşa edilen her cami bu topraklara vurduğumuz yeni bir mühürdür. İnşa edilen her cami birlik ve beraberliğimizin yeniden güçlü bir şekilde dile getirilmesidir. İnşa edilen her cami bu topraklarda barışın, hakkın, hukukun tesisi için atılmış büyük bir adımdır.

Bu okul ve bu cami hiç şüphesiz, ölçülemeyecek fedakârlıkların, yorgunlukların, umudun ve çabanın sonucunda bu hale gelmiştir. Emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum. Sizler fedakârlık gösterip, gayret sarf ederek böyle güzel eserleri vücuda getirdiniz ve Kur’an-ı ifade ile gerçek müminler olduğunuzu ispat ettiniz. Yüce Allah hayırlarınızı kabul etsin.” dedi.

Daha önce TOBB olarak Elazığ’a bir ilköğretim okulu yaptıklarını hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bana her zaman, ‘Eğitime niye bu kadar yatırım yapıyorsun’ sorusunu soruyorlar. Bende diyorum ki zenginleşmenin, birlik ve beraberliği temin etmenin yolu eğitimden geçer. Bakınız ben bir iş adamıyım. İş dünyasında yaptığınız her türlü yatırımda kar da var zarar da var. Ama eğitime yapılan yatırımda her zaman kazanılır” ifadelerini kullandı.

Elazığ Ticaret Borsa Başkanı Mehmet Ali Dumandağ ise “Bu okulun çevre düzenlemesi, altyapısı ve diğer ihtiyaçlarında desteklerini esirgemeyerek her zaman yanımızda olan Sayın Valime, Sayın Kaymakamıma teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü ise TOBB Başkanıma yapıyorum. Bu okulun yapım sürecinde günü gününe, saati saatine takip etti. Sayın başkanım 81 ile 81 okul projesi var. Türkiye için büyük bir yatırımdır. Bunun bir tanesini de ilçemizde yapıldı. Bundan dolayı ilimiz, ilçemiz, borsamız ve hemşerilerimiz adına tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Ticaret Borsa Başkanı Dumandağ katılımlarından dolayı Bakan Tüfenkci, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile Vali Zorluoğlu’na bir plaket takdim etti.

Daha sonra ilçeden ayrılan Bakan Tüfenkci Elazığ’da Hacı Sıdıka Dumandağ Yatılı Kız Kur’an Kursu ek binası ve Elazığ Ticaret Borsası Yeni Pazar Alanının toplu temel atma törenine katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Tüfenkci “Bugün hayır içerisinde hayırlı işlerin temellerini atıyor, açılışlarını yapıyoruz. Bu vesileyle ben Elazığ Borsa Başkanımız M. Ali Dumandağ ve ailesini tebrik ediyorum.

Burada okuyan, eğitim alan kuran kursu öğrencilerimizin her birinin duaları sizlere yeter diye düşünüyorum. Burada bir de Pazar yeriyle ilgili bir temel atıyoruz. Hem ibadet noktasında hem ticaret noktasında ikisini de birleştiren güzel bir iş yapıyoruz. İkisi de hem Elazığ’ımıza hem Türkiye’mize hayırlı olsun inşallah. Ben inanıyorum ki ibadetin ve ticaretin birlikte yapılarak kazanılanda hikmet olduğuna inanıyoruz. Burada yetişen kızlarımız temelini attığımız ek bina ile birlikte daha konforlu daha güzel mekânlar da eğitimlerini alacaklar ve bu eğitimler neticesinde ülkemize faydalı insanlar olarak hayatlarına devam edecekler.

Değerli kardeşlerim gençliğe inanmamız ve güvenmemiz gerekir. Gençliğin bir heyecan olduğunu bir aşk olduğunu aynı zamanda akıl olduğunu, irfan olduğunu aynı zamanda geleceğe bakma adına siz gençlere inanıyoruz, güveniyoruz. Onun için 16 Nisan’da ki referandum da gençlerin önünü açtık. Birileri gençlerimize inanmasa da önlerini kesmeye çalışsa da bu milletin desteğiyle anayasa değişikliğini yaptık. Artık gençlerimiz 18 yaşında milletvekili de olacak Belediye Başkanı da olacak ve bu millete her alanda hizmet edecekler. Ben tekrar bu ek binanın yapılmasında emeği geçen bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum.” dedi.

İlimizin hayırseverliği ile bilinen önemli simalarından Sayın M. Ali Dumandağ’ın burada bugün temelini atacağımız çok önemli bir hayır işini daha başlatıklarını söyleyen Vali Murat Zorluoğlu ise “ ‘Peygamber Efendimiz (sav) sizden en hayırlısı Kuran’ı öğrenen ve öğretendir’ diye buyurmuştur. Burada temelini atacağımız bu ilave bina ile inşallah Kur’an-ı Kerim’i çok iyi öğrenen ve öğreten genç, yeni bir nesil yetiştirilicektir.”

İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya’nın okuduğu duanın ardından Bakan Tüfenkci, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Vali Zorluoğlu, Hacı Sıdıka Dumandağ Yatılı Kız Kur’an Kursu ek binası ve Elazığ Ticaret Borsası Yeni Pazar Alanının ilk harcını attı.Temel atma töreninden sonra Bakan Tüfenkci, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Vali Zorluoğlu ve beraberindeki heyet Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasına geçerek TSO Hizmet Binası, Vali Murat Zorluoğlu Konferans Salonu, Teşhir ve Tanıtım Merkezi’nin açılışını yaptılar.

Burada bir konuşma yapan Vali Murat Zolruoğlu; “Bu konferans salonuna ismimin verilmesi esasında Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamızın şahsında Elazığlıların kadir şinaslığı, nezaket, zarafet ve vefa örneğidir.  Böyle bir ilde çalışıyor olmaktan, böyle güzel insanlara hizmet ediyor olmaktan çok büyük bir şeref duyuyorum. Evlatlarıma, torunlarıma bırakacağım manevi miras hiç kuşkusuz Elazığ’ da yaptığım bu Valilik dönemi olacaktır.” dedi.

Hedefimiz ülkemizin daha hızlı ve güçlü büyümesi ve bunun için de yapılması gereken her şeyi yapıyor, alınması gereken tedbirleri aldıklarını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise “İnşallah hep birlikte çok daha güçlü bir Türkiye’ye doğru yol alıyoruz. 16 Nisan’dan önce ekonomiyle ilgili tüm söylediklerimiz bir bir gerçekleştiriliyor. Algı operasyonlarıyla ve suni müdahalelerle ekonomimize yönelik engelleme faaliyetlerini çok şükür sizlerin ve milletimizin samimi gayretiyle ve tabi ki Allah’ın izniyle bertaraf ettik.16 Nisan’dan sonra önümüz daha açık, daha öngörülebilir bir Türkiye’yi hep beraber inşa edeceğiz. Daha fazla demokrasinin, daha fazla değişimin olduğu bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz. 16 Nisan’dan sonra bir yandan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş reformlarını gerçekleştirirken, bir yandan da gündemi ekonomi olarak belirledik ve Türkiye’yi, reel sektörü nasıl daha fazla büyütürüz, onun gayreti içerisindeyiz. Onun için sizlerle daha fazla bir araya gelerek Türkiye’de atılacak adımlar noktasında hangi reformları gerçekleştirdiğimizi de, neleri başarırız bunu hep birlikte tartışarak, inşallah 2019 yılında reformları tamamlayan bir ülke olarak 2019 yılına adım atacağız.” dedi.Açılışların ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekci, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Vali Murat Zorluoğlu ve davetliler Akçakiraz Beldesine geçerek Belediye Başkanılığını ziyaret etti.

Bakan Tüfenkci ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu belde de düzenlenen şenliklere katılarak ilimizden ayrıldı.

  HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN  

O.G.
Etiketlermurat zorluoğlu idris alan mehmet ali dumandag yusuf sarıkaya ramazan gürgöze bakan
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:58
Güneş 05:28
Öğle 12:27
İkindi 16:11
Akşam 19:15
Yatsı 20:39
DÖVİZ KURLARI
USD 4.0867     EURO 5.0024     IMKB 110059     ALTIN 174,736