BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ELAZIĞ'DA ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

Partisinin Merkez ilçe kongresine katılmak amacıyla Elazığ’a gelen AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU...

21 Ekim 2017 Cumartesi 17:10 < GÜNDEM

 
Partisinin Merkez ilçe kongresine katılmak amacıyla Elazığ’a gelen AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım önce Fırat Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı açılışı ve fahri doktora tevcih törenine katıldı...

Programda Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından Başbakan Binali Yıldırım'a Fahri Doktora unvanı verildi.

Açılışta konuşan Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin son 15 yılda eğitim alanında önemli mesafeler kat ettiğini belirterek, bu süre içerisinde yükseköğretim alanında 81 ilde üniversite kurulduğunu, öğrenciler için yurtlar  yapıldığını aktardı.

425’TEN 470 LİRAYA ÇIKARDIK

Öğrencilerin burs ve kredi ile desteklendiğini aktaran Başbakan Yıldırım:

“2003’te öğrenci başına 45 lira burs veya kredi veriyorduk. 2018’de bu rakam 470 Lira olarak. 425’ti. Bu sene 425’ten 470 Liraya çıktı. Hayırlı olsun. Bunu da Elazığ’dan açıklamış olduk. Bunlar önemli gelişmeler. Ancak yeterli değil. Şimdi Türkiye’nin 17. Büyük ekonomisi itibariyle ülkesi. Hedefimiz Türkiye’yi parmakla gösterilen ülkeler arasına sokmak. Türkiye’nin potansiyeli büyük. İmkanları büyük. Türkiye’nin geçmişi var. Tarihi derinliği var. Medeniyet birikimi var. Yıllardan beri dünyanın batı ile doğusunu buluşturmuş, çatışmaları kardeşliğe dönüşmüş bir ulustan bahsediyoruz.” dedi.

'ENİNDE SONUNDA HÜSRANA UĞRAYACAKLAR'

Kuzey Irak’ta yapılan referanduma ilişkin açıklamalarda da bulunan Başbakan yıldırım şöyle konuştu:

“Irak’ta birtakım gelişmeler oldu. Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi bir referandum kararı aldı. Dedik ki yapmayın etmeyin, kendi halkınıza karşı yanlış yapıyorsunuz. Onları mağdur ediyorsunuz. Kafanıza göre bu kararları alırsanız sonuçlarından oradaki her türlü etnik kimliğe bu bedeli ödetmeye hakkınız yok. Fakat dinleyen mi oldu? Şimdi ne oldu. Başladıkları yere geldiler. Bütün kazanımlarını kaybettiler.

Tabi şartlar ne olursa olsun bu coğrafyada biz biriz, beraberiz, hiçbir zaman burada olup bitenden orada yaşayan kardeşlerimize bir zarar gelmesini istemeyiz. Bizim derdimiz orada birliği, beraberliği, kardeşliği bozmaya çalışan üst aktörlerdir. Oradaki üst aktörler ülkemizin güney sınırları boyunca hem Irak’ta hem Suriye’de yeni bir yapay devlet hevesinin içerisine girmiştir.

Ancak şunu herkes bilmelidir ki bu aziz millet oradaki şer ittifakına asla müsamaha göstermeyecektir. Bölgedeki statü değişikliği, Irak’ın, Suriye’nin toprak bütünlüğü üzerine oynanan oyunlar doğrudan Türkiye’yi ilgilendiriyor. Hiç kimse bu Türkiye’nin işidir diyemez. Bu sınırların hangi şartlarda oluştuğunu hepimiz biliyoruz. Sınırın o tarafıyla bu tarafı arasında bir fark yok. Yapay bir çizgi. O tarafıyla bu tarafı arasında bir fark yok. Yapay bir çizgi. Akrabalık her şey var. Dolayısıyla bu yapıyı bozmaya çalışanlar, burada bir şer odağı oluşturmaya çalışanlar eninde sonunda hüsrana uğrayacaklar.

Bu Türkiye’nin milli güvenlik meselesi olmaya devam edecektir. Bizim amacımız bölgede kardeşliğin, huzurun yerleşmesidir: Oradaki olacak her türlü olumsuzluğun faturasını, yükünü biz karşılıyoruz. Hiçbir katkısı olmayan, sorun üretmekten başka hiçbir rolü olmayan ülkelerin burada racon kesmesi asla ve asla kabul edilir bir şey değil. Onun için aman oyuna gelmeyelim: birliğimizi beraberliğimizi gözümüz gibi koruyalım. Biz bir olursak, iri olursak, diri olursak, birlikte Türkiye olursak eyvallah hiç kimse bize bir şey yapamaz.”

Terör örgütlerine karşı Türkiye’nin daha tedbirli ve uyanık olması gerektiğini belirten Başbakan yıldırım, “Maalesef bizim enerjimizi azaltan. Medeniyet yolculuğumuzu yavaşlatan bu şer yapılanmalarına karşı artık daha tedbirli olmamız lazım. Daha uyanık olmamız lazım. Büyük fotoğrafa, geleceğe odaklanmamız lazım.” dedi.

VELİLERİMİZ RAHAT OLSUN

TEOG ve yüksek öğretime geçiş sistemine ilişkin açıklamalarda da bulunan Başbakan Yıldırım:

“3,5 milyon gencimizi ilgilendiren bir konu. Üniversiteye giriş sınavında değişikliğe gidiliyor. Aslında bu biraz sadeleştirme. Yani iki kademeli sınavdan yine iki kademeli ama aynı günde yapılacak bir sisteme dönüşüyor. Yüksek Öğretim kurumları sınavı adı altında sabah ve öğle oturumu olarak iki oturumda gerçekleşecek bir sınavdan söz ediyoruz. Böylece öğrencilerimiz stres yaşamasın istiyoruz. Düzenleme bunu hedefliyor.

 Esasında üniversitelerde geldiğimiz nokta şu. Bu liselerimizin mezun ettiği öğrenci sayısıyla üniversitelerimizin kabul ettiği öğrenci sayısı hemen hemen başa baş: Diyeceksiniz ki sınava ne gerek var? Ama geçmişten gelen 2 Milyon 400 bin öğrencimiz var. İkincisi de diyelim hepsi Fırat Üniversitesi’ne girmek istiyor. Orada bir sıkışma oluyor. O yüzden de bir seçilmiş sisteme ihtiyaç var: bunu belirleyecek olan da ortaokuldan, liseden 12 yıllık temel eğitimden aldığınız bilgi beceri, birikim ve sınav. Bunlarla nereyi hak ediyorsanız oraya gireceksiniz. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda üniversite girişi bu kadar.

Stresli olmasını gerektirecek bir durum yok: gittikçe rahatlıyor. Yapmanız gereken lisede, orta okulda ve temel öğretimde kafanızı şekillendirmek, hangi alana gireceğinize karar vermek. Onun için liseye geçiş sınavı TEOG’u da değiştiriyoruz. Her şeyi niye değiştiriyorsunuz diye sorabilirsiniz. Değişim eğer daha iyisini getirmeye hizmet ediyorsa durmadan değişim lazım. Ama mevcudu daha da geriye düşürüyorsa orada değişime ihtiyaç yok. Hem üniversitede hem de lise geçişteki değişimin amacı öğrencilerin öğrenim hayatını bir sınavın stresine sıkıştırmak değil.

5. Sınıftan başlayarak orta okuldaki elde ettiği beceri, başarı sonucu hak ettiği yere gitmesidir. İstediği okula gitmesidir. Veliler, vatandaşlarımız rahat olsun. Hiçbir şekilde öğrencilerimizin aleyhine olacak bir düzenleme asla olmayacak. Daha iyisi olacak. Daha rahat edecekleri, streslerinin azalacağı, geleceğe hazırlanacakları bir yeni geçiş sistemi getiriliyor.” şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN STK VE İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİYLE BULUŞTU

Elazığ’a gelen Başbakan Binali Yıldırım, “İş dünyası ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması” programına katıldı. Başbakan Kaldırım, programda Elazığ'a yapılan ve yapılacak olan projeleri anlattı.

İş dünyası ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması” programının açılış konuşmasını Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım yaptı. Elazığ’dan övgüyle bahseden Vali Çetin Oktay Kaldırım, ziyaretlerinden dolayı Başbakan Binali Yıldırım’a teşekkür etti.

Yıdırmı burada yaptığı açıklamada: "Elazığ’a ikinci bir organize sanayi bölgesi yapıyoruz. 10 bin kişilik iş alanı oluşturacağız." dedi.

"ELAZIĞ'IN ÖZEL BİR YERİ VAR"

Başbakan Binali Yıldırım kürsüye çıktı. Elazığ’dan övgüyle bahseden Başbakan Yıldırım, Elazığ’a yapılan yatırımları anlattı.

Elazığ’ın aziz insanları ile bu gün bir arada beraber olmaktan büyük mutluluk duyurum. Elazığ’ın gakkoşlarını selamlıyorum. Elazığ mutfağını selamlıyorum. Elazığ'ın gönlümde özel bir yeri var. Çünkü hanım efendi Semiha hanım burada okudu. Bana diyor ki Elazığ’a ne zaman gideceksin. Öğretmen okulu dönemin deki hatıralarını yaşamak için bizden müsaade istedi. Elazığ bize hep kucak açtı bize hep destek verdiniz.

İLK YERLİ AŞI ELAZIĞ'DA ÜRETİLECEK"

“Daha sabah Fırat Üniversitesi'ndeydik. Kırım Kongo ilk millî yerli aşıyı burada Fırat'da bulmuşlar. İlk yerli aşı Elazığ'da üretilecek. Öküz gözü üzümünüz tescillendi marka halline geldi. 765 milyar yatırım yapıyoruz yılda savunmada iletişimde her alanda yatırımlarımıız devam ediyor. Şimdi size farklı bir bilgi vereyim.

Dünyada 2008 başlayan ve hale devam eden bir kriz var. Bu 10 yıl içinde 2008 bu güne koca dünyada koca büyük proje yapıldı. Bu 10 projenin 6 tanesi Türkiye’de ne bunlar yavuz sultan köprü mamary Osman gazi köprüsü Çanakkale asma köprüsü işte Türkiye’nin gücü geldiği nokta ortada bunu gördükleri için sürekli Türkiye’nin önüne engel çıkarmaya çalışıyorlar. Biz kendi imkânımız ile gücümüz ile evvel Allah bugün karşılayacak duruma geldik. Ama bunu yapanlar günün sonunda pişman olacak. Bizim medeniyetimiz de hep yardım etmek var. Bugün dünyada en büyük insanı yardımı yapan birinci Amerika ikinci Türkiye milli gelire nispet yaptığınızda Türkiye bir numara.”

AK PARTİ ELAZIĞ 6. OLAĞAN MERKEZ İLÇE KONGRESİ

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Elazığ 6. Olağan Merkez İlçe Kongresi'ne katıldı.

AK Parti'de 19 Ağustos'ta başlayan ilçe kongrelerinin sürdüğünü, bugün Elazığ 6. Olağan Merkez İlçe Kongresi'nin gerçekleştirildiğini belirten Yıldırım, kongrenin hayırlı olmasını diledi.

AK Parti'nin hizmet aşkıyla çıktığı kutlu yolculukta, 16 yılı geride bıraktığını hatırlatan Yıldırım:

"Bu aziz millete hizmet etmeyi bize nasip ettiği için Mevlamıza hamdolsun, şükürolsun. İnşallah daha nice yıllar, Rabbim bize bu aziz millete, bu aziz Elaziz'e hizmet etmeyi nasip eylesin. Elazığ, havası serttir, suyu serttir, insanı merttir, sözünün eridir. Biz Elaziz'e güveniriz, Elaziz de bize güvenir. 16 yıldır birlikte yürüyoruz." diye konuştu.

BİNALİ YILDIRIM’DAN DANİMARKA BAŞBAKANI’NA SERT SÖZLER

Başbakan Binali Yıldırım, Elazığ’da yaptığı konuşmada, Danimarka Başbakanı’nın skandal sözlerine “Sen kimsin? Bize laf söylüyorsun. AB bize laf edeceğine kendi geleceğine baksın. 40 yıldır iki ileri bir geri. Türkiye’nin üyeliği önünde engel çıkarmaya çalışıyorsunuz.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Elazığ’da yaptığı konuşmada, Danimarka Başbakanı’nın skandal sözlerine çok sert tepki gösterdi. Başbakan Yıldırım, “Sen kimsin? Bize laf söylüyorsun” dedi.

”BİZE LAF EDECEİNE KENDİ GELECEĞİNE BAKSIN”

Başbakan Binali Yıldırım açıklamasında şunları kaydetti: AB bize laf edeceğine kendi geleceğine baksın. 40 yıldır iki ileri bir geri. Türkiye’nin üyeliği önünde engel çıkarmaya çalışıyorsunuz.

”PKK’YI YOK ETMEK İÇİN GAYRET EDİYORUZ”

Kuzey Irak’la ilgili de konuşan Yıldırım: “Musul da Kerkük de yerinde kalsın. Herkes orada güzel güzel yaşasın. Biz oradaki huzuru bozanları, oradaki masum insanların hayatını karartan alçak PKK terör örgütünü yok etmek için gayret ediyoruz. Kardeşliğimize, birliğimize, beraberliğimize kasteden bu terör örgütleriyle mücadelemiz amansız şekilde devam edecek.” dedi.
 
“ELAZIĞ’IN GURURU, ŞEHİDİMİZ FETHİ SEKİN’E ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUM”

Yıldırım yaptığı konuşmada: "Elazığ’ın gururu, Baskilli şehidimiz Fethi Sekin’e de Allahtan rahmet diliyorum. Siz de bu şuur oldukça, siz de bu vatan sevgisi, millet sevgisi, bayrak, devlet sevgisi oldukça bu ülkeyi bölmeye hiç kimsenin gücü yetmez." dedi.

 İDRİS ALAN: "BEKLENTİLER KARŞILANMAMIŞTIR" - TIKLAYIN 
 
M.T
 
Etiketlerbinali yıldırım başbakan
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.1048     EURO 6.8129     IMKB 83675     ALTIN 249,773    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:16
Güneş 04:59
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:40
Yatsı 21:16