BAŞKAN SEDAT KARATAŞ VE KARAHAN ÇELİK’TEN ELAZIĞSPOR GÜNDEMİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

Kanal 23’te yayınlanan ‘Telefinal Programı’na konuk olan Kulüp Başkanı Sedat Karataş ve Mali İşler Sorumlusu 2. Başkan Karahan Çelik Elazığspor gündemine ilişkin önemli açıklamalar yaptılar...

16 Mayıs 2017 Salı 22:56 < SPOR
 
Kanal 23’te yayınlanan ‘Telefinal Programı’na konuk olan Kulüp Başkanı Sedat Karataş ve Mali İşler Sorumlusu 2. Başkan Karahan Çelik Elazığspor gündemine ilişkin önemli açıklamalar yaptılar.

Yönetim’de yapılacak değişiklikler, Mali Genel Kurul, iç transfer ve teknik direktör konusunda sorulan sorulara her iki başkan içtenlikle cevaplar verdiler.

Sedat KARATAŞ/ “Bunlara sebep olanları Allah’a havale ediyoruz”

Vitolo konusuna bir kez daha değinen Karataş, kulübü lüzumsuz zarara uğratanları ima ederek Allah’a havale ederek:
“Vitolo ile ilgili hep konuşuyoruz. Aslında bu futbolcunun kulüpten ayrılmadan önce 250 Bin Dolar alacağı vardı. Habib Sow mesela… 800 bin Euro’ya hükmedildi borcu. Bu futbolcu 40 Bin Euro verin gideyim demişti ve olmadı transfer yasağı da aldırdı. Bunlara sebep olanları Allah’a havale ediyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Karahan ÇELİK/ “Kimse yanlış işler yaparak burayı batırıp, buradan gidemez!”

Bağımsız denetçi kuruluşun incelemelerinde suç unsuruna rastlandığına bir kez daha değinen Karahan Çelik, bu konuda önümüzdeki hafta yapılacak olan mali kongreden hemen sonra hem suç duyurusunu, hem de davayı açacaklarını kaydetti. Çelik:

“Bağımsız denetçi kuruluştan aldığımız rapor çıktı. Suç unsuru da bulundu geçmiş yönetimde. Kulübü zarar uğratma bulguları da raporda yer aldı. Bununla ilgili hukuki girişimlerimizi de yaptık. 2 farklı avukat aracılığıyla görüşmelerimize başladık. Dava dilekçeleri hazırlandı fakat kulüp lisansı hazırlıkları şubat ayında yapmaya başladık. Orada dahi farklı bulgularla karşılaştık. Bizim tek niyetimiz var; Elazığspor kimsenin babasının malı değil. Elazığspor bu şehrin malı. Ortak değeri. Kimse kötü yönetimle, yanlış işler yaparak burayı batırıp buradan gidemez. Bu uzun bir süreç. İki-üç yıl sürebilecek bir aşama. Dava dilekçesini henüz vermedik. Mali kongreden hemen sonra hem suç duyurumuzu yapacağız hem de davayı açacağız.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Karahan ÇELİK/ “Son 1 yılda toplam gelir 60 milyon”
Temsilcimizin son 1 yılda 60 Milyon TL gelirinin olduğunu açıklayan 2. Başkan Karahan Çelik:

“Şu ana kadar son 1 yılda bütün gelirlerimiz 60 Milyon TL civarındadır. Bu gelirle kulübün kapatılan borcu ise 75 Milyon TL civarındadır. Geriye kalan borcun toplamı 40 Milyon TL civarındadır. Bunların içerisinde yapılandırılmış borçlar da dahil. TFF’de gözüken icralar da ki bu da eski kulüp başkana olan icradır bunlar da dahil olmak üzere toplam borç 40 Milyon TL. Bunun dışında kısa vadeli borçlandırmalar da var.” diye konuştu.

Karahan ÇELİK/ “Emek verenlerin paralarını ödememek haram”

Ben ve sayın Başkan Sedat Bey Belediye Başkan yardımcılarıyız. Elazığspor’un borçlarını Sedat Karataş veya Karahan Çelik olarak ödeyeceğiz iddiasıyla gelmedik. Belediye başkanımız Sayın Mücahit Yanılmaz ben bu takıma sahip çıkacağım, bu takım kapanmayacak dedi ve biz orada görevlendirdi. Biz bu görevi seve seve yapmaya devam ediyoruz.

Belediyemize yük olmadan yine bu şehrin kendi kaynaklarını kullanarak bu paraları ödüyoruz. Şunu diyenler var yani bu kadar parayı spora görmüyorsun haram. Yani benim bildiğim bir emek veren birinin parasını ödememek haram günah. Bir futbolcunun bir çalışanın ben battım diyerek parasını ödememek haram. Orada 150 tane sporcu altyapıda var, 60’ı geçen kulüp çalışanı var. Yani burası bacasız bir fabrika ve bir ekmek parası. Ödenen paralar çöpe atıymış paralar değil insanların çoluk çocuğunun rızkı yani. 80-90 tane futbolcu, teknik direktör, masör, doktor ve esnafın icrası vardı. Bunların hakkı nereye gidecek.”

Önceki yönetimden devr alınan borçları ödemek zorundayız, kimseye havale edemiyoruz yani. Yönetim hatalarından dolayı boşa giden paralar tabi ki var. FIFA dosyalarından dolayı 12. 5 milyon Euro para ödemek durumunda kaldık oysa ana para 3.5 milyon Euro. İşin zayi olan kısmı ve bize dokunan kısmı da o”

Sedat KARATAŞ/ “Elazığspor’a heyecan katacak yeni bir yönetim kurulu şart”

Yönetim’de yapılması düşünülen değişiklik konusunda konuşan Başkan Karataş; “Yönetimde olduğu halde hiçbir mali kurula, toplantılarımıza ve kongreye katılmamış, maddi durumu iyi olduğu halde futbolculara bir çay dahi ikram etmemiş genel kurul üyelerimiz var. Dolayısıyla fazla derine gitmeden Elazığspor’a heyecan katacak yeni bir yönetim kurulu şart. Mali Genel Kurul’dan 2-3 ay sonra yeni yönetim oluşturma yönünde kesinlikle bir adım atacağız” dedi.

Karahan ÇELİK/ “Mali Genel Kurul ile seçimli genel kurulun aynı anda yapılması doğru değil”

“İkisini birlikte yaptığımız zaman mali genel kurul güme gidiyor, dolayısıyla önce mali genel kurulumuzu yapalım. Eğer orada üyelerimizi bizi ibra ederlerse biz bir nevi güvenoyu alıp yolumuza devam edeceğiz. 2-3 ay sonra da taze kanlarla yönetime devam ederiz” şeklinde konuştu.

Karahan ÇELİK/ “Mali Genel Kurulda her şey net olarak ortaya konulacak”

“Geçmişte olduğu gibi borcumuz şu haydi ibra edin demeyeceğiz. Orada detaylı bir sunup yapacağız. Nereye ne kadar para harcandığını ve nasıl gelirler elde edildiğini detaylı bir şekilde anlatacağız ve oy isteyeceğiz. 17-18 yıl ilk defa sonra Elazığspor’un borcunun 3/2 oranında azalarak gideceği bir mali genel kurul yapacağız İnşaAllah.”

Sedat KARATAŞ/ “Arma tanımam diyen futbolcuyla da tabii ki çalışmayacağız”

“Bir sezon boyunca bir defaya mahsus böyle bir prim ve 3 aylık bir maaş ödemesi yapamadık. Futbolcular bununla ilgili tepkilerini dile getireceklerini söylediler. Aslında şehrin ileri gelenleri, projelere köstek olanlara da bir ses duyulur belki bir hareketlilik kazandırır diye de işin doğrusu biz de fazla müdahil olmadık.

Fakat şunun bilinmesini isterim, biz futbolcularla bu mesafeyi katettik. Yani transfer yatağımız vardı bu futbolcular eğer istemeseydi bu dönem başka kulüplerde oynayabilirlerdi. Biz o zaman altyapıyla çıkardık. 50 değil 100 değil 200 milyon borç ödesek bugün takım düşerdi. O yüzden ben futbolcularda bu konuda çok fazla haksızlık yapılmasını istemiyorum.

Bir sezon boyunca aslanlar gibi savaştılar mücadele ettiler. Tabi ki onların da eksikler var ama biraz da maddi sıkıntılardan dolayı yaşanan bu olaylardan şehrin ileri gelenlerinin biraz daha hassasiyetle davranması gerekirdi. Ama bu olayda dahi kulüpte neler oluyor bir sıkıntı mı var diye de hiç kimse maalesef ön plana çıkmadı. Fakat direk ben paramla oynarım, Arma tanımam diyen futbolcuyla da tabii ki çalışmayacağız, işimiz olmaz”

Sedat KARATAŞ/ “Bayram hocamızla görüşeceğiz”

Bayram Bektaş ile görüşme yaptınız mı. Teknik direktörünüzün arkasında mısınız yoksa el sıkışıp ayrılacak mısınız sorusuna cevap veren Başkan Karataş hafta sonuna işaret etti.

“Bununla ilgili de bu hafta sonuna kadar Bayram hocamızla görüşeceğiz. Onunla ilgili değerlendirmeyi isterseniz önümüzdeki süreçte yapalım. Bayram Hoca bu ligin en kaliteli hocalarından biridir, çalışsak ta çalışmasak ta bunu burada söylemek zorundayım.”

Bayram Hoca’nın başarısı konusunda ise yöneticiler ile programda hazır bulunan gazeteciler arasında uzun süren bir tartışma yaşandı.

Karahan ÇELİK/ “Hedefimiz tabi ki şampiyonluk”

Elazığspor’un önümüzdeki sezon hedefi konusunda sorulan soruya cevap veren Karahan Çelik:

“Önümüzdeki sene tabi (Başkan Karataş espriyle: Fazla uçma) şampiyonluk derken bir üst lige çıkmak tabi. Elbette ki hedefimiz bu. Ama bu sadece söylenerek ulaşılabilecek bir hedef değil. Bu çok ciddi bir yapılanma ile gidilecek bir hedef. İster transferi ile, ister ayrılacak bütçeyle, ister verilecek her türlü emek ve inanmakla gidilebilinecek bir hedef. Şampiyonluk hedefimiz, İnşaAllan buna göre bir transfer politikası yürüteceğiz ama bunun için şehrin her kesiminden destek bulmamız gerekir.”
 
Etiketlerelazığspor sedat karataş karahan çelik
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:17
Güneş 05:00
Öğle 12:26
İkindi 16:17
Akşam 19:40
Yatsı 21:15
DÖVİZ KURLARI
USD 4.5836     EURO 5.3954     IMKB 102258     ALTIN 190,236