BAŞKAN YANILMAZ/ "OTOMOBİL MOTORUNUN YAPILACAĞI EN İYİ İL ELAZIĞ"

ABD'ye İnsansız Hava Aracı motoru ile bir otomobil fabrikası için 5 bin motor üretimi gerçekleştirecek olan fabrikayı gezen Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, yerli otomobil motorlarının yapılacağı en iyi ilin Elazığ olduğunu söyledi...

12 Kasım 2017 Pazar 19:15 < GÜNDEM


YANILMAZ/ "OTOMOBİL MOTORUNUN YAPILACAĞI EN İYİ İL ELAZIĞ"

27 yılda 10 milyondan fazla motor üreten, son olarak ABD'ye İnsansız Hava Aracı motoru ile bir otomobil fabrikası için 5 bin motor üretimi gerçekleştirecek olan fabrikayı gezen Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, yerli otomobil motorlarının yapılacağı en iyi ilin Elazığ olduğunu söyledi.
 
54 yaşındaki Muzaffer Sezgin, Elazığ Organize Sanayi Bölgesinde 27 yıl önce kurduğu motor fabrikasında şu ana kadar 10 milyondan fazla çeşitli motor üretimi gerçekleştirdi.
 
Türk Silahlı Kuvvetlerine uçak savar motoru, ABD’ye İnsansız Hava Aracı motoru, yine bir otomobil fabrikasına araç motoru üretimine başlayan firma, verilecek desteklerle Türkiye’nin yerli otomobilinin motorlarını da yapmak istiyor.
 
İş adamı Sezgin’e destek için Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'da fabrikayı ziyaret etti. Fabrikada incelemelerde bulunan Başkan Yanılmaz, her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
 
Yanılmaz/ "Otomobil motorlarının yapılacağı en iyi il Elazığ'dır"
 
Yerli otomobil açıklamaları ile herkesin heyecanlandığını belirten Başkan Yanılmaz:
 
“Elazığ olarak daha çok heyecanlandık. Çünkü ilimizin sanayi alt yapısı, yerli otomobillerin motorlarını imal edebilecek durumdadır. Muzaffer Sezgin, devamlı yeniliğe açık olan çalışmaları ile ilimizin göz bebeği. Güzel çalışmaları ve imalatları var. Bu yerli otomobilin motorlarının imalatını da ilimizde başarı ile yapabilecek durumda. Ben tüm yerli otomobil imalatını yapacak olanlara sesleniyorum.
 
Elazığ bu otomobillerin motorlarının yapılacağı en iyi ildir. Elazığ’ın böyle bir sanayi kültürü ve alt yapısı var. Üniversitemiz bu konuda kendisini ispat etmiştir. Teknik üniversite olarak da dünyada adından söz ettirebilen bir üniversitedir. Yerli otomobil imalatında Elazığ’ın çok önemli bir yer alacağına inanıyorum. Biz Elazığ olarak buna talibiz. Her türlü desteği de vermeye hazırız” dedi.
 
Sezgin/ "Aylık 40 bin motor üretebilecek"
 
Şu anda Türkiye’nin yerli otomobilinin motorunun tamamını üretmeye talip olduklarını ve üretimde yaptıklarını aktaran firmanın yönetim kurulu başkanı Muzaffer Sezgin ise:
 
“Yerli otomobil ana motordan ibaret değil. Koltuk, silecek, direksiyon motorları da var. Bunların tamamını biz yapabiliyoruz. Şu anda günde 500 tane ama ilave bir yatırımla günde bin 400 tane üreteceğiz. Ayda da 40 bin tane üreteceğiz. Bu da Türkiye’de tüm araçlara cevap verecek kapasiteyiz. Alt yapı, bilgi birikimi, üniversite iş birliği ile de en iyi şekilde yaparız” diye konuştu. "
 
Tümay/ “İHA motorlarında çok başarılı oldu"
 
Fabrikanın bir okul gibi olduğunu dile getiren Adana Bilim Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Tümay:

"Muzaffer Sezgin TUBİTAK’a müracat etmiş olduğu iki proje vardı. Birincisi İHA’ların motorlarını üretecekti. Dünya’da en hafif olacak şekilde ve yeni bir teknoloji ile üretmek üzere müracaat etmişti. Çok başarılı olduğunu ve üretimleri tamamladığını gördüm. Yeni projesinde de yeni bir seri motor üretimine geçecek.

Burada da genç arkadaşların ekibe dahil olduğu gördüm. Bu gençlerimiz burada yetişecek. Çok ciddi bir potansiyel olduğunu düşünüyorum. Elazığ’da olması ayrı bir önem taşıyor. Yurt dışına bakıldığında değişik kentlerde uzmanlaşmalar görülüyor. Elazığ’da bu motor üretimlerinde teknolojik motor üretimlerinde üst olacak” şeklinde konuştu.
 
Kürüm/ "Dünyaya asenkrom motorlar ihraç edecek seviyede"
 
Yerli araçlarının motorlarını Elazığ’da üretebileceklerini aktaran Fırat Üniversitesi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kürüm ise:
 
“Muzaffer Sezgin, bu işe ilk başladığı günden bu yana yanında olduk ve destekler verdik. Günün birinde dünyanın her tarafına asenkrom motorlar ihraç edecek seviyeye geldi. Bugün de dünyada kullanılmakta olan en gelişmiş motorları üretebilecek alt yapı var. Çünkü burada 35 yıla yakın endüstriyel imalat deneyimi var. Fırat Üniversitesinde de şu anda iyi bir potansiyel var. Teorik ve mekanik anlamda hiçbir eksik yok” ifadelerini kullandı.

''YERLİ OTOMOBİL ELAZIĞ’DA ÜRETİLSİN'' İMZA KAMPANYASI
 
Yerli otomobilin Elazığ’da üretilmesi için imza kampanyası başlatıldı…
 
Genç Elazığlılar Derneği (GELDER) ve Mimar Mühendisler Grubu (MMG) işbirliğinde ‘Yerli Otomobil Elazığ’da Üretilsin 123 Bin 23 İmza’ adı altında kampanya başlatıldı.
 
“Yerli otomobil Elazığ'da üretilsin diyoruz”
 
15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda açılan stantta başlatılan kampanyada 1 hafta içinde 123 bin 23 imza toplanması amaçlanıyor. İmza kampanyasına Elazığlıların destek vermesini beklediğini belirten GELDER Başkanı Fuad Ülger:
 
“Bu fabrika başka bir ilde yapılırsa tabii ki yine bizim için gururdur. Bugüne kadar bu denli büyük bir yatırımın bırakın Elazığ'da yapılmasını, talep etmişliğimiz dahi yoktur. İşte biz bugün buradan sesleniyoruz ve talep ediyoruz. Yerli otomobil Elazığ'da üretilsin diyoruz. Bunun için 123 bin 23 imza toplayacağız” dedi.
 
Elazığ’ın yatırım ve sanayi anlamında istenilen noktaya gelemediğini aktaran Ülger:
 
“Terörün barınamadığı, hainlerin plan kuramadığı vatansever ilimizin en kısa zamanda gerekli yatırımları alarak tekrar bölgenin lideri konumuna gelmesini ümit ediyoruz. Motor anlamında dünyanın en iyi motorlarını üretme becerisine ve kapasitesine sahip Muzaffer Sezgin ustamız var. Üretim kapasitesinin imkanlar oluştuğu zaman ayda 40 bin motora kadar çıkabileceğini söylüyor. Bu da bizi diğer aday illerden ayıran en büyük kozumuzdur.
 
Lojistik ve ulaşım anlamında kara, su, hava ve demiryolunun hepsini aynı anda kullanma yetisine sahip olan ve adeta doğu ile batının köprüsü niteliğinde muazzam bir jeopolitik konuma sahip olan ilimiz, kendini diğer illerden ayırıyor. Biz bu fabrikayı canı gönülden istiyoruz. Bu sebepten dolayıdır ki imza kampanyası başlattık” dedi. Meydanda kurulan stantta vatandaşlar imza atarak kampanyaya ilk günden yoğun destek verdi.

M.T
 
Etiketlermücahit yanılmaz
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Mustafa Tüver - 14 Kasım 2017 Salı 06:17
    Vallaha helal olsun, tüm destek verilmeli. Elazığa 2. Üniversite olarak Teknik üniversite veya Teknoloji üniversitesi açılması için siz basının öncülüğünde kampanya başlatalım.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3738     EURO 6.0725     IMKB 90529     ALTIN 213,679    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:59
Güneş 07:27
Öğle 12:25
İkindi 14:49
Akşam 17:10
Yatsı 18:33