BAŞKAN YANILMAZ’A BİR ÖDÜL DE TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’NDEN

Elazığ Belediyesi tarafından Harput'ta yürütülen tarihi eserlerin restorasyonuna yönelik çalışmalar arasında yer alan üç proje ödüllendirildi..

17 Kasım 2017 Cuma 17:57 < GÜNDEM


Elazığ Belediyesi tarafından yürütülen kültürel çalışmalar bir kez daha ödülle taçlandırıldı...

Belediye tarafından Harput'ta yürütülen tarihi eserlerin restorasyonuna yönelik çalışmalar arasında yer alan üç proje, Tarihi Kentler Birliği tarafından ödüllendirildi.
 
Uluslararası Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, Yapı Yenileme ve Restorasyon Fuarı (YAPEX) kapsamında Antalya EXPO Center’da Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından bu yıl 16’ncısı düzenlenen "Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması" ödül töreni gerçekleştirildi.
 
Ödül töreninde Elazığ Belediyesi bünyesinde oluşturulan Koruma Uygulama Denetim Bürosu (KUDEB) çatısı altında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Kale Hamamı, Dabakhane Mescidi ve Çahpur Çeşmesi Rölöve - Restitüsyon – Restorasyon projeleri ödüle layık görüldü.
 
Proje ödülleri Tarihi Kentler Birliği Onursal Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen tarafından Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a verildi.
 
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz yaptığı açıklamada:

“Bugün Harput’ta yürüttüğümüz Kale Hamamı, Dabakhane Mescidi ve Çahpur Çeşmesi olmak üzere toplamda üç çalışmamıza ait projemiz ödül aldı. Bizler yaşayan şehir Harput hedefiyle, sahip olduğumuz tarihi ve kültürel zenginliklerimiz bugünde yaşatmak ve geleceğe taşımak adına gayretli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Harput binlerce yıllık birikimiyle bizim en kıymetli hazinemizdir. Harput, gerek yürüttüğümüz restorasyona yönelik çalışmalarımız, gerekse UNESCO başta olmak üzere tanıtım çalışmalarımızla geleceğimize ışık tutmaya devam edecektir. Bizler Elazığ Belediyesi olarak şehrimize değer katan çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ (TKB) TARAFINDAN ÖDÜL KAZANAN PROJELER
 
Elazığ Belediyesi KUDEB öncülüğünde yaşayan şehir Harput hedefiyle gerçekleştirdiği restorasyona yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında Kale Hamamı, Dabakhane Mescidi ve Çahpur Çeşmesi’nde de çalışmalar devam ediyor.

1- Kale Hamamı (Kent Müzesi)
 
Artukoğulları dönemine ait olduğu kabul edilen ve Harput Kalesinin kuzeyinde yer alan Kale Hamamı’nda kazı ve sondaj çalışmaları tamamlandı. Kale Hamamının Rölöve - Restitüsyon – Restorasyon, projelerinin çizimleri tamamlanarak, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından projeler onaylandı. Proje, restorasyon aşamasına geldi.  Kale Hamamı restorasyon sonrası Kent Müzesi olarak geleceğe taşınacak.

2- Dabakhane Mescidi Restorasyon Çalışması
 
Harput Kalesi’nin kuzeydoğusunda, dere yatağının hemen üst tarafında yer alan ve bakımsızlıktan dolayı harap bir durumda bulunan 20. yüzyıl Osmanlı dönemine ait Dabakhane Mescidi’nde kazı ve sondaj çalışmaları tamamlandı. Dabakhane Mescidi, Rölöve - Restitüsyon – Restorasyon, projelerinin çizimleri tamamlanarak, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından projeler onaylandı. Restorasyon sonrası tarihi yapı asli fonksiyonunu sürdürecek.
 
3- Tarihi Çahpur Çeşmesi
 
Harput Mahallesi’nde bulunan Osmanlı son dönemine ait tarihi Çahpur Çeşmesi’nde, kazı ve sondaj çalışmaları ile rölöve-restitüsyon–restorasyon, projelerinin çizimleri tamamlandı. Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından projeler onaylanarak, restorasyon ve rekreasyon aşamasına gelindi.
 
Projenin tamamlanmasıyla tarihi yapı, Elazığ Belediyesi tarafından özgünlüğüne uygun olarak restore edilerek, turizme kazandırılacak.

M.T

 
Etiketlermücahit yanılmaz elazığ belediyesi harput
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:06
Güneş 06:28
Öğle 12:14
İkindi 15:18
Akşam 17:49
Yatsı 19:05
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 223,567