BAŞKAN YANILMAZ’DAN UNESCO AÇIKLAMASI

16 Mayıs'ta Paris'te bulunan UNESCO merkez binasında yapılan tanıtım toplantısının ardından Elazığ’a dönen Başkan Mücahit Yanılmaz, toplantılarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.Başkan Yanılmaz Paris temaslarının tüm detaylarını gazetecilere anlattı.

19 Mayıs 2017 Cuma 16:32 < GÜNDEM
16 Mayıs'ta Paris'te bulunan UNESCO merkez binasında yapılan tanıtım toplantısının ardından Elazığ’a dönen Başkan Mücahit Yanılmaz, toplantılarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Başkan Yanılmaz Paris temaslarının tüm detaylarını gazetecilere anlattı.


 
Medeniyetler merkezi Harput’un Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınmasına ilişkin önemli bir adım atan Başkan Mücahit Yanılmaz, Kültür Park Mamuratül Aziz toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelerek “Harput” için atılmış bu önemli adımla ilgili değerlendirmelerde bulundu.


 
Baskan Mücahit Yanılmaz yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti;
 “Paris'teki toplantı yaklaşık iki buçuk saatlik bir toplantı oldu. Bu süreçte Elazığ ve Harput ile ilgili bütün detayları konuşma ve Harput’un UNESCO adaylık sürecindeki yapılması gerekenleri değerlendirme imkânı elde ettik. Tabi Paris'te UNESCO nezdindeki yapılan toplantıda pergelin ayağı Harput’un üzerindeydi, ama pergel açıldıkça öncelikle Elazığ merkez başta olmak üzere Harput havzası Şanlıurfa, Mardin, Erzurum, Bingöl, Muş olmak üzere, akabinde tarihi misyonu ile tarihi kimliğiyle ülkemizin tarihsel bakışını orada anlatma imkânı bulduk. Öncelikle biz geçici listeye girmenin çalışma mücadelesini yapacağız, ardından kalıcı listeye girmenin çalışmasını yapacağız. Bu birlikte çalışma kültürüdür. Elbette yorucu bir yola çıktık. Ancak biz en zor işlerin dahi altından kalkacak bir iradeye sahibiz. Elazığ olarak irademizi ortaya koyacağız ve bu irademizle de inşallah olumlu sonuçlar alacağız. 


 
Orada yapılan toplantı, görüşmeler ve çalışmalarla inanıyorum ki Harput'un Elazığ’ımızın geleceği için önemli çalışmalardır. Yine bugüne kadar UNESCO’da yapılan en güzel tanıtım, ilgi ve alaka olarak ülkemizin en üst yetkililerinin katıldığı, Fransız yetkililerin ve büyükelçilerin katıldığı önemli bir toplantı gerçekleştirmiş olduk” dedi.


 
UNESCO başvurusunun uzun soluklu bir süreç olduğunu ancak en uzun yolculukların bile ilk adımla başladığını ifade eden Başkan Yanılmaz, bugünden sonra da Harput'un ihya ve inşaası için gerekli çalışmalara ağırlık verileceğini ifade etti.
 
Toplantı basın mensuplarının sorular ve Başkan Yanılmaz'ın sorulara  cevapları ile son buldu.

O.G.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737