BASKİL’DE KAYISI İŞLEME VE PAKETLEME TESİSİ AÇILDI

Elazığ’ın Baskil ilçesinde kayısı üreticilerinin yüzünü güldürecek ve ilçede üretilen kayısının hak ettiği pazar payına kavuşmasını sağlayacak Kayısı İşleme ve Paketleme Tesisi hizmete başladı.

13 Eylül 2018 Perşembe 17:37 < GÜNDEM
 

Ahmet Yeli ismindeki vatandaş, devletten yüzde 65 hibe desteği alarak 2 milyon 200 bin değerinde kayısı işleme ve paketleme tesisi kurdu...

Elazığ’ın Baskil ilçesinde kayısı üreticilerinin yüzünü güldürecek ve ilçede üretilen kayısının hak ettiği pazar payına kavuşmasını sağlayacak Kayısı İşleme ve Paketleme Tesisi hizmete başladı.
 
Tesisin açılışı, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Mazhar Ayaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, TKDK İl Koordinatörü İbrahim Sertaç Yılmaz ve ilçe protokolünün katılımıyla yapıldı.

1.500 metrekare alan üzerine kurulan tesis, ilk etapta 25 kişiye iş olanağı sağladı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Elazığ İl Koordinatörlüğü’nden yaklaşık yüzde 65 hibe ile kurulan tesis, toplamda 2 milyon 200 bin TL’ye mal oldu. Tesis düzenlenen törenin ardından hizmete girdi.

KALDIRIM/ "Baskil ilçemize ve ilimize hayırlı olsun"

Vali Çetin Oktay Kaldırım hizmete giren tesis ile ilgili olarak yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Yapımı için büyük destek verdiğimiz ve dünyanın en lezzetli kayısısı olan Baskil kayısısını işleyecek “Kayısı işleme ve Paketleme” entegre tesisi faaliyete başladı... Baskil ilçemize ve ilimize hayırlı olsun...”

YILMAZ/ Diğer kayısı üreticilerimize örnek olmasını diliyorum"

KDK İl Koordinatörü İbrahim Sertaç Yılmaz Baskil kayısının hak ettiği değere kavuşacağını belirterek:

“Yaklaşık bin 500 metrekare alan içerisinde kuruldu. İlk aşamada 20-25 kişi ile başlayacak ve istihdam sağlayacak. Hedefler büyük. Bu yatırım daha da büyüyecek. Bu yapının inşaatında yine Elazığlı ustalar çalıştılar. Makinaların tedarikçileri bir kısmı il dışından ama büyük çoğunluğu Elazığ’da tedarikçi firmalar tarafından sağlandı. İstihdama sadece burada direk işi olan bakmamak gerekiyor. Bir de bu işten dolaylı olarak istihdam sağlayan insanlar var. TKDK olarak buralara da çok ciddi dokunduğumuzu görebiliyoruz. Bu yatırımımızın diğer kayısı üreticilerimize örnek olmasını diliyorum” dedi.

KARAHAN/ “1 milyon adet ağaçta üretimini yapıyoruz”

Elazığ’a has olan Baskil kayısının yıllık 60 bin ton civarında üretildiğini ifade eden İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan ise:

“Elazığ genelinde 100 bin dekar alanda ekimi bulunan kayısımızın yaklaşık 77 bin dekarını Baskil ilçemizde bulunduruyoruz. 1 milyon adet ağaçta üretimini yapıyoruz. Üretimle birlikte bundan sonra gerçek değerinin alabilmesi için ilk ve tek olan ancak son olmayacak olan tesis kuruldu. Katma değeri yüksek ürün haline getirerek hem yurt içinde hem de yurt dışındaki piyasalarda yerini alabilmesi için bir ateşleme görevi gördüğüne inanıyorum. İlçemiz ve ilimiz için çok önemli olan bu entegre tesisimizin başta işletme sahibine, Baskil ilçesine, Elazığ ilinin tarım ve hayvancılığına, ülke ekonomisine bereketler getirmesini diliyorum“ şeklinde konuştu.

M.T
 
 
Etiketlerbaskil vali çetin oktay kaldırım turan karahan
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0227     EURO 6.7228     IMKB 86923     ALTIN 247,537    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:19
Güneş 05:01
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:39
Yatsı 21:13