ÇEVRE DOSTU TARIMSAL ÜRETİM YÖNTEMLERİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Fırat Kalkınma Ajansı 2018 yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce uygulanan “Çevre Dostu Tarımsal Üretim Yöntemleri” Projesi kapsamında 14-25 Ocak tarihleri arasında 10 gün süren eğitim tamamlandı.

01 Şubat 2019 Cuma 16:10 < GÜNDEM
 
Fırat Kalkınma Ajansı 2018 yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce uygulanan “Çevre Dostu Tarımsal Üretim Yöntemleri” Projesi kapsamında 14-25 Ocak tarihleri arasında 10 gün süren eğitim tamamlandı.

Eğitim sonunda İl Müdürlüğü toplantı salonunda sertifika töreni düzenlendi. Törene; İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, İl Müdür Yardımcısı Vedat Ergün, Prof. Dr. Mehmet Erdem, Doç. Dr. Ergin Taşkan, Fırat Kalkınma Ajansı Uzmanı Abdullah Eşidir, Şube Müdürleri ve teknik personel katıldı.İl Müdürü Karahan; “İlimizin en önemli geçim kaynağını tarımsal faaliyetler oluşturmaktadır. Tarım alanlarının bilinçsiz bir şekilde kullanılması ve tarımsal mücadelelerde bilinçsiz ilaç ve gübre kullanımı, tarımsal atıkların bilinçsizce depolanması, atılması ciddi çevre sorunları ve tarımsal alanların kaybına neden olmaktadır. Bu durum; tarımsal alanlarda zamana bağlı olarak verim düşmeleri, farklı ürün türleri üretimi açısından yapının bozulması, buna bağlı olarak ekonomik kayıplar ve çevre kirliliğine neden olmaktadır. Ayrıca eski verimi alamama gibi yakınmalar ve düşük gelir nedeniyle göçlere neden olmaktadır. Bu proje ile ilimizde tarımsal üretimi doğrudan takip eden ve bu sayede üretimi etkileyecek olan Müdürlüğümüz personeli aldıkları teknik eğitim sayesinde daha bilinçli kimyasal gübre ve su kullanımı, atıkların bertaraf edilmesi ve mevcut durumun takibi konularında bir farkındalık yaratacaktır.Projemizde; bilinçli tarım ilacı, gübre ve su kullanımı, tarımsal alanların mevcut durumunun izlenmesi, tarımsal atıkların faydalı amaçlar için kullanımı ve bu sayede tarıma sürdürülebilir özellik kazandırma, tarım arazilerinin korunması, ürün kalitesinin arttırılması ve düşük girdilerle kârlı üretimin sağlanması hedeflenmiştir. Projemizin gerçekleşmesiyle beraber; Tarımsal amaçlı kullanılan kimyasalların uygulayıcıyı da içine alacak şekilde çevreye olan etkileri öğretilerek insan sağlığının korunması konusunda bir adım daha atılmıştır.Teknik eğitim alan personelimiz de, İlimizde bulunan tarımsal amaçlı kooperatif, birlik ve tarım sektörü girişimcilerini, aldıkları eğitim doğrultusunda yönlendirecek, konuyla ilgili toplantılar düzenleyecektir” dedi.
 
Sertifika töreni Prof. Dr. Mehmet Erdem’in teşekkür konuşması ve katılımcılara sertifikalarının verilmesi ile sona erdi.
 
O.G.
 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0406     EURO 6.7414     IMKB 86796     ALTIN 248,760    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:20
Güneş 05:01
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:38
Yatsı 21:12