Çiğdem Toker

20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:17 DİĞER KÖŞE YAZILARI

GES MİT’E DEVREDİLMESEYDİ

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), kuruluşunun 85. yıldönümünde karargâhı basına açmıştı. Gazete, televizyon ve ajans temsilcilerinden oluşan; kalabalık sayılabilecek bir grubun davet edildiği o toplantıya, o sıra görev yaptığım gazete adına katılmıştım.
Tam bir brifing atmosferinde gerçekleşen o toplantıda, o dönemin günceline denk düşen, farklı pek çok konu başlığı gündeme geldi. 
Sorular soruldu, yanıtlandı. 
Kısa adı GES olan Genelkurmay Elektronik Sistemler, MİT’e devredileli birkaç hafta olmuştu. MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Gölbaşı’ndaki bu tesisin MİT’e devriyle milli istihbarat yeteneğinin topluca görülebileceğini, istihbaratta kaynak israfı ve/veya duplikasyonun önlenmesinin amaçlandığını söyledi. 
Kampus önündeki 2 bin dönümlük arazinin “anten tarlaları” olduğunu, GES’in çevresindeki araziyle birlikte bir Elektronik İstihbarat Köyü kurulacağını açıklamıştı. 
Fazlasıyla teknik ve ancak uzmanının konuşabileceği GES konusu, daha sonra çok sayıda muhalefet milletvekili tarafından TBMM gündemine taşındı. 
Milletvekillerinin tamamı, bu devrin TSK’nin “elini, gözünü sakatladığı” fikrindeydi. Yerim dar olduğu için tek tek anamayacağım ancak milletvekillerinin soru önergelerinde farklı konularda verilmiş olsa da ortak tema olarak bu devir gerçekleşmese PKK’nin kanlı eylemlerinin önceden haber alınabileceği görüşü öne çıkıyordu...

Geç istihbarat, istihbarat mıdır? 
Beş buçuk yıl önceki bir devir ve toplantıyı bugün hatırlatmamın nedenini tahmin etmişsinizdir: 15 Temmuz darbe girişimi. 
Girişim başarısız olsa, büyük bir yıkımın eşiğinden dönsek de meşru bir soru, uzun süre önemini koruyacak çünkü: 
Cumhurbaşkanı’nı öldürmeyi hedeflemiş, sivil halkın üzerine helikopterden ateş açacak, tankın önüne katıp sürükleyecek kadar gözü dönmüş; en yakın çalışma arkadaşının Genelkurmay Başkanı’nı sırtından vurabildiği, öngörülenden çok daha yaygın ve sistematik olduğu her geçen gün daha iyi ortaya çıkan Cemaat taraftarlarının kanlı darbe girişiminde istihbarat zaafiyeti var mıydı? 

Yazının devamı için tıklayın >>
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.4548     EURO 6.2122     IMKB 103053     ALTIN 230,948    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:57
Güneş 06:19
Öğle 12:36
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 19:59