Maden'in Ergani'ye bağlanmasını istiyor musunuz?

Diyarbakır milletvekillerinin verdiği kanun teklifi neticelenirse Maden ve Alacakaya yeni il olacak Ergani'ye bağlanacak. Siz bir Elazığlı olarak bu konuya nasıl bakıyorsunuz?... 25 Mayıs 2009 Pazartesi 11:56


Ergani'nin il olması yönünde Meclis İçişleri ve Plan Bütçe Komisyonu'na verilen kanun teklifi ilçe sakinlerini ve Elazığlıları endişelendirdi. Teklif kabul edilir ve Genel Kurul'dan da geçerse Elazığ'ın Maden ve Alacakaya ilçeleri Ergani'ye bağlanacak.
 
AK Parti ve MHP milletvekilleri 4 yeni il kurulması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdiler. Kanun teklifleri ile Diyarbakır’ın Ergani, Mersin’in Silifke ve Anamur, Konya’nın da Akşehir ilçesinin il yapılması isteniyor.
 
Edinilen bilgiye göre AK Parti Diyarbakır milletvekili Osman Aslan, Ergani ilçesinin il yapılması ve halen Diyarbakır’a bağlı olan Çermik, Çüngüş, Dicle ve Eğil ilçeleri ile Elazığ’a bağlı bulunan Maden ilçesinin yeni kurulacak Ergani iline bağlanması yönünde bir kanun teklifi hazırladılar.
 
Diyarbakır'ın AKP’li Milletvekilleri Ali İhsan ASLAN, Kutbettin ARZU, Abdurrahman KURT ve Ali İhsan MERDANOĞLU'nun da desteğini alan Aslan, hazırladığı kanun teklifini Meclis İçişleri ve Plan Bütçe Komisyonlarına sundu. Kanun teklifi komisyonda kabul görür ve Genel Kurul'dan da geçerse Maden ve Alacakaya ilçeleri Elazığ'dan ayrılarak Ergani'ye bağlanacak.
 
Maden’in Ergani’ye bağlanması neticesinde il genel nüfusunun azalacağını belirten vatandaşlar böylece İller Bankası'ndan alınan ödeneğin azalacağını, ayrıca milletvekili sayımızın da düşebileceğini dile getiriyorlar.
 
Öte yandan coğrafi yapısından tutun da kültür, yaşam tarzı, insan karakter ve yapısı, vb. birçok hususta tamamen farklı, orijinal ve özgün bir yapıya sahip olan Maden'in Ergani'ye bağlanmasının, bu medeniyet kentinin gözden çıkarılması anlamına geleceği iddia ediliyor. 
 
Bu konuda Elazığ insanının nabzını tutmak amacıyla görüşlerinizi bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Bu konudaki görüş ve yorumlarınızı sizdengelenler@el-aziz.com mail adresimize gönderirseniz Sizden Gelenler köşemizde yayınlama imkanı bulabilirsiniz.
 
Ayrıca Maden'in Erganiye bağlanması konusundaki görüşünüzü Anketimize katılarak da beyan edebilirsiniz.