BUNLAR GERÇEKTEN GERÇEK Mİ?

Atatürk'le ilgili medyada çıkan bilgiler... 29 Ekim 2017 Pazar 13:00


OSMANLI DEVLETİ’Nİ YIKIP
TC’Yİ KURANLAR İŞTE BUNLAR


İşte Osmanlı Devleti'ni türlü ayaklanmalar, suikastlar ve çıkardıkları kargaşalarla yıkan isimlerin 1905 yılında Selanik'te toplu halde çektikleri o fotoğraf...

Arşivlerden çıkan bu fotoğraf İttihat Terakki Selanik Şubesi'nden İngiliz casusu Aurbey Herbert’in evinde 1905 yılında çekilmiş.Ayaktakiler: 1. Vranski (Aubrey Herbert), 2. Mustafa Kemal, 3. Dr. Tasca Spasov, 4. Cemal Paşa (Gazeteci Hasan Cemal’in dedesi), 5. Hacı Dımov

Oturanlar: 6. Kozarav, 7. Resneli Niyazi, 8. Sandanski, 9. Todor Panice, 10. Edward Joris (Abdulhamid’e suikast düzenleyen ermeni)İNGİLİZ EMPERYALİZMİNİN KÜRESEL GÜCÜ

YABANCI ÜLKELERDE BASILAN ATATÜRK PULLARI

Ülkeler için pul basmak ve bu pullar üzerinde işlenen konular çok önemlidir. Pul basmak bir özgürlük-bağımsızlık alametidir ülkeler için. Bu pullardan bazıları vardır ki çok özeldir. Özel insanlar için, özel günler için basılır,  hatırası çok önemlidir. İşte bu pullardan “Atatürk Pulları” da Filatelistlerin gözbebeği olan pullardır.
 

ARJANTİN;

 

 

İRAN;

 

 

 

 

KKTC;

 

 

PAKİSTAN;

 

 

 

 

 

 

 

 

BANGLADEŞ;

 

 

 

 

AFGANİSTAN;

 

 

 

 

TUNUS;

 

 

HİNDİSTAN;

 

 

MISIR;

 

 

GİNE;

 

 

 

MAKEDONYA;

 

 

 MORİTANYA;

 

 

NİKARAGUA;

 

 

MARSHALL ADALARI;

 

 

ABHAZYA;

 

 


KUMARHANEYE ÇEVRİLEN YILDIZ SARAYI

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, Yıldız Sarayı'nın bazı bölümlerinin kumarhane olarak işletilmesi olayının ayrıntılarını yazdı..


Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşmasında Yıldız Sarayı'nın kumarhane olarak işletilmesini hatırlatmış ve tepki göstermişti. Murat Bardakçı Erdoğan'ın anlattığı o olayın ayrıntılarını bugünkü köşesine taşıdı. İşte Bardakçı'nın aktardıkları:

ATATÜRK'ÜN İMZASIYLA ALINAN O KARAR

Yıldız ile ilgili en önemli Bakanlar Kurulu Kararı, 27 Ağustos 1924’te çıkartıldı. Altında “Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal”in, “Başvekil İsmet”in ve diğer bütün bakanların imzasının bulunduğu kararnamede, "Memleket ekonomisinin kalkınmasını sağlayacak yabancı turistlerin rağbetlerini sağlayabilmek maksadıyla, içerisinde her türlü medenî ihtiyacı karşılayacak oyun ve dans salonları bulunan gazino ve müesseseler vücuda getirilmesi için" Yıldız, Feriye ve o günlerde harabe hâlinde bulunan Çırağan Sarayları’nın yabancı şirketlere kiralanabilmesi için İstanbul Belediyesi’ne yetki veriliyordu.

KUMARHANEYE ŞAMPANYALI AÇILIŞ

İmtiyaz hakkı İtalyan işadamı Mario Serra’ya verilen Şale Köşkü’ndeki Yıldız Gazinosu, yani kumarhane, 26 Eylül 1926 akşamı zamanın İçişleri Bakanı Cemil Bey ve İstanbul Belediye Reisi Muhiddin Bey’in de katıldıkları büyük bir törenle açıldı. Yıldız’ın neredeyse tamamı ve Feriye ile Çırağan Sarayları aynı sözleşme ile Mario Serra’ya verilmiş ama binaların restorasyonları tamamlanamadığı için henüz teslim edilememiş, Yıldız’ın bazı mekânları dans salonu, restoran ve bar yapılmıştı. Açılış gecesi kumarda şansını ilk deneyen Belediye Reisi Muhiddin Bey oldu ve kaybetti. O gece ikram edilen şampanyayı fazla kaçıranlar da rezaletlere sebep oldular.

"YAŞASIN, MONTE CARLO OLUYORUZ" MANŞETLERİ

Yıldız Kumarhanesi, artık basının gözbebeği idi. Gazetelerde sık sık “Monte Carlo oluyoruz! Avrupa’nın ve Amerika’nın zenginleri bundan böyle İstanbul’a gelecekler ve para kazanacağız” gibisinden yazılar çıkıyordu.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Kumarhaneye çevrilen Yıldız Sarayı

(Yıldız Sarayı’ndaki Şale Köşkü’nün rulet mekânı yapılan salonlarından biri)

Kumarhaneye çevrilen Yıldız Sarayı

(Yıldız Sarayı’nda oyun ve dans salonları teşkiline izin veren 27 Ağustos 1924 tarihli Bakanlar Kurulu kararı. Kararın altında “Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal”in, “Başvekil İsmet”in ve diğer bütün bakanların imzaları bulunuyor)

 

Kumarhaneye çevrilen Yıldız Sarayı

(1927’de bir gazetede çıkan ve Yıldız Sarayı’nda oynanan ruleti gösteren temsilî bir resim)

Bet Hillel Sinagogu'nda, Atatürk için edilen dua sergileniyor
Kaynak: Ensonhaber

O.G.