Elazığ’da Kadir Gecesi ihya edildi

Müftü Yusuf SARIKAYA İzzetpaşa Camii’nde verdiği vaazda gecenin önemine dikkat çekti. “Her geceyi Kadir, her gördüğünü ise Hızır bil” 10 Haziran 2018 Pazar 23:07
Bin aydan (80 yıl) daha hayırlı olduğu ayetle sabit Kadir Gecesi Elazığ’da coşku ile karşılandı…

Elazığ’da Kadir Gecesi vesilesiyle vatandaşlar başta İzzetpaşa Camii olmak üzere tüm camileri hıncahınç doldurdu.

Kur'an-ı Kerim’in indirilmeye başladığı bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi’nde gönüller Allah’a, eller semaya açılırken, camilerin dolup taştığı gecede dışarıda kalan cemaatin teravihlerini cami avlusunda kıldıkları görüldü.

“Her geceyi Kadir, her gördüğünü ise Hızır bil”

Müftü Yusuf SARIKAYA İzzetpaşa Camii’nde verdiği vaazda gecenin önemine dikkat çekti.

Ramazan’da inmeye başlayan Kur’an-ı Kerim’in hak ile batılı birbirinden ayıran bir kitap olduğunu belirten SARIKAYA:

“Kitabımızı okuyup nereden gelip nereye gittiğimizi öğrenmek zorundayız. Bilmeliyiz ki; okuyan milletler okumayan milletlere hakim olurlar. Yeryüzünde bugün hakim olan medeniyet en kıymetli varlıklar elimizde olduğu halde bizde değil. O yüzden günümüzü yeni kavramlar üreten toplumlar yönetiyor. Oysa yüce Rabbimiz Alak suresinde bizim okumamızı ve araştırmamızı emrediyor.

Bu gece neden şu gündür denilmedi yani saklandı. Bu gecenin gizlenmesindeki hikmet ölüm vaktinin gizlenmesi gibidir. İnsanlar öleceği günü bilselerdi ne olurdu? Kıyametin ne zaman kopacağını bilselerdi ne olurdu?

O zaman insan her şeyi bırakırdı ve dolayısıyla hayatın düzeni bozulurdu. Kadir gecesi de bilinseydi bütün insanlar o geceye yüklenir başka geceleri geri iterlerdi. Sorumlu kimseler itaatkâr olsun ve dikkatli olsun diye Rabbimiz bu geceyi gizledi. Yani alimlerimizin; “Her geceyi Kadir, her gördüğünü ise Hızır bil” sözü burada önem taşımaktadır.” Şeklinde konuştu.

Vaazın ardından ülkemiz ve İslam Alemi için dua eden Müftü SARIKAYA; vatandaşları bölücü güçlere karşı uyarmayı da ihmal etmedi.
 
Kılınan teravih namazı sonunda İzzetpaşa Vakfı tarafından vatandaşlara Ramazan şerbeti ikram edildi.

 
M.T