TÜRKÜ VE ŞİİR ZİYAFETİ

19. Hazar Şiir Akşamları kapsamında Cuma akşamı Fırat Üniversitesi Kültür Merkezinde Fırat Üniversitesi Türk Halk Müziği Korosu ve ünlü şiir yorumcusu Bedirhan Gökçe birer konser verdi. 24 Eylül 2011 Cumartesi 10:42


 
19. Hazar Şiir Akşamları kapsamında Cuma akşamı Fırat Üniversitesi Kültür Merkezinde Fırat Üniversitesi Türk Halk Müziği Korosu ve ünlü şiir yorumcusu Bedirhan Gökçe birer konser verdi.
 
 
Saat 20.00’da başlayan programa ilgi büyüktü... Konsere Vali Muammer Erol, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, milletvekili Sermin Balık, ETSO Başkanı Ali Şekerdağ, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, İl Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun yurt içi, yurt dışı ve ilimizden çok sayıda şair, yazar, gazeteci ve davetliler katıldı.
 

Gecede sahneye ilk olarak Fırat Üniversitesi Türk Halk Müziği Korosu çıktı. Kahramanlık Türküleri seslendiren koro yaklaşık bir saat sahnede kaldı. Koro sırasıyla şu türküleri icra etti.

Bir Tel Vurdum Yemen’de Gardaşıma / Elazığ Yöresi

Mızıka Çalındı Gelin mi Sandın / Erzurum Yöresi  

Şu Yüce Dağları Duman Kaplamış / Erzincan Yöresi

Yemen Türküsü / Elazığ Yöresi

Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı / Kastamonu

Hastane Önünde İncir Ağacı / Yozgat Yöresi

Teyyaremi Uçurdum / Kütahya Yöresi

Karlı dağlar karanlığın bastı mı? / Sivas Yöresi

Eledim Eledim Höllük Eledim / Erzurum Yöresi

Kışlalar Doldu Bugün / Şanlıurfa Yöresi

Şu Kışlanın Kapısına / Orta Anadolu Yöresi

Bir Sandığım Vardı / Bayburt – Erzurum Yöresi

Asker Oldum Giydim Yelek / Adana Yöresi
 

Koronun ardından sahneye yoğun alkışlar eşliğinde ünlü şiir yorumcusu Bedirhan Gökçe çıktı. Davetlilere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür eden Gökçe gün boyunca kendisini iyi ağırlayan protokol mensuplarına da tek tek teşekkür etti.

Radyoculuk hayatında 19. Yılına girdiğini söyleyen Gökçe Hazar Şiir Akşamlarına çağrıldığı bu yılın 19.’u organizasyon olmasının tesadüfle açıklanamayacağını belirtti.
 
 
Gökçe sahne performansıyla herkesin beğenisini topladı. Anlattığı fıkralarla davetlileri neşelendiren Gökçe okduğu şiirlerle de salonda duygusal anlar yaşanmasına sebep oldu...
 
Her yol Hazar Şiir Akşamlarının yapıldığını duyunca Elazığ’dan haber beklediğini belirten Bedirhan Gökçe “nihayet bu yıl bu daveti aldım” dedi. Sahneye çıkışta kendisini şair olarak çağıran sunucuya atfen beni şair olarak tanıttılar ama ben şair değilim, şiir yorumcusuyum. Şairlerin topluma ulaşmasına yardımcı olan bir köprüyüm” sözleriyle büyük alkış aldı.
 
 
Bedirhan Gökçe şiirlerini yorumladığı yazarlardan Bestami Yazgan'ı davetliler arasında salonda görünce önce şiirini okudu, ardından ismini anons ederek sahneye çağırdı. Elini öpen Gökçe mikrofonu Yazgan'a teslim etti. Şair Bestami Yazgan da Gökçe'ye şiirlerinin daha çok kişiye ulaşmasını sağladığı için teşekkür etti.

Gökçe daha sonra fıkralarla, hikâyelerle ve türkülerle süslediği bir saatlik şiir dinletisini sundu. Davetlilerin büyük beğenisini toplayan Gökçe konser sonunda ilgiden teşekkür ederek sahneden ayrıldı.

Haber – Foto: Doğukan Dalkılıç – Murat Fırat