DAĞDA ZERDÜŞT, ŞEHİRDE PAGAN

Pkk'nın dağda yaptığı Zerdüşt ayinleri belgeleriyle Türkiye'nin gündemine taşıyan Milli Gazete bukez de aynı cenahın şehir merkezlerindeki 'Pagan' inancının enjekte çalışmalarını gözler önüne seriyor.

16 Ocak 2012 Pazartesi 14:00 < GÜNDEM
DAĞDA ZERDÜŞT, ŞEHİRDE PAGAN
 
Nusaybin'de BDP'nin yaptırdığı Mitanni Kültür Merkezi'nin duvarlarında Zerdüştlerin Tanrısı Ahura Mazda ve Yezidilik inancına ait olan Melek Tavus figürlerinin yer aldığı ortaya çıktı. Müslüman mahallesinde salyongoz satmanın dahi ötesine geçerek cahiliye dönemi inançları pazarlayan PKK'nın, hedefinde bölge halkının İslami duyarlılığını yok etmek isteği var.
- PKK ve KCK'nın Kürtlere yönelik "Kürtlerin asıl dini Zerdüştlüktür" şeklindeki açıklamalarının olduğu, hatta PKK'nın Zerdüşt ayinleri düzenlediği biliniyor. Dindarlığı ile bilinen bölge halkının, PKK tarafından sistematik bir biçimde pagan dinlerine doğru itilmeye çalışıldığı, böylelikle bölgedeki İslami duyarlılığının kırılmak istendiği belirtiliyor.
 
Son zamanlarda başta terör örgütü PKK ve KCK olmak üzere Kürtlere karşı sistematik bir inanç sömürüsü politikası yürüttükleri bilinen bir gerçek. Terör örgütünün yanı sıra bu sömürüye siyasi partilerinde katıldığı görüldü. Mardin'in Nusaybin ilçesinde BDP'li Belediyenin açtığı " Mitanni Kültür Merkezi'nin" duvarlarına işlenmiş Zerdüştlere ve Yezidilere ait ilginç figürlere rastlandı. Mitanni Kültür Merkezi'nin duvarlarında yer alan figürlerin Zerdüştlerin Tanrısı 'Ahura Mazda'ya ve Yezidi inancına ait Melek Tavus'a ait olduğu ortaya çıktı. İslam inancına bağlılığı ile bilinen bölge halkının yavaş yavaş asimile edilerek, cahiliye döneminde ki pagan dinlerine yönlendirilmek istenmesi tepkilere neden oluyor. Bu asimile projesinin terör örgütünün yanı sıra bazı siyasi partilerinde desteğiyle sistematik bir biçimde yapıldığı kaydediliyor.

İSLAM'A KARŞI ZERDÜŞTLÜK VE YEZİDİLİK
Daha önce terör örgütü PKK'nın ve KCK'nın Kürtlere yönelik "Kürtlerin asıl dini Zerdüştlüktür " şeklindeki açıklamaları olduğu biliniyor. Bu sistematik dayatmaya terör örgütünün siyasi temsilcileri de katılmıştı. Mardin'in Nusaybin İlçesinde 2004-2009 dönemleri Belediye Başkanılığı yapan ve kısa bir süre önce KCK'dan gözaltına alınan ve tutuksuz olarak yargılanmak üzere serbest bırakılan Dr. Mehmet Tanhan'ın açtığı 'Mitanni Kültür Merkezi'nin' duvarlarında Zerdüştlerin tanrısı olduğu söylenilen "Ahura Mazda'nın ve Yezidilerin yaratıcı olarak kabul ettikleri Melek Tavus'un" resmilerinin işlendiği ortaya çıktı. Dindarlığı ile bilinen Kürtlerin sistematik olarak ve yavaş yavaş Pagan dinlerine doğru itilmeye çalışıldığı görüldü.
 
 
AHURA MAZDA'NIN VE MELEK TAVUS'UN RESİMLERİ İŞLENMİŞ
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde kapatılan DTP'den Belediye Başkanı olan Dr. Mehmet Tanhan tarafından 2008'in Mayıs ayında açılan Mitanni Kültür Merkezi'nin duvarlarında ilginç figürlerin olduğu dikkat çekti. Duvarlara işlenmiş olan figürlerin Zerdüştlerin Tanrısı Ahura Mazda'nın yanı sıra Yezidilerin yaratıcı olarak kabul ettikleri Melek Tavus olduğu ortaya çıktı.
 
 

BÖLGEYE PAGAN İNANCI AŞILANMAYA ÇALIŞILIYOR  

Terör örgütü ve onun siyasi uzantıları bölge halkını İslam dininden koparmaya çalıştığı biliniyordu. Bölgede yapılan bu tür faaliyetler Zerdüştlüğü ve Yezidiliği sistematik olarak yaygınlaştırmaya ve bölge halkına benimsetme gayreti içinde olduklarını gösterdi. Halkı İslam'dan uzaklaştırmak ve Pagan inancına doğru kaydırmak için, bu sapkın inançların 'İslamiyet'ten pek farkının olmadığı" söylemlerini kullanarak bu sapkınlığı halka yavaş yavaş enjekte etmeye çalışıyorlar. Bölge halkı bu sapkın söylemlere itibar etmeyince şehrin çeşitli yerlerinde Pagan inancının figürlerini ön plana çıkararak halkı bu sapkın inançlara sürüklemeye çalıştıkları görüldü.

TAM KADRO AÇILIŞTALAR

Zerdüştlük ve Yezidilik inançlarına ait figürlerle süslenmiş olan Nusaybin Mitanni Kültür Merkezi'nin açılışına, DTK Başkanı Ahmet Türk, BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Van Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP eski Milletvekili Akın Birdal katılmıştı.

Afişlerde Ahura Mazda

Nusaybin Belediyesi açtığı Mitanni Kültür Merkezi'nde yapılan etkinliklerin afişlerinde de Zerdüştlüğü andıran figürlerin olduğu görüldü. EĞİTİM-SEN tarafından düzenlenen bir etkinliğin afişinde yer alan Zerdüşt figürler dikkatlerden kaçmadı. Afişlerde 'Mitanni Kültür Merkezinin' duvarlarına işlenmiş olan Zerdüştlüğün tanrısı Ahura Mazda'nın resmi yer alıyor. Bu durum bölge halkı üzerindeki Zerdüştlük baskısının devam ettiğinin göstergesi olarak nitelendiriliyor.
NEDEN MİTANNİ?

Mitanni tarihte bir devlet. Nusaybin Belediyesi, adını bundan 3500 yıl önce yaşamış Mitanni Krallığı'ndan aldığını ve Kürtlerin Mitanniler'den geldiği açıklaması belediyenin internet sitesinde yer alan bilgiler arasında. Nusaybin de kurulan kültür merkezine Mitanni isminin verilmesi ve Zerdüştlük tanrısı Ahura Mazda'nın ve Yezidilik inancının Melek Tavus'un figürleri ile süslenmiş olması 'Kürtlerin aslı budur' diyerek bölge insanını sistematik bir biçimde İslamiyet'ten koparma çabası olarak değerlendiriliyor.

(16.01.2012 Milli Gazete)

A.E

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.7445     EURO 6.4830     IMKB 99835     ALTIN 243,334    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:54
Güneş 06:16
Öğle 12:35
İkindi 16:02
Akşam 18:44
Yatsı 20:01