DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ’TAN İLGİNÇ KUDÜS AÇIKLAMASI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla ilgili öyle bir açıklama yaptı ki, tam evlere şenlik cinsten...

07 Aralık 2017 Perşembe 19:12 < GÜNDEM

 
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla ilgili öyle bir açıklama yaptı ki, tam evlere şenlik cinsten...
 
Özellikle Mescid-i Aksa’da hutbe okumasının ardından bazı çevrelerin harekete geçmesiyle uzun süre varken görevden emekliye sevkedilerek bedel ödetilen eski DİB Başkanı Mehmet Görmez’in koltuğuna oturtulan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla ilgili öyle bir açıklama yaptı ki, tam evlere şenlik cinsten...

Klişeleşmiş sözleri tekrarlayan Başkan sanki Kudüs hiç işgal edilmemiş ve orada çok huzurlu bir düzen işliyormuş havasında sürdürdüğü konuşmasında: “Daru’s-Selam yani barış yurdu olma niteliği bu gün yıkılmak istenmekte, böyle bir teşebbüsle barış yurdunun çatışma yurdu haline getirilmesi hedeflenmektedir…” dedi.

48’de işgal edilip aradan geçen 70 yılda BM oyunlarıyla Müslümanlara kan kusturulan tarihi süreci görmezden gelen Erbaş: “Kudüs’ü insaf yoksunu bir avuç azınlığa teslim etme gayreti sağduyuyu ortadan kaldırmak ve insanlığın vicdanının sızlamasına sebep olmaktır. Birlikte yaşama kültürüne, huzura, barışa ve güvenliğe vurulan bir darbedir.” Dedi.

1.7 milyarlık İslam Alemi’nin dağılmışlığından, perişanlığından, yöneticilerinin gaflet ve ihanetinden ve siyonist düzenin uşaklığını yapmakta olduklarından hiç bahsetmeyen Erbaş; 1995’te hazırlanmasına rağmen 22 yıldır rafta bekleyen bir kararı onaylayarak İslam dünyasını 70 yıllık uykusundan uyandıran Trump’ı günah keçisi ilan ediyor.

Ayrıca Başkan Erbaş’ın işgalden buyana her türlü zulmün muhatabı olarak sadece İsrail’in müsaade ettiği kadar yaşama hakkı bulabilen mazlum Filistin’li Müslümanları Mescid-i Aksa’nın muhafızı olarak görmesi ise çok ilginç.

Sayın Başkan Erbaş, birçoklarının yaptığı gibi hamasi duygularla yaptığı bu açıklamada 1948’den 2017’ye kadar kesintisiz olarak Müslamanlar’ın aleyhine işleyen statükoyu adeta görmezden gelerek bütün suçu Trump’ın üzerine yıkmaya çalıştığının farkında mı, işte orası muamma.

İşte Başkan Erbaş’ın o açıklamasının tam metni:

“Bugün insanlığın kadim şehri ve İslam’ın ilk kıblesi Kudüs haksızca bir teşebbüsle karşı karşıyadır. İnsanlığı, kadim geleneği, uluslararası hukuku hiçe sayan pervasız bir anlayış Kudüs’ü, Filistin coğrafyasında haksız bir yaklaşımla İsrail’in başkenti yapma gayreti içerisindedir.

Bilinmelidir ki;

Kudüs nice Peygamberin hatırasını barındıran bir İslam şehridir.

Kudüs, tarihten beri, farklılıklar içinde bir arada yaşama tecrübesinin en muhteşem örneğidir.

Kudüs her bir mümin’in canından, malından aziz bildiği mukaddes bir şehirdir. Kudüs sadece Filistin ve Mescid-i Aksa civarında yaşayan Müslümanların değil, tüm dünya Müslümanlarının ortak meselesidir.

Kudüs ve Mescid-i Aksa Müslümanlara Hz. Peygamber’in müjdesi ve emanetidir. Mekke ve Medine Müslümanlar için ne ise Miraç mucizesinin gerçekleştiği Kudüs de odur. Kudüs’ün statüsü sadece siyasi bir konu olarak değerlendirilemez.

O herhangi bir ülkedeki herhangi bir toprak parçası değildir. Onun İslam tarihi boyunca Müslümanlarca titizlikle korunan Daru’s-Selam yani barış yurdu olma niteliği bu gün yıkılmak istenmekte, böyle bir teşebbüsle barış yurdunun çatışma yurdu haline getirilmesi hedeflenmektedir.

Kudüs’ü insaf yoksunu bir avuç azınlığa teslim etme gayreti sağduyuyu ortadan kaldırmak ve insanlığın vicdanının sızlamasına sebep olmaktır. Birlikte yaşama kültürüne, huzura, barışa ve güvenliğe vurulan bir darbedir.

Diyanet işleri başkanlığı her türlü işgal ve zulme rağmen yıllardır Mescid-i Aksa’nın muhafızlığını yapan Filistinli mazlum Müslümanların yanındadır, yanında olmaya ve her türlü desteği sunmaya devam edecektir.”

 HABERİN VİDEOSU İÇİN - TIKLAYIN 

 
Etiketlerprof. dr. ali erbaş
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:06
Güneş 06:28
Öğle 12:14
İkindi 15:18
Akşam 17:49
Yatsı 19:05
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 223,567