DİYANET İŞLERİ BAŞKANI PROF. DR. MEHMET GÖRMEZ EMEKLİ OLDU

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez emekliye ayrıldı. Görmez'in yerine Ekrem Keleş vekalet edecek…

31 Temmuz 2017 Pazartesi 23:37 < GÜNDEM
 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez emekliye ayrıldı. Görmez'in yerine Ekrem Keleş vekalet edecek…

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez emekliliğini talep eden dilekçesini bugün Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'a sundu. Yürürlüğe konulan dilekçe ile Görmez emekliye ayrıldı.

İşte Mehmet Görmez'in Başbakanlığa sunduğu dilekçe:

"Başbakan Yardımcılığına,

11.11.2010 tarihinde şahsıma tevdi edilen Diyanet İşleri Başkanlığı görevimi bugüne kadar kurumun ve Din-i Mübin-i İslam’ın vakarına uygun tarzda ifa etmenin gayreti içinde oldum.
 
Bundan sonraki süreçte ilmi hayata dönerek bu alanda milletimize, dinimize ve İslam âlemine hizmet etmenin daha isabetli olacağını düşündüğümden görevden affımı ve emekliliğe sevk edilmemi takdir ve tensiplerinize saygılarımla arz ederim."
 
GÖREV SÜRESİNİN DOLMASINA 3 YIL VARDI

Son zamanlarda yaşanan bazı gelişmeler üzerine bir hayli yıpratılan ve mücadelesinde yalnız kalan Başkan Görmez'in görevinden ayrılacağı konuşuluyordu.

Konu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da sorulmuş, Erdoğan da iddiaları doğrulamış ancak bu durumun hangi tarihte gerçekleşeceği ile ilgili bir bilgi vermemişti.

7 yıl Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı, 7 yıl da Diyanet İşleri Başkanlığı görevini üstlenen Görmez’i emekli olmaya götüren nedenler kamuoyunda sorgulanmaya devam ediyor.

Diyanet’e çağ atlatan Başkan olarak tarihe geçen Görmez ile ilgili olarak yazılı ve görsel medyada uzun zamandır spekülatif haberler ve tartışmalar gündemin ilk sıralarında yer alıyordu.  

Gerek ülke içinde gerekse İslam dünyasında en çok sevilen Başkan olarak tarihe geçen Mehmet Görmez’in bundan sonra hangi görevi üstleneceği konusunda ise iki görüş ön plana çıkmış durumda.

Biri Mehmet Görmez’in DEAŞ, Boko Haram, FETÖ gibi İslam imajına zarar veren terör örgütlerine karşı dünyaya gerçek İslam’ı anlatmaya yönelik hazırlanacak bir yurtdışı görevinin başına getirilecek olması. Diğer görüş ise Görmez’in İstanbul’da kurulacak ve Türkçe, Arapça, İngilizce eğitim verecek bir İslam Üniversitesi’nin kurucu rektörü olacağı yönünde.

Ekrem Keleş Vekalet edecek

Dilekçesi kabul edilen Görmez’in yerine Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş vekalet edeceği açıklandı. Bazı isimler ortaya atılsa da Başkanlık görevine asaleten atanacak isim ise henüz netleşmedi.

Harput’ta yapılacak Diyanet Külliyesi’ni çok beğenmiş ve destek sözü vermişti

Prof. Dr. Görmez, Harput’ta yapılacak Diyanet Külliyesini çok beğenmiş ve bu Külliye’nin uluslararası hizmet vermesi gerektiğini söylemişti.

18 Temmuz tarihinde konuyla ilgili Ankara’da bir toplantı gerçekleştirilmiş, toplantıya Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Ak Parti Elazığ Milletvekilleri Ömer Serdar, Metin Bulut, Tahir Öztürk, Ejder Açıkkapı, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Ak Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze ve İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya katılmıştı.

Elazığ heyetini sıcak karşılayan ve yapılacak olan projeye büyük ilgi gösteren DİB Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez; Külliye ile ilgili olarak adının “Uluslararası Harput Diyanet Akademisi” olarak değiştirilmesini teklif etmiş ve “Diyanet olarak projenin ilk anından son anına kadar hep yayında olacağız. Bu müesseseyi halktan istemek yerine devlet olarak yapalım. Ama eksiğimiz olursa el ele verir hayırseverlerle toplantılar yaparız…” demişti.

Görmez'in emekliye ayrılmasının Harput'ta yapılacak olan Diyanet Külliyesi projesini etkileyip etkilemeyeceği merak konusu.

 MEHMET GÖRMEZ'DEN MANİFESTO NİTELİĞİNDE VEDA KONUŞMASI - TIKLAYIN 

  TÜRKİYE, MEHMET GÖRMEZ'İN EMEKLİLİK KARARINI KONUŞTU - TIKLAYIN 

M.T

 
Etiketlerdiyanet işleri başkanlığı
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • yaşar inan - 02 Ağustos 2017 Çarşamba 13:09
    ashabı kiram 40 kişilik birlikle kudüsü fethederken. kendi Müslüman zanneden müşrikler İsrail bayrağı altında kuran okuyordu adeta ağlıyordu. ağlama duvarında ağlayan paşalar gibi. yolu kudüsten kodese çıkabilir
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:14
Güneş 04:58
Öğle 12:26
İkindi 16:18
Akşam 19:42
Yatsı 21:19
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7878     EURO 5.6116     IMKB 101090     ALTIN 200,828