DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI KUTLU DOĞUM HAFTASI KONUSUNDA GERİ ADIM ATMADI

TGRT öncülüğünde başlatılan, hurafeci cemaat ve hocaların katılımı ile devam eden Kutlu Doğum Haftası tartışmalarına Diyanet son noktayı koydu…

18 Mayıs 2017 Perşembe 19:26 < GÜNDEM

MİLLİ BİR DURUŞ SERGİLEYEN DİYANET GERİ ADIM ATMADI

TGRT öncülüğünde başlatılan, hurafeci cemaat ve hocaların katılımı ile devam eden Kutlu Doğum Haftası tartışmalarına son nokta konuldu…

Ülkemiz iç ve dış tehditler altında zor bir süreçten geçerken, gırtlağa kadar bid’at ve hurafeye batmış bir zihniyet ve ona payanda olmaya çalışan aynı yolun yolcusu cemaatlerin hevesleri böylece kursaklarında kaldı.

28 yıldır kutlanan ve Kutlu Doğum Haftası’nın FETÖ icadı olduğu iddiasıyla gündem oluşturmaya ve akıllarınca iktidara yaranmaya çalışanlara son darbeyi tartışmaların başından bu yana dik duran Diyanet vurdu.

NUMAN KURTULMUŞ’TAN DESTEK VE FETVA ALMIŞLARDI

Diyanetten Sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’u kanallarına davet edip ortaya attıkları iddialarına destek arayan ve bulan TGRT-Türkiye Gazetesi ve yandaşları bugün hakettikleri cevabı aldılar.

26 Nisan’da TGRT’ye konuk edilen Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuyla ilgili harekete geçtiğini belirtmiş ve konuşmasında ihsas-ı rey ve emr-i vaki yaparak sorumlu olduğu Diyanet İşleri Başkan’lığına mesaj vermişti.

Kurtulmuş, TGRT Haber’de konu ile ilgili olarak sorulan soru karşısında aynen şu açıklamayı yapmıştı:

“Ben de bu tartışmaları yakinen izledim, kamuoyunda böyle bir tartışma gündeme geldi. Bu tartışmaların hepsi ilmi olarak değerlendirilecektir. Konuyu Diyanet İşleri Başkanımız önümüzdeki günlerde müftülerle toplanacak ve tartışacaktır. Hicri takvime göre fikslenmesi daha doğrudur belki yapılabilir, Diyanet teşkilatımız güzel programlar yaptı. Binlerce vatandaşımız katıldı, Hazreti Peygamber'i anlamak için ama sonuçta bu Kutlu Doğum haftası konusu ilmi toplantı yapılarak Hicri Takvim'e kutlu doğumu sabitleyecektir. Önümüzdeki yıldan itibaren bu gerçekleşecektir.”

14-20 NİSAN TARİHLERİ ARASINDA İCRASINA DEVAM EDİLECEK

Kutlu Doğum Haftası’nın da ele alınacağı ve merakla beklenen "Din İşleri Yüksek Kurulu Genişletilmiş İstişare Heyeti II  Toplantısı" bugün yapıldı.

Toplantıya, Diyanet İşleri eski başkanları Lütfi Doğan, Prof. Dr. Tayyar  Altıkulaç, Prof. Dr. Mustafa Sait Yazıcıoğlu, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, eski Din  İşleri Yüksek Kurulu başkanları Prof. Dr. Şamil Dağcı, Prof. Dr. Raşit Küçük, Dr.  Hüseyin Kayapınar ile birlikte 42 din adamı yer aldı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Kutlu Doğum Haftası", "Hicri Takvim Birliği", "İmsak ve Yatsı Vakitlerinin Tespiti" ile "Ramazanda Yayınlanan Dini İçerikli Programlar"ın ele alınacağı "Din İşleri Yüksek Kurulu Genişletilmiş İstişare Heyeti"nin kararlarını açıkladı.

Görmez, Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin Fetullahçı Terör Örgütü ile (FETÖ) irtibatlandırılmasının Diyanet ve İlahiyat camiası ile milleti derinden yaraladığını belirterek, "Kutlu Doğum Haftası, O'nun (Hz. Muhammed) sünneti, sireti, yüksek ahlakı ve evrensel mesajının ilmi etkinliklerle anlatıldığı bir Siret Haftası'na dönüştürülerek, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da 14-20 Nisan tarihleri arasında icrasına devam edilecektir." dedi.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Görmez, haftayı aynı tarihe sabitlemenin yanısıra Kutlu Doğum Haftası'nın adını da 'Siret' olarak değiştirerek tüm polemikleri sona erdirdi.

"Kutlu Doğum" isminin Mevlid Kandili ile aynı anlama çağrıştırması hurafecilerin takıntı yapmasına neden olmuş Diyanet'in "Bu hafta Mevlid Kandili'nin alternatifi değildir. Aksine Mevlid Kandilini tamamlayan ilmi ve kültürel bir etkinliktir..." türünden yaptığı açıklamalar duymazdan gelinmişti.

Diyanet bu sorunu kökten hallederek haftanın adını 'Siret' olarak değiştirip İslam'ın da ruhuna uygun bir şekle dönüştürdü.

Siret, sözlükte "Bir kahramanın ya da kavmin efsanesi. Bir kimsenin ahlakı, karakteri, kişiliği, davranışı. Gidiş, tarz. Bir kimsenin manevi durumu, hal ve hareketleri, tabiatı ahlak ve karakteri. hal ve gidiş. hal tercümesi. Hz. Muhammed'in hal tercümesi. Bir kimsenin içi, hali, hareketi, ahlakı. Nefis. (Osmanlıca'da yazılışı: sir'et)" gibi anlamlara geliyor.

İslam Tarihinde ise "Siret, Hz. Muhammed (as)'ın hayatı ve hal tercümesi" anlamına geliyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu Genişletilmiş İstişare Heyeti II  Toplantısı’nda alınan kararlar:

1- Toplumsal huzuru ve barışı sağlayan en önemli unsurların başında sahih din anlayışı gelmektedir. Toplumun sahih din anlayışını zedeleyecek Diyanet İşleri Başkanlığı'nın toplum nezdindeki güvenirliliğine zarar verecek her tür tavırdan uzak durulmalıdır.

2- Kutlu doğum Haftasının akıl vicdan ve asrın fitnesi FETÖ ile irtibatlandırılması başta Diyanet ve İlahiyat camiası olmak üzere aziz milletimizi derinden yaralamıştır. Akıl, vicdan ve izan dışı bu iddia tarihi gerçeklere de aykırıdır. 

3- Bu hafta asırlardır 12 Rebiülevvelde idrak edilen Mevlid Kandilinin bir alternatifi değildir. Hz. Peygamberin sireti sünneti ve evrensel mesajını anlamak ve hayatta geçirmek gayesiyle uygulamaya konulmuş ilmi ve kültürel faaliyetler bütünüdür. Esas amaç Hz. Peygamberin hayat veren çağrısının daha geniş kitlelere ulaştırılması olunca bu etkinlik için tüm eğitim kurumlarının ve halkımızın yoğun bir şekilde katılımının daha çok sağlandığı bir zaman dilimi belirlenmiştir.

4- Resuli Ekremi ilmi ve kültürel etkinliklerle anma bidat olarak değerlendirilemez. Zira bir uygulamanın bidat  olarak değerlendirilebilemesi için o uygulamanın itikat ve ibadetler gibi dinin temel yapısına ilişkin bir değiştirmeyi ya da bir eklemeyi beraberinde getirmesi gerekir. Oysa peygamberimizin sünnetini ve siretini anlamaya yönelik bu haftadaki etkinlikler itikadi ve taabbudi bir konu değildir. bu nedenle böyle bir haftanın ve anma faaliyetinin bidat kapsamında değerlendirilmesi İslam ilim ve usul geleneği ile bağdaşmaz. 

5- Her yıl yurt içi ve yurt dışında 30 bini aşkın etkinliğin yapıldığı bu hafta içinde haftanın amacıyla bağdaşmayan bazı yanlış uygulamaların tasvip edilmesi düşünülemez. Bu münferid yanlış uygulamalar bütün bir etkinliğe de gölge düşürmemelidir. Resuli Ekremin hatırasına ters düşecek ve müslümanları rencide edecek tutum ve davranışlardan kaçınılmalıdır. Etkinlikler ilgili yönetmelik hükümlerine göre ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın gözetim ve denetiminde yürütülmelidir. 

6- Yukarıdaki mülahazalar doğrultusunda sevgili peygamberimizin ve onun doğumunun bir tartışma ve polemik konusu yapılması kabul edilemez. Bu itibarla bu topraklarda bin yıldır vecd ile kutlanan Mevlid Kandili programları zenginleştirilerek sürdürülmeli Kutlu Doğum Haftası ise onun sünneti, sireti, yüksek ahlakı ve evrensel mesajının ilmi etkinliklerle anlatıldığı bir siret haftasına dönüştürülerek şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada 14-20 Nisan tarihleri arasında icraasına devam edilecektir. 

7- 2016 yılında İstanbul'da gerçekleştirilen ve tüm dünyadaki müslümanlara aynı günde oruca başlama ve bayram yapma imkanı sunan uluslararası hicri takvim birliği kongresi kararları teyit etilmiştir. 

8- Diyanet İşleri Başkanlığı ibadet vakitlerini geçmişten günümüze İslam alimlerinin ve astronomların ortak görüşünü İslam dünyasındaki müşterek uygulamaları ve bilimsel gözlem sonuçlarını göz önünde bulundurarak belirlemektedir.

Nitekim Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sürdürdüğü beş yıllık gözlem sonuçları değerlendirilmiş ve Diyanet Takvimi'nde yer alan ibadet vakitlerinin doğruluğu bir kez daha teyit edilmiştir. Bu itibarla İmsak ve Yatsı Vaktinin belirlenmesi ile ilgili tarihte ve günümüzde İslam dünyasında muteber olmayan görüşlerin gündeme getirilmesi dini ve ilmi gerçeklerin gözardı edilerek zihinlerin bulandırılması halkımızın huşu içinde ifa etmeye çalıştığı ibadetlerin sıhhatinin tartışma konusu yapılması Ramazanın manevi iklimine gölge düşürmektedir. Bu sebeple ibadet vakitleri konusunda meydana getirilmeye çalışılan tereddütlere itibar edilmemelidir. 

9- Ramazanda yayınlanan dini içerikli programlar milletimizi inançtan ibadete ahlaktan sosyal hayata ilimden kültür ve medeniyete kadar hemen her alanda bilgilendirme ve bilinçlendirme için çok önemli bir fırsat sunmaktadır. Bu itibarla programlarda İslam'ın temel kaynaklarına dayalı sahih dini bilgi esas alınmalıdır. Hurafelerden arıştırıcı ve ötekileştirici söylemlerden ve her türlü istismardan uzak durulmalıdır. Zor bir süreçten geçtiğimiz birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan şu günlerde medya kuruluşlarımız halkımızın kafasını karıştıracak onların dini duyarlılıklarını gölge düşürecek her tür gereksiz tartışmalara ve polemiklere meydan vermemelidir. 

 MEHMET GÖRMEZ’DEN KUTLU DOĞUM HAFTASI AÇIKLAMASI - TIKLAYIN 

 DİYANET OYNANAN OYUNU GÖRDÜ AMA SİYASETÇİ GÖREMEDİ - TIKLAYIN 

M.T
 
Etiketlerdiyanet diyanet işleri başkanlığı kutlu doğum haftası
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737