DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ ÇİN ZULMÜ ELAZIĞ'DA PROTESTO EDİLDİ

Memur-Sen Elazığ İl temsilciliği tarafından, Doğu Türkistan'da yaşanan Çin zulmüne tepki amaçlı miting düzenlendi...

01 Şubat 2019 Cuma 19:16 < GÜNDEM


Memur-Sen Elazığ İl temsilciliği tarafından, Doğu Türkistan'da yaşanan Çin zulmüne tepki amaçlı miting düzenlendi...

Elazığ’da Doğu Türkistan'daki Çin zulmü, Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk'ün katıldığı mitingle protesto edildi.

Sendika üyeleri ve vatandaşlar Cuma namazı sonrası ellerinde pankartlarla 15 Temmuz Meydanı’na geldi.

Mehteran ekibinin gösterisi ile başlayan mitingde vatandaşlar, ‘Katil Çin Türkistan’dan defol, Türkistan Türk’tür Türk kalacak’ şeklinde sloganlarla attı.

BAHŞİ/ “65 yıldır süren Çin zulmünün son günlerde hat safhaya ulaştı”

65 yıldır süren Çin zulmünün son günlerde hat safhaya ulaştığını belirten Memur-Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi:

“Milyonlarca Uygur Türkü soykırıma uğratılmaktadır. Çin dünyanın gözü önünde bir soykırım yapıyor ve hiç kimseden ses çıkmıyor. Bugün Doğu Türkistan’da oruç tutmak, Türkçe konuşmak ve namaz kılmak yasak. Çocuklara Türk veya Müslüman ismi koymak yasak. Hatta selam vermek bile yasak.

Binlerce kişi suçsuz yere Çin hapishanelerinde yatıyor. 2017 yılından itibaren toplama kampları adı altında Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin DNA’sı toplanıyor kısırlaştırılıyor. Burada yaklaşık 3 milyon Uygur Türkü var. Her türlü işkenceye maruz kalıp Çin’in çizdiği sınırlar dahilinde bir hayata zorlanıyorlar. Allah’ı inkar etmeleri ve dinlerinden dönmeleri isteniyor. Yapmayanlara karşı ağır sistematik işkenceler uygulatıyor” dedi.

TÜMTÜRK/ “Türk ve Müslüman olmanın bedelini ödüyor”

Doğu Türkistan, insanlık tarihinin hiç yaşamadığı bir zulümle imtihan edildiğini aktaran Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk ise yaptığı konuşmada:

“Doğu Türkistan Türk ve Müslüman olmanın bedelini ödüyor. Bu mücadele, bu bedel Adem Aleyhisselam, Habil ve Kabil’den bize miras kalan ve kıyamete kadar sürecek olan hak ve batılın mücadelesi. Allah bizi hakkın yanında yer almayı nasip etmiş.

Biz bugün 35 milyon Müslüman Türk kardeşimizin sesi soluğu oluyoruz. Elazığ’dan Doğu Türkistan’a medet veriyoruz ve onların yanında yer aldığımızı Çin’e haykırıyor, kardeşlerimize de duyuruyoruz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından yapılan dua ile miting sona erdi.

 

 
Etiketleribrahim bahşi memur-sen miting
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0227     EURO 6.7228     IMKB 86923     ALTIN 247,537    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:19
Güneş 05:01
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:39
Yatsı 21:13