DSİ 9. BÖLGE MÜDÜRÜ İLKER ARSLAN’DAN KUZOVA SULAMA PROJESİ AÇIKLAMASI

“2018 sonu itibariyle modern bir sulama sistemi Kuzova Sulama Bölgesi'nde olacak” diyen DSİ 9. Bölge Müdürü İlker Arslan, Kuzova Bölgesinde gelinen son noktayla ilgili açıklamalarda bulundu...

21 Kasım 2017 Salı 14:48 < GÜNDEM


“2018 sonu itibariyle modern bir sulama sistemi Kuzova Sulama Bölgesi'nde olacak” diyen DSİ 9. Bölge Müdürü İlker Arslan, Kuzova Bölgesinde gelinen son noktayla ilgili açıklamalarda bulundu...

Vatandaşın masraf yapmayacağını müjdeleyen İlker Arslan, yaptığı açıklamada, “Bakanımızın talimatı ile 3 yıl boyunca işletmesini DSİ olarak biz yapacağız” dedi.

“3 YIL BOYUNCA İŞLETMESİNİ DEVLET SU İŞLERİ OLARAK BİZ YAPACAĞIZ”

DSİ 9. Bölge Müdürü İlker Arslan, Kuzova Sulama bölgesinde gelinen son nokta ile ilgili bilgiler vererek:

“Yaklaşık 47 bin 830 hektarlık bir Kuzova’nın pompa sulama alanı var. Bunun yaklaşık 22 bin 270 dekarlık kısmını yıl içerisinde bitirdik. Bunların çalışması için gereken pompaların bakımlarını yaptık. Çünkü yılların projesi. Pompalarda da tadilatlara ihtiyaç vardı. Enerjiyi de temin ettik. Önümüzdeki yıl sulama mevsiminde burası çalışır halde olacak. Sayın Bakanımızın ilimize son ziyaretinde vermiş olduğu müjdeyi de biz deklare ediyoruz. 3 yıl boyunca işletmesini devlet su işleri olarak biz yapacağız.

“VATANDAŞIMIZ MASRAF YAPMAYACAK”

"Dolayısıyla vatandaşımız hizmeti aldığı dönemde en azından kendini çevirecek seviyede bir kazanç elde edene kadar masraf yapmayacak. İşletme ile ilgili giderleri biz karşılayacağız. Önümüzdeki yıl içerisinde de tüm sulama bitmiş olacak. 47 bin 830 hektarı önümüzdeki yıl tam anlamıyla açmış olacağız” diye konuştu.

“TASARRUFU ARTIRMA ANLAMINDA DA HASSASİYET GÖSTERİYORUZ”

Arslan projedeki eksiklikler hakkında da bilgiler verirken şu ifadeleri kullandı:

“P1 dediğimiz ana kanalımızın ufak bakım işleri var. Oradaki eksik sanat yapılarını tamamlayacağız. Bakımı yapılması gereken 3 tane daha pompamız var. Onları yapacağız. Ultrasonik sayacı tüm sisteme takacağız. Ultrasonik sayacın şöyle bir özelliği var: Normalde işletme sahalarında vatandaşlarımız dönüm başı verilen bir para ödüyorlardı. Şimdi bu sayaçlar sayesinde metre küp üzerinden para ödeyecekler. Örneğin 10 dönüm arsa sahibi birisi ihtiyacının 3 katı da su kullansa dönüm üzerinden para verdiği için rahattı ama artık metreküp üzerinden ödeyeceği için suyu tasarruflu kullanacak bu da dolayısıyla yine vatandaşa ekstradan hizmet sağlayacak. Biz tasarrufu artırma anlamında da hassasiyet gösteriyoruz. Sistemi de bununla donatacağız.”

“KUZOVA’NIN ÇEHRESİ DE ÇOK DEĞİŞECEK”

2018 sonu itibariyle modern bir sulama sistemi Kuzova bölgesinde olacak” diyen Arslan, bir proje çalışması daha olduğunu dile getirerek:

“Devlet enerji maliyetlerini de karşılayacak. İnşallah şu ana kadar ki makus kaderini de değiştirmiş olacağız. Kuzova’nın çehresi de çok değişecek. Uzun vade de ciddi manada projemiz var. Henüz dile getiremiyoruz. İnşallah bu bölgenin büyük bir kısmının da cazibe ile sulanması için gayret ediyoruz. Bir proje çalışmamız da var. İsim vermeyeceğim. Çünkü henüz sondaj çalışmalarını yapamadığımız için projenin olabilirliğini net olarak göremedik. İlk incelemelerimizde uygun görünüyor. İnşallah baraj yapmayı düşündüğümüz sahada da teknik sorunlar yaşamazsak, bu da sondajlarda belli olacak. Bunu da inşallah sizlere duyuracağız” şeklinde konuştu.

M.T
 
 
Etiketlerdsi kuzova
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:06
Güneş 06:28
Öğle 12:14
İkindi 15:18
Akşam 17:49
Yatsı 19:05
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 223,567