ELAZIĞ 2. KİTAP FUARI AÇILDI

Birçok yayın evinin katıldığı 2. Kitap Fuarı Elazığ Belediyesi binası arkasında kurulan dev çadırda 23 Kasım - 2 Aralık tarihleri arasında açık kalacak.

23 Kasım 2018 Cuma 18:28 < GÜNDEM

Elazığ Belediyesi tarafından bu yıl 2.’ncisi düzenlenen ‘Kitap Fuarı’ düzenlenen törenle kapılarını açtı…

Birçok yayın evinin katıldığı 2. Kitap Fuarı Elazığ Belediyesi binası arkasında kurulan dev çadırda 23 Kasım - 2 Aralık tarihleri arasında açık kalacak.

Açılış programına Elazığ Vali Vekili Mustafa Gül, AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve Yazar Yasin Aktay, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Kudbettin Demirdağ,  İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ, AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ömer Faruk Çelik, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gülersem Çopur, İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, STK dönem sözcüsü İbrahim Kayaoğlu, çok sayıda STK başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış programı Belediye Mehteran ekibinin konseri ile başlarken, bu yıl fuara 100 Binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor.

Törende söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, on gün sürecek olan kitap fuarına başta öğrenci ve aileler olmak üzere bütün kitapseverleri davet etti.

Şehrimizin eğitim seviyesinin daha iyi noktalara taşınması için araştıran ve öğrenmeye meraklı olan gençlerin yetişmesi gerektiğini ifade eden Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Kutbettin Demirdağ ise ikincisi düzenlenen kitap fuarında birçok yazar ve okurun buluşacağını belirterek şehir kültürüne katkı sağlanacağını kaydetti.

 YANILMAZ/ “ASIRLAR BOYU AYAKTA KALAN ESERLER BIRAKMALIYIZ”

İlim ve irfanla inşa edilmiş bir medeniyetin mensupları olduğumuzu vurgulayarak sözlerine başlayan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “ İlim, hikmet ve idrak için, fikir çilesi çekmek gerektiğini belirtti.

“Gün bitmeden değerini yitiren değil, zamana meydan okuyan, asırlar boyu ayakta kalan eserler bırakmak için zahmet de emek de şarttır. Ecdadımız da böyle yapmıştır” diyen Başkan Yanılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bizler, kendi tarihimizi kaydetmek, hikâyelerimizi kendi kelimelerimizle anlatmak, bunları insanlığa ve gelecek nesillere aktarmak konusunda önemli çalışmalara imza attık. Okurla, yazarla, kitapla buluşma anlamını taşıyan kitap fuarları, yazarların, yayıncıların ve düşüncenin vitrini ve bir memleketin zenginliği, kültürel birikimi, entelektüel yüzünün aynasıdır. Şehir tarihinde ilk kez profesyonel anlamda kitap fuarlarının şehrimiz insanıyla buluşmasını sağladık. Muasır medeniyet seviyesinde ilerleyebilmek için daha çok okuyan, daha çok düşünen bir nesle ihtiyacımız var. O nedenledir ki daha çok okumamız, daha çok ilim-irfan peşinde yol almamız gerekiyor.”

AKTAY/ “KİTABA AŞIK BİR MİLLETİZ”

Açılış töreninde yer alan AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve Yazar Yasin Aktay ise Türkiye’nin kitap okuma istatistiklerine ilişkin açıklamalar yaparak Avrupa’ya oranla biraz düşük olsa da kitap okuma oranlarımızın normal seviyelerde göründüğünü ve milletimizin kitaba aşık olduğunu aktardı.

VALİ YARDIMCISI MUSTAFA GÜL: “ANNE VE BABALAR MUTLAKA KATILMALI”

Anne ve babalarında kitapla hemhal olmasının önemli olduğuna işaret eden Vali Yardımcısı Mustafa Gül; Özellikle belediye ve milli eğitim müdürlüğü ile ortaklaşa bir şekilde öğrencileri fuar alanına taşıyacaklarını ve kitaplarıyla tanıdıkları yazarları yakından görmenin öğrencilere çok farklı geleceğini ve okurlara kariyer anlamında olumlu katkı sunacağını ifade etti.

Program sonunda Başkan Yanılmaz ve açılışa katılan konuklar yayınevi stantlarını gezerek yazarlarla sohbet ettiler.

M.T

 
Etiketlerelazığ belediyesi mücahit yanılmaz fuar
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • editör - 24 Kasım 2018 Cumartesi 11:11
    Malatya yolunda, Elazığ Belediyesi binası arkasında. Haberde var zaten.
  • Cmkd - 24 Kasım 2018 Cumartesi 09:15
    Nerede tam olarak
DÖVİZ KURLARI
USD 5.4548     EURO 6.2122     IMKB 103053     ALTIN 230,948    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:57
Güneş 06:19
Öğle 12:36
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 19:59