ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI MÜCAHİT YANILMAZ BELEDİYE ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, yerel ve ulusal basın mensupları ile bir araya gelerek Elazığ’da yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi...

14 Kasım 2017 Salı 15:04 < GÜNDEM


Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, yerel ve ulusal basın mensupları ile bir araya gelerek Elazığ’da yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi...

Belediye çalışmaları hakkında düzenli olarak basın toplantıları yapan Başkan Yanılmaz sonuncusunu bugün düzenledi.

Biten ve devam eden birçok proje hakkında bilgiler veren Yanılmaz’ın basın toplantısından satır başları ise şöyle:

 “YERLİ OTOMOBİLİN ÜRETİMİNE TALİBİZ”

Yerli otomobilin Elazığ’da üretilmesi için istekli olduklarını belirten Başkan Yanılmaz:

“Son günlerde Türkiye’yi yakından ilgilendiren konulardan bir tanesi yerli otomobil imalatıdır. Beş firma yerli otomobili imal etmek üzere çalışmamalara başlamıştır. Elazığ’ımız otomobilin yedek parçaları açısından özellikle de motorlarının imalatı açısından yerli otomotive katkı sağlayacak en başta gelen illerden biridir. Sanayi tecrübemiz var alt yapımız var bilgimiz ve birikimiz var. Aynı zaman da Dünyada adından söz ettiren ve dünyadaki teknik üniversiteler içinde belirli bir yere oturmuş olan Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi gibi çok önemli bir üniversitemiz var.

Dolaysıyla biz Elazığ’dan bu yerli otomobilden motorlarının Elazığ’da yapılmasını organize sanayi bölgemizdeki imalatlarda bu konuda bilgi ve tecrübesi olan firmalarımızın olduğunu belirttik. Yine önceki günde bu firmalarımızdan Sayın Muzaffer Sezgi’nin motor üretim imalatı yaptığı iş yerini gezdik ve imalatı fiilen terinde gördük. Şuan da hem ulusal hem de uluslararası alanda motor imalatı yaptığını da gördük. Hem Elazığ olarak yapılacak olan yerli otomobilinin üretimine talibiz. Elazığ olarak bu noktada da bütünleştik. Bu noktada Elazığ da motorların imalatının yapılması hem istihdam açısından Elazığ’ımız da çok önemli olacak hem de Elazığlımıza ciddi manada katma değer sağlayacak. Elazığ’ımızın bilgi birikim tecrübeleri de yerli otomotivin imalatında da değerlendirilmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

“ELBÜS’LER NİSAN AYINDA BAŞLAYACAK”

 “Alçak tabanlı, engelli kardeşlerimizin çok rahat edeceği ve omurilik engellilerin tekerlekli sandalyeleri ile çok rahatlıkla binebileceği çevreci konforlu olan bir otobüsümüzü 2018 Nisan ayından itibaren Elazığ’ımzın caddelerinde göreceğiz. Bugünden itibaren hemşerilerimizin anketine sunduğumuz 6 renk otobüs seçeneğimiz var. Hemşerilerimiz bunlardan hangisini arzu ederlerse otobüslerimizi o renge boyayacağız ve o renkteki otobüslerimiz Elazığ’ın caddelerinde hareket etmiş olacaktır.”

KUZEY İMAR YOLU’NA ‘ERBAKAN’ İSMİ

Kuzey İmar Yoluna Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın isminin verileceğini açıklayan Mücahit Yanılmaz:

“2017 yılı içinde yaptığımız en önemli yatırımlardan biri Kuzey İmar Yoludur. Şehirler arası yol kalitesinde ve zor bir bölgede çalışarak Kuzey İmar Yolunu bitirdik ve hizmete açtık.

Geçen ay yaptığımız Belediye Meclisi Toplantısın da da Kuzey İmar Yolumuzun adını Türkiye’mizin son yüzyılına mührünü vurmuş siyasi isimlerinden olan ve Kıbrıs’taki kardeşlerimize zulüm önüne geçerek 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’nın gerçek Fatih’i olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan ismini Kuzey İmar Yoluna verdik. Ben bu ismin verilmesinde oylarını kullanan bütün belediye meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Kuzey İmar Yolu yeni adıyla Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı Elazığ’ımıza ülkemize hayırlı olsun” dedi.

“UNESCO ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

UNESCO’nun geçici miras listesine alınması konusunda çalışmaların devam ettiğini söyleyen Başkan Mücahit Yanılmaz:

“Hem Elazığ’da hem Ankara’da hem de Paris’te UNESCO’nun merkezinde birçok toplantılarımız oldu. Birçok çalışmalarımız oldu. En son Türkiye’nin UNESCO’nun yürütme kuruluna seçilmesi de bizler için onur verici ve gurur verici bir sonuç oldu. Türkiye’nin UNESCO’nun yürütme kuruluna seçilmesi aynı zaman da Harput’umuzun UNESCO’nun geçici miras listesine girmesi için önemli bir katkı sağlayacağın inanıyorum. Hem kültür ve Turizm bakanlığımızda hem diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızda Harput’un geçici miras listesine alınması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“ELAZIĞ YÖRESEL ÜRÜNLER BAKIMINDAN ZENGİN BİR İL”

“Son günlerde sizlerin de malum olduğunuz üzere Elazığ orciği tescilleniyor. Elazığ yöresel ürünler açısından Türkiye’nin zengin illerinden biridir. Sadece zenginlik yetmiyor. Hem bu ürünlerimiz coğrafi işaret hem de tescillenme açısından çalışmalarının yapılması gerekiyor. Bu konuda Türk patent kurumu tarafından Elazığ orciğinin tescillenme çalışmalarının olması Elazığ için önemli bir katkıdır. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.”

“ELAZIĞ TÜRKİYE’DE 2. SIRADA”

“Elazığ’ımız 50 çeşit yemek ve tatlısı ile Türkiye de Gaziantep’ten sonra yemek çeşidi açısından ikinci sırda gelen bir ilimiz. Ankara ticaret odası ve Ankara patent bürosunun 2014 yılında yaptığı Türkiye’nin lezzet haritası çalışmasına göre Türkiye çeşit bakımdan Gaziantep’ten sonra en zengin mutfağa sahip ilimiz Elazığ’dır. Zengin bir gastronomi kültürüne sahip Elazığ mutfağa oğuzlara kadar uzanan tutmaş, umaç aşı, kara kavurma gibi yemekler ile cazibesini korumaktadır ve korumaya devam etmektedir. Elazığ mutfağı yemek çeşitliliğinin aynı sıra yemek kültürü ile ve sofra adabıyla da ayrı yere sahiptir. Misafirperverliğimizi zaten burada bahsetmek istemiyorum. Tahmin ediyorum dünyada özel bir iliz misafirperverlikte.”

 “YAŞAM VE SPOR MERKEZLERİ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

“Her mahallemize kültür ve yaşam merkezi açıyoruz. Gündüz kadınlarımıza hizmet verecek akşamdan sonra da erkeklerimize hizmet verecek. Kadın ve yaşam merkezi çalışmalarımız devam ediyor. Geçen hafta içerisinde 3.’sünü her mahalleye bir spor ve yaşam merkezi projemiz kapsamında yeni mahallemize açmış olduk. İnşallah bunları 15’e tamamlayacağız. Diğer mahallerimizdeki yaşam ve spor merkezlerimizin çalışmaları devam ediyor. Her mahalle için yine mahalle parkları ve semt sahaları çalışmalarımız devam ediyor.”

“PARK VE SPOR ALANLARI”

“Sadece 2017 yılı içerisinde 42 adet olmak üzere 3 buçuk yılda 91 adet mahalle parkını Elazığ’ımıza kazandırdık. 2017 yılı içinde 34 adet yeni semt sahasını Elazığ’ımıza kazandırmış olduk. 34 adet en anlam ifade ediyor? Bazen karşılaştırma yapmadan, yaptığımız bazı işler görünmüyor. 2014 yılına kadar Elazığ’a tarihi boyunca yapılmış olan semt sahası sayısı 17’dir. 2014 yılından bu güne kadar yani 3 buçuk yılda bizim yapmış olduğumuz semt sahası sayısı 34’tür. Elazığ’a tarihi boyunca yapılanların 2 katını biz sadece 3 buçuk yıllık süredeki hizmet süremizde yaptık. Hizmete sunduk. Elazığ’ımıza, gençlerimize hayırlı, uğurlu olsun.”

HAMZABEY BARAJI GÖVDESİ % 90

“Hamzabey barajı 4 aşamadan ibaret olan bir çalışmadır. Bunlardan bir tanesi barajın yapımıdır. Barajın gövdesinin yapımıdır. Barajın gövdesi şu anda yüzde 90’larda devam ediyor. Bir diğeri isale hattıdır. İsale hattı ile ilgili çalışmalar hızla devam ediyor. Bir diğeri artıma tesisidir. Arıtma tesisindeki çalışmalar da yüzde 60’ların üzerinde devam ediyor. Bir diğeri arıtma tesisinden geçen suyun depolarda depolanıp oradan dağıtılmasıdır. Elazığ’ın değişik yerlerinde 13 adet yeni depo yapıyoruz. Bu çalışmalar da devam ediyor. İnşallah olağan üstü bir problem olmazsa 2018 yılının sonbaharında biz Hamzabey barajının suyunu Elazığ’da kullanma imkanını elde edeceğiz.”

“TOPLU TAŞIMAYA ŞUAN İÇİN ZAM YOK”

“Şu anda toplu taşıma zammı düşünmüyoruz. Her ne kadar esnafımız bir zam istiyorsa da Elazığ’da tolu taşımaya şu an için bir zam düşünmüyoruz. Biz hizmetin miktarını arttırarak fiyatları düşürmenin çalışmasındayız. Otobüslere 5 kişi pahalı bineceğine, 50 kişi ucuz binsin. Hedefimiz budur. Birim maliyetleri, sabit girdileri düşürmemiz lazım. Bunları düşürdüğümüzde daha ucuza toplu taşıma yapma imkanı elde edeceğiz. Şu an için toplu taşımaya her hangi bir zam düşüncemiz yok.”

“KÖFTECİLER SOKAK FARKLI BİR ŞEKLE BÜRÜNDܔ

“Her gün gençlerimizin, evlatlarımızın orada olduğu bir yerdir. Hem de Elazığ dışında da Elazığ’da Köfteciler Sokağı varmış diye isminin çok duyulduğu yerlerden bir tanesidir. Göreve geldiğimiz tarihten itibaren Köfteciler sokaktaki hassasiyetimizi, temizlik ve diğer çalışmalarla gösterdik. Yetmedi, bir de oranın alt yapısının değişmesi gerektiğine inandık ve yaptık. Hem sokak sağlıklaştırılması bitti, kaldırım çalışmaları bitti.

Şu anda Köfteciler Sokak farklı bir şekle büründü. Bir işi yapmak farklı bir şey, o işi sürdürülebilir halde güzel kullanmak farklı bir şey. Biz yapıyoruz, teslim ediyoruz, güzel kullanma görevi oradaki esnaflarımızın artık. Onlar sokağı kirletmeyecekler. Onlar kaldırımlara araçlarını çıkarmayacaklar. Oradaki bisikletlerle, motosikletlerle sokağın görüntüsünü bozmayacaklar. Köfteciler Sokaktaki bütün esnafımız şunu bilsin ki orayı ne kadar temiz, ne kadar güzel ve görünürlüğünü ne kadar arttırırlarsa o kadar onların müşterisi artar. Benim iş yerimin önünde 10 tane bisikletim olsun da ben hemen gidip geleyim diyen esasında kendi ekmeği ile oynuyor. Kendi iş yerinin görüntüsünü bozuyor. Oraya giren insanlar rahat yürüyemezse, rahat hareket edemezse elbette oradaki müşteri sayısı azalır. Bizim talimatımız şudur. Temizlik işlerimiz orayı günlük ve anlık takip ediyor. Orada en küçük bir çöpün olmaması için mücadele ediyor.

24 saat orayı temizleyen bir elemanımız var. Ancak çöplerini çıkarıp dışarıya bıraktıkları anda o görsel kirlilik maalesef kendisini göstermiş oluyor. Ricamız şu, esnafımız yaptığımız güzel çalışmaya sahip çıksın. Aynen Hürriyet Meydanı gibi, Bankalar caddesindeki gibi. Oradaki esnaflarımızın sahip çıktığı gibi, Köfteciler sokağındaki esnafımız da oradaki güzel yatırıma ve güzel çalışmalara sahip çıksın.”

“2018 YILI KÜLTÜR, SANAT VE İNŞA YILI OLACAK”

“2018 yılı bizim kültür, sanat ve inşa yılımız olacak inşallah. Elazığ olarak 2018 yılında kültürümüze, Elazığ sanatına, Elazığ’ın tanıtımına, gastronomiye, yöresel varlıklarımızın tanıtımına daha çok ağırlık vereceğimiz, daha çok kültür etkinlikleri yapacağımız bir yıl olacak inşallah. Bir ulaşım ana planımız çerçevesinde alt geçit, üst geçit olacak ama bu 2018’de mi 2019’da mı olur henüz tam planlama sonuç vermedi. Çünkü bir kısım alt geçit ve üst geçitleri karayollarıyla birlikte, bir kısım alt geçit ve üst geçitleri de demiryolları birlikte yapacağız. Onun etüt ve proje çalışmaları devam ediyor.

2018’de Elazığ’ın tanıtımına daha çok zaman ayıracağız. Daha çok kültür etkinlikleri yapacağız. Kürsü başını daha çok öne çıkaracağız. Folklorumuzu daha çok öne çıkaracağız. Kültür zenginliklerimizi, yöresel zenginliklerimizi, yöresel ürünlerimizi daha çok öne çıkardığımız bir yıl olacak.”

M.T

 
 
Etiketlermücahit yanılmaz elazığ belediyesi
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3738     EURO 6.0725     IMKB 90529     ALTIN 213,679    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:59
Güneş 07:27
Öğle 12:25
İkindi 14:49
Akşam 17:10
Yatsı 18:33