ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI YANILMAZ'DAN İMAR PLANI VE ELBÜS AÇIKLAMASI

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, imar revizyon planındaki değişikliklerin yanlış olduğu yönünde yapılan eleştirilere cevap verirken, Elbüs'lerin ne zaman hizmete gireceğini de açıkladı...

14 Mayıs 2018 Pazartesi 14:21 < GÜNDEM


Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, imar  revizyon planındaki değişikliklerin yanlış olduğu yönünde yapılan eleştirilere cevap verdi…

Başkan Mücahit Yanılmaz yaptığı açıklamada, İmar Revizyon Planı’nın 1980 yılından itibaren yapılan ve şehrin gelişim ve dönüşümüne imkân vermeyen, imar sorununun çözümü amacıyla hazırlandığını söyledi.  

İmar Revizyon Planı’nın imar sorununun çözümü amacıyla hazırlandığı belirten Mücahit Yanılmaz,  yapılan plan ile imar alanında gerekli müdahaleler, köklü değişiklikler ve yenilikler getirildiğinin altını çizdi

Yeni İmar Revize Planı ile sosyal mekanların, yeşil alanın, parkın ve yolların genişletildiğini dile getiren Baykan Yanılmaz, parsel bazlı dar kapsamlı yapı türüne boğulmadan yapı ve imar yayılımı sağlanacağını ifade etti.
 
TİCARİ ALANLAR ŞEHRİN GENELİNE YAYILIYOR

Plan değişikleri ile parsel bazında ticaret kullanımları getirildiğini ancak bu durumun plan bütünlüğünün bozulmasına ve çarpık kentleşmeye sebep olduğunu kaydeden Yanılmaz:

“Bununla beraber yeni uygulama imar planlarında TİCK (Ticaret ve Konut Alanları) olarak düzenlenen ve sınıflara ayrılan bölgelerde ise hem konut ve ticaret kullanımları bir arada yer alabilecektir. Bu alanlar ise o bölgede yer alacak ticaretin türü, yapılaşma koşulları ve konut oranları açısından kendi içinde sınıflara ayrılmıştır. 

TİCK alanlarında plan ve plan hükümlerine bağlı olarak ticaret ve konut kullanımları bir arada yer alabilmektedir. Yeni imar revize planında Gazi Caddesi, Hürriyet Caddesi, Bosna Hersek Bulvarı, İnönü Caddesi, Yunus Emre Bulvarı ticaret aksı olarak belirlenmiştir ve bu alanlara TİCK kullanım uygulanması kararları getirilmiştir.” Dedi.

TİCARETİN YOĞUN OLDUĞU ALANLARDA UYGULANIYOR

Ticaret ve Konut (TİCK) kodlu alanların, mevcut ticaretin yoğun olarak yer aldığı bölge ile beraber ticaretin gelişmesinin öngörüldüğü alanlarda uygulandığına dikkat çeken Mücahit Yanılmaz:

“Bu alanlarda konut ve ticaret kullanımları bir arada yer almakta ve bölgeye canlılık getirmektedir. Ticaretin yoğun olduğu bu alanlarda; zemin katlarda imar planında işaretlenen yapı yaklaşma sınırları içerisinde kalan alanın tamamının, blok boyu 60 metreyi aşmadan ticaret olarak yapılaşabilmektedir. İhtiyaç halinde ve ticaret olarak düzenlenmesi durumunda ikinci katlarda da tamamen yapılaşma yapılabilmektedir.  

İlk iki kat ticaret bloğu olarak düşünülmüştür. Ticaret bloğundan sonra ise yükselen bloklar düzenlenmektedir. Yükselen bloklar arası mesafe, yönetmelikte belirtilen bahçe mesafeleri ile karşılıklı bina cepheleri arasındaki mesafe formülüne göre belirlenmekte ve cadde ve sokaklarda bulunan binalar arasında önemli bir mesafe kalmaktadır.” ifadelerini kullandı.

GELECEĞİN MODERN ŞEHRİ İNŞA EDİLİYOR

Yeni İmar Planı’yla getirilen değişikliklerin, kentin geleceğine önemli katma değer sağlayacağını ifade eden Yanılmaz:

“Yeni düzenlemenin sağlayacağı kazanımların gözlemlenmesi için zamana ihtiyaç bulunmaktadır.  Planın bugünün mevcut imar yapılaşmasına bakılarak değerlendirilmesinden kaynaklı eleştiriler zamanla yeni imarın gerektirdiği yapılaşmayla sona erecektir. Elazığ’ yeşil alanları, modern binaları ve deprem düzenli binaları ile geleceğe hazırlıyoruz.” dedi.

ELBÜS’LERİN TEST SURÜŞÜ DEVAM EDİYOR

ELBÜS’lerle ilgili yapılan açıklamaları da değerlendiren Yanılmaz, ELBÜS’lerin kullanımını üretim sürecinde firmadan kaynaklı yaşanan gecikme ve erken seçim gündemi sebebiyle bir süre ertelediklerini vurguladı.

Yanılmaz ELBÜS’lerle tanışan sürücülerin, araçların teknik özellikleri ve sürüşlerde ekonomik ve maksimum performans sağlama konularında bilgilendirildiklerini anlatarak şunları söyledi: “Şehir içi ulaşımda trafiği rahatlatmak ve vatandaşlarımıza toplu ulaşımda kalite ve konforu sunmak adına şehrimize kazandıracağımız ELBÜS’lerin ilk parti üretimi tamamlanmış, 5 adet ELBÜS tarafımızca teslim alınmış ve test sürüşlerine başlanmıştır.

SÜRÜCÜLER EĞİTİLİYOR

Toplu ulaşımda yeni sisteme geçiş öncesinde bu otobüsleri kullanacak şoförlerimize yönelik de bir dizi eğitim ve oryantasyon eğitim programı düzenlendi. ELBÜS’lerle tanışan sürücüler, araçların teknik özellikleri ve sürüşlerde ekonomik ve maksimum performans sağlama konularında bilgilendirildiler. Üretim sürecinde firma kaynaklı yaşanan gecikme ve erken seçim gündemi sebebiyle bir süre ertelediğimiz töreni yakın bir gelecekte gerçekleştirerek, ELBÜS’leri hizmete sunacağız.” 

YÜZDE YÜZ YERLİ ve MANEVRA KABİLİYETİ YÜKSEK

ELBÜS’lerin şehir içi toplu ulaşımda konforu, sürat ve kaliteli seyahati sunacağını ifade eden Yanılmaz, Dünyada ilk kez Elazığ’da kullanılacak 18 metre uzunluğunda şarjlı, bataryalı, çevre dostu, modern şehirlerin modern toplu ulaşım aracı olarak tasarlanan ve yüzde yüz yerli üretim olan ELBÜS’ler teknik özellikleri bakımından ilk kez Elazığ’da kullanılacağını belirterek:

“18 metre uzunluğa sahip olması dolayısıyla şehir içi trafikte sıkıntı oluşturacağı iddialarının gerçekçiliği bulunmamaktadır. Hali hazırda aynı uzunluğa sahip olan 3 adet 18 metre uzunluğunda körüklü otobüslerimizle şehir içi ulaşımda sorunsuz olarak hizmet sunulmaktadır. Mevcut körüklü otobüslerimizden teknolojik donanım ile hız, konfor ve üstün manevra yeteneğine sahip ELBÜS’lerle şehir içi trafikte hiçbir sorun yaşanması söz konusu olmayacaktır.” dedi.

M.T
 
Etiketlerelazığ belediyesi mücahit yanılmaz elbüs
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3171     EURO 6.0307     IMKB 103186     ALTIN 227,130    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:37
Güneş 06:59
Öğle 12:42
İkindi 15:45
Akşam 18:14
Yatsı 19:31