ELAZIĞ BELEDİYESİ ELBÜS'LERİ TESLİM ALDI

Elazığ’da trafiği rahatlatması beklenilen, 150 yolcu kapasiteli ELBÜS’ler basına tanıtıldı…

06 Haziran 2018 Çarşamba 20:48 < GÜNDEM


Elazığ’da trafiği rahatlatması beklenilen 150 yolcu kapasiteli ELBÜS’ler basına tanıtıldı…

Basın mensuplarıyla birlikte ELBÜS’le şehir turu yapan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, ELBÜS seferlerinin Elazığ’da Cuma günü başlayacağını söyledi.

23 Nisan’da hizmete başlayacağı açıklanan ancak programda sarkma olan ELBÜS’lerin 6 tanesi Elazığ’a geldi.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz da ELBÜS’leri basın mensuplarına anlatarak şehir turu yaptı.

BAŞKAN YANILMAZ: “ELBÜS’LER YERLİ VE MİLLİ”

Tanıtım programında açıklama yapan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, ELBÜS’lerin yerli ve milli olduğunu ifade etti.

Başkan Yanılmaz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bugün siz değerli basın mensuplarımızla birlikte test için sürüşe çıkacağız. Elazığ’ımızdaki güzergahı birlikte gezeceğiz. Bu otobüslerin en büyük özelliklerinden bir tanesi de %100 yerli ve %100 milli otobüs olmasıdır.

Kendi mühendislerimizin dizayn ettiği, kendi mühendislerimizin imalatını yaptığı bir kısım imalatlarının yine bizim Türk mühendislerimizin çalıştığı Almanya’daki fabrikada yapıldığı bir kısım imalatlarının Ankara’da ve Bursa’da yapıldığı ancak tamamen yerli ve tamamen milli olan elektrikli, körüklü, bataryalı belediye otobüsümüz Elazığ’ımıza geldi. Bugün sizlerle birlikte gezeceğiz. Elazığ’ımıza hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN YANILMAZ: “ELBÜS’LER CUMA GÜNÜ HİZMETE BAŞLAYACAK”

ELBÜS seferlerinin Elazığ’da Cuma günü başlayacağını vurgulayan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz:

“Cuma günü Cuma namazından sonra İzzetpaşa Camisinin önünde bir törenle inşallah seferleri de fiilen başlatmış olacağız. Bayrama kadar hatta planlamamız Haziran ayının sonuna kadar ücretsiz taşımak. Bayram zaten ücretsiz olacak. Haziran ayının sonuna kadar da ücretsiz taşıyacağız, ondan sonra ücretli taşımaya başlamış olacağız” dedi.

ELBÜS’ÜN GÜZERGAHI NASIL OLACAK?

ELBÜS güzergahı hakkında da son bilgiyi veren Başkan Yanılmaz:

“Güzergah olarak Doğukent, Hilalkent arasında çalışma yapılacak. Hilalkent ’ten gelindiğine Malatya Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesi, Valifahribey Caddesi, Hürriyet Caddesi, Ali Rıza Septioğlu Bulvar, Yaşar Doğu Bulvarı, Seyda Molla Bahri Bulvarıyla hayır çarşısının önünde bitecek.

Geri dönüşümüz aynı güzergahtan; Ali Rıza Septioğlu Bulvarından geldikten sonra Necdet Doğan Caddesinden Beyaz Çeşme’nin oraya çıkacak. Oradan Yeni Cami’nin oradan, İzzetpaşa Camisine, oradan da Gazi Caddesine çıkacak ve yine Zübeyde Hanım Caddesinden güzergah devam edecek” ifadelerini kullandı.

ELBÜS GÜZERGAHINDA PARK YAPILMASINA İZİN VERİLMEYECEK

15 tane bizim siparişimiz. Tabi biz 23 Nisan 2018 tarihi itibariyle double bayram yaparak devreye alacağız demiştik bu otobüslerle ilgili. İmalatçı firmanın vermiş olduğu bilgiyi sizlere aktarmıştık. Ancak İmalatçı firmanın Almanya’daki fabrikasında şanssız bir yangın olayı çıktı. İyi toparladılar, ben teşekkür ediyorum. O yangınla birlikte biraz gecikti.
6 tanesi fiilen başlayacak, diğer otobüslerimizde inşallah geldikçe bunlara takviye yapmış olacağız.

Tabi bu ELBÜS güzergahı yapmış olduğumuz sarı çizgilerle belirlediğimiz ELBÜS güzergahı var. Hem Emniyet Müdürlüğümüz trafik birimi, hem Zabıta birimimiz bu güzergahta Elbüs’ün hızının artması için parklanmayı engelleyecekler. Üzerinde çalışacağız. Ben inanıyorum ki hemşerilerimiz de buna gereken ilgiyi göstereceklerdir, alakayı göstereceklerdir. Elbüs’ün hızının artması için o ELBÜS yolunda parklanma yapmayacaklardır” şeklinde konuştu.

BOZANKAYA: “150 KİŞİ TAŞIYA BİLİYOR”

ELBÜS’lerle ilgili bilgi veren Bozankaya Firması’nın sahibi Murat Bozankaya ise aracın 150 yolcuyu taşıya bileceğini belirtti. Bozankaya:

“Sıfır emisyonlu bir otobüs filosuna kavuştuk. Buradaki en büyük özelliğimiz günde harcadığımız elektrik dizel araçla karşılaştırdığımızda körüklü bir araçla karşılaştırdığımızda 20 tane elektrikli aracın yaktığını bir tane dizel aracı yakıyor. Bunun çıkarttığı karbondioksiti de göz önüne aldığımızda bizim elektrikli araçlarımızın da böyle bir konumda olmadığını ve şehre getirdiği katkıyı görebiliyoruz. En büyük özelliklerinden birisi budur.

İkincisi aracımız 18 metre uzunluğundadır, 150 kişi alabiliyor yaklaşık. Ve sadece geceleyin doldurmayla yeterli oluyor. Geceleyin doldurduğumuz 3 saate, 2 saatte, 1 saatte veya 4 saatte doldurmak. Artık aracın kat edeceği mesafeyle ilgili. Bu araçlarla bir dolduruşta 400 kilometreye kadar yol alabilirsiniz. Buda zaten günlük bir şehir içinde gideceğiniz bir yol 300 metre civarındadır. Kesinlikle düzgün bir şekilde tek şarjla yeterli olur. Bakım olarak da öbür araçlara göre çok daha az bir masrafı vardır. Aracın en büyük özelliklerinden bir tanesi arkadaki iki aksında 4 motor vardır, çekiş gücü 4 motor tarafından 2 aksla yapılmıştır, 4 çeker diye söyleyebiliriz aracımızı” dedi.

ELBÜS’ler daha sonra Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın direksiyon başına oturmasıyla yola çıktı.

Daha sonra Belediye Başkanı Yanılmaz’la birlikte basın mensupları ELBÜS’le şehir turu yaptı.M.T 
 
Etiketlermücahit yanılmaz elbüs elazığ belediyesi teknoloji
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0108     EURO 6.7137     IMKB 86771     ALTIN 247,546    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:18
Güneş 05:00
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:40
Yatsı 21:15