ELAZIĞ HAZAR GÖLÜN’DE BULUNAN BATIK ŞEHİR İNCELEMEYE ALINDI

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın Hazar Gölü'ndeki batık şehirde kale ve surların tespit edildiğini duyurmasının ardından bölgede bugün önemli bir gelişme yaşandı...

20 Ekim 2018 Cumartesi 18:53 < GÜNDEM

 
Elazığ'ın Hazar Gölü’nde bulunan batık şehirde ortaya çıkan kale ve surlar ODTÜ'den gelen arkeologların da aralarında yer aldığı dalgıçlar tarafından incelenirken, bölge Körfez ülkelerinden gelen kafileye de gösterildi. Kale ve 1,5 kilometrelik surlar hem havada hem de su altından görüntülendi.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın Hazar Gölü'ndeki batık şehirde kale ve surların tespit edildiğini duyurmasının ardından bölgede bugün önemli bir gelişme yaşandı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sualtı Topluluğu'ndan arkeologların da yer aldığı dalgıçlar batık şehre inerek yüzeyden tespit edilen surlar ve su altı kalesini inceledi. Dalgıçlara AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut da su altında eşlik etti.

Arap yatırımcılar, yatırım yapmak istiyor

Öte yandan Valiliğin daveti üzerine Körfez ülkelerinden Elazığ'a gelen aralarında turizm yatırımcısı, sosyal medya fenomeni ve Blogger’lerinde olduğu kafile batık şehre gitti. Arap yatırımcılar, bölgede yaptıkları incelemenin ardından yatırım gerçekleştireceklerini açıkladı.

YURTSEVENLER/ "SU ALTINDA ÇOK BÜYÜK BİR ZENGİNLİK VAR"

Arkeolog Özge Yurtsevenler, Batık Şehrin bulunduğu bölgede çok zengin bir arkeolojik kalıntılar olduğunu söyledi.

Hazar Gölü'ndeki Batış Şehir'de yapılan araştırma çalışmalarına katılan Arkeolog Özge Yurtsevenler, Batık Şehrin bulunduğu bölgede çok zengin bir arkeolojik kalıntılar olduğunu, bölgeye gelir gelmez Bizans dönemine ait en az 20 tane kalıntı tespit ettiklerini kaydetti.

Yurtsevenler; incelemeler sırasında yaptığı açıklamada: “Su altında çok büyük bir zenginlik var. Bizim amacımız buradaki yetkililerin destekleriyle beraber burada su altında, direkt yerinde bu kalıntıların incelenebileceği bir arkeopark yapmak. Hem antik kalıntıları hem de gerçek zamanda yaşarken nasıldı bunun da ziyaretçilere anlatılabileceği bir çalışma yapılabilir diye düşündük.” şeklinde konuştu.

VALİ KALDIRIM/ "BİLİMSEL ÇALIŞMA YAPILACAK"

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Batış Şehirde yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Vali Kaldırım, burada yaptığı açıklamada, Elazığ’ın turizm çeşitliliği bakımından müthiş bir şehir olduğunu söyledi.

Vali Çetin Oktay Kaldırım yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

"Müthiş potansiyelleri var. Bulunduğumuz yer müthiş bir kültürel hazine. Suyun altında müthiş bir yapı var. Yaz, kış ve doğal turizm potansiyeli olarak çok iyi. Türkiye’nin zaten ikinci büyük tektonik gölü. Dolayısıyla burada müthiş bir zenginlik var. Yıllık 2 milyonu aşan bir turizm hareketliliği var. Biz bunu çeşitlendirmek istiyoruz. Kültürel değerleri ve yer altı şehrini ortaya çıkarmak istiyoruz. Burada yapılacak çalışmalar bizim için çok kıymetli. ODTܒden hocalarımızda geldi ve burada bilimsel çalışma yapacaklar. Bize de güzel bir haber sunacaklar."

 HAZAR GÖLÜ BATIK ŞEHİR'DE MÜTHİŞ KEŞİF - TIKLAYIN  
 VALİKALDIRIM YABANCI MİSAFİRLERE ELAZIĞ'I TANITIYOR-TIKLAYIN 


M.T
 
 
Etiketlervali çetin oktay kaldırım sivrice yatırım
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.8039     EURO 6.5177     IMKB 96886     ALTIN 237,908    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:08
Güneş 05:37
Öğle 12:28
İkindi 16:10
Akşam 19:09
Yatsı 20:31