ELAZIĞ KOBİLERİ ASELSAN’A TEDARİKÇİ OLDU

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Türkiye’nin milli ve yerli savunma sanayi üretiminde çok önemli başarılara imza attığını ifade ederek, Elazığ KOBİ’lerinin ASELSAN’a tedarikçi olması yönünde tarihi sürecin başlatıldığını söyledi...

18 Haziran 2018 Pazartesi 21:12 < GÜNDEM


ŞUAY ALPAY/ "TARİHİ SÜREÇ BAŞLATILDI"

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Türkiye’nin milli ve yerli savunma sanayi üretiminde çok önemli başarılara imza attığını ifade ederek, Elazığ KOBİ’lerinin ASELSAN’a tedarikçi olması yönünde tarihi sürecin başlatıldığını söyledi...

Türkiye’nin savunma sanayindeki en önemli firmalarının başında gelen ASELSAN A.Ş.’nin  Elazığ işletmelerine çözüm ortaklığı için ilk adım atıldı.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Türkiye’nin milli ve yerli savunma sanayi üretiminde çok önemli başarılara imza attığını ifade ederek, Elazığ KOBİ’lerinin ASELSAN’a tedarikçi olması yönünde tarihi sürecin başlatıldığını söyledi.

Fırat Üniversitesi, Elazığ TSO, ASELSAN A.Ş. kısa adı SUHA olan Savunma, Uzay ve Havacılık Kümelenmesi Derneği ile Fırat Teknokent A.Ş.nin organizasyonu ile gerçekleştirilen toplantıya Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kutbeddin Demirdağ, Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, F.Ü. Rektör Yardımcıları, ASELSAN A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hezarfen Oruç, Aselsan Tedarik Uzmanları, Elazığ TSO Yönetim ve Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, iş dünyası temsilcileri, KOSGEB ve FKA Yöneticileri ile SÜHA Üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fırat Teknokent A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, Elazığ’da oluşturulan güçlü birliktelikle yola çıkıldığını belirterek büyük hayaller kurduklarını ve bu hayali gerçekleştirmek üzere kararlı insanlarla adım attıklarını söyledi.

Fırat Teknokent hakkında da bilgiler veren Akın, Türkiye’nin savunma sanayindeki en büyük firması ile Elazığ’ın çözüm ortaklığının kendilerini heyecanlandırdığını ifade ederek, tüm adımların ve süreçlerin kararlıkla yürütüleceğini söyledi.

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı ve Uzmanlarıyla yapılan değerlendirme ve ikili görüşme öncesinde son konuşmayı Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay yaptı.

Alpay, Türkiye’nin milli ve yerli savunma sanayi üretiminde çok önemli başarılara imza attığını ifade ederek:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimat ve destekleriyle kendi milli ve yerli silah ve üretimimiz noktasında ülkemiz son yıllarda cumhuriyet tarihinin en büyük başarılarına imza atmıştır. Halen devam eden 604 proje ile Türkiye savunma sanayinde kendi milli ve yerli üretimleriyle dünyanın en önemli ülkelerinden biri haline gelecektir. Bu süreç yaşanırken, biz de Elazığ için ne yapabiliriz konusunu değerlendirerek ilk önce Üniversitemizin de çok değerli katkıları ile Sivil Havacılık Yüksekokulunu burada kurduk. İHA’ların test merkezini yine buraya taşıdık.

ASELSAN ve Roketsan’ın Üniversitemiz bünyesinde ofislerinin açılmasına öncülük ettik. Elazığ’ın ülkemizin yerli ve milli üretimine tedarikçi olması için gerekli olan SUHA kurulması noktasında Sayın Asilhan Arslan başkanlığında bir yılı aşkın bir süreden beri önemli çalışmalar yaptık.

 Bugün SUHA, Elazığ TSO, Fırat Üniversitesi, Teknokent ve ASELSAN işbirliğini görüyoruz. Elazığ için gerçekten çok özel bir dönem başlamıştır. 2002 öncesinde ASELSAN ve diğer savunma sanayindeki vakıf işletmelerinin bütçesi, Ar-Ge için ayırdığı kaynak ve nitelikli insan kaynağı  Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bugün devasa büyüklüklere katlanmıştır.

Sonuç olarak hayati önem taşıyan ve dışa bağımlı olduğumuz bir çok ürün artık yerli ve milli üretime geçmiştir. Bu süreç bütün hızıyla devam etmekte ve İlimizin de artık girilmesi imkansız gibi görünen bu alanda var olduğunu ispatlaması gerekmektedir. Biz bakanlık ve ilgili bürokratlarımızla gerekli olan tüm altyapı ve ön hazırlıkları yapmış bulunmaktayız.
Şimdi sıra iş dünyamıza ve akademisyenlerimize kalmıştır. Bunu söylerken artık biz yokuz anlamında değil somut olarak üretim ve istihdama dönüştürme noktasında yine elbette yanınızdayız ancak sizlerin gayret ve girişimleri önemli. Asihlan Başkanımız çok yoğun bir emek ve gayretle bu süreci bugünlere getirmemizde hep yanımız oldu ve SUHA’yı kurarak işadamlarımızın örgütlenmesini ve muhataplık boyutunda altyapıyı oluşturdu.

SUHA, Elazığ TSO, Fırat Üniversitesi ve Fırat Teknokent tam destek olarak kararlılığını gösteriyor. İş dünyamızın da sağlanan bu birliktelik ve destekle büyük bir heyecan içinde olduğunu görüyorum. Yakalamış olduğumuz bu süreç inanıyorum ki, kısa sürede Elazığ’da çok önemli yatırımlara dönüşecek ve ASELSAN, Tedarik havuzunda burada çok sayıda firmamız yer alarak ülkemizin yerli ve milli üretimine katkı sağlarken, ilimizin de istihdam ve büyümesine öncülük edeceklerdir” dedi.

“KOBİ’LERİMİZ ASELSAN’A ÜRETİM YAPACAK KAPASİTEDEDİR”

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan da toplantının Elazığ’da gerçekleşmesine katkıları nedeniyle Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ile ASELSAN Yönetimine teşekkür etti.

Arslan konuşmasında, Elazığ KOBİ’lerinin önemli bir birikim ve tecrübeye sahip olduğunu belirterek:

“Fırat Teknokent ile Mühendislik Fakültemizin çok değerli akademisyenleri tarafından özellikle son yıllarda çok önemli yazılımlar ve ürünler geliştirilmeye başlanmıştır. Bununla birlikte imalat sanayimizdeki KOBİ’lerimizin de çok önemli birikim ve tecrübeleriyle üretimi söz konusu. Bugün bu toplantıya katılarak ürünlerini ve geliştirdikleri prototiplerini tanıtmak isteyen ve ASESLAN Tedarik Uzmanlarıyla ikili iş görüşmeleri yapmak isteyen 45 firmamız aramızda. Elazığ için bu önemli bir sayı.  İlimizin bu potansiyelinin ülkemizin kendi milli ve yerli üretiminde değerlendirilmesi noktasında biz Sayın Bakan Yardımcımız ve Milli Savunma Bakanlığının çok değerli Müsteşarı Sayın İsmail Demir’in destekleriyle bugün önemli bir noktaya getirmiş bulunmaktayız.

Yaklaşık bir yıl önce ülkemizin 8. Savunma, Uzay ve Havacılık Kümelenmesini Elazığ’da kurduk. Bakanlığımızın ve ASELSAN’ın katılımı ile ilimizde bir zirve toplantısı yaptık.  ASELSAN gibi vakıf şirketleri olan Roketsan, Havelsan, TAİ gibi savunma sanayimizin gözbebeği firmalarımızın üst yöneticileriyle birçok toplantımız oldu. Elazığ’la ilgili oluşturduğumuz bu olumlu kanaat ve güven bugün bizlere bu toplantıları yapma imkanı vermektedir.

Roketsan ile roket gövdeleri ve namlu üretimi ile ilgili gizlilik anlaşması yaptık. Üretici firmamız hazır ve süreç devam ediyor. Ülkemizin gurur kaynağı yerli ve milli üretimlere imza atan vakıf firmaları ile kurmuş olduğumuz bu yakın işbirliği Elazığ için çok önemli bir sürecin başlangıcıdır.  Biz inanarak ve tüm süreçleri profesyonel bir bakış açısı ile değerlendirerek ilimizi ASELSAN gibi bir firmanın tedarikçisi yapma hususunda kararlıyız.” dedi. 

Sunumun ardından ASELSAN Tedarik havuzunda yer almak isteyen 45 firma temsilcisi, Fırat Teknokent’te üç ayrı salonda ASELSAN Tedarik Uzmanlarıyla birebir görüşme yaparak, üretimleri, tecrübeleri ve deneyimleri hakkında bilgiler verdiler.

M.T
 
 
Etiketlermilli silah teknoloji asilhan arslan
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.2843     EURO 5.9542     IMKB 102715     ALTIN 223,931    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:45
Güneş 07:07
Öğle 12:42
İkindi 15:40
Akşam 18:08
Yatsı 19:25