ELAZIĞ KUDÜS İÇİN TEK YÜREK OLDU

ABD’nin Kudüs hamlesi karşısında tek ses ve tek yürek olarak birleşen iktidar ve muhalefet partileri ve STK'lar Elazığ’dan tüm dünyaya birlik-beraberlik mesajı verdiler.

15 Aralık 2017 Cuma 17:53 < GÜNDEM


KUDÜS MÜSLÜMANLARINDIR

Kudüs Platformu tarafından düzenlenen Kudüs Mitingi 15 Temmuz Meydanı’nda yapıldı…

Yaklaşık 4 bin kişi Cuma namazı sonrası Filistin’e destek için Kudüs mitinginde bir araya geldi.

KUDÜS BİRLEŞTİRDİ

ABD’nin Kudüs hamlesi karşısında tek ses ve tek yürek olarak birleşen iktidar ve muhalefet partileri ve STK'lar Elazığ’dan tüm dünyaya birlik-beraberlik mesajı verdiler.

Elazığ Belediyesi Mehteran takımının gösterisi ve Kuran-ı Kerim tilaveti başlayan mitingde tertip komitesi başkanı İbrahim Kayaoğlu’nun konuşması alanda bulunanları heyecanlandırdı.

Soğuk havaya rağmen yoğun ilgi gösterilen mitinge; Elazığ Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ, Ak Parti Elazığ İl başkan yardımcıları, CHP Elazığ İl Başkanı Zeki KAPLAN, MHP Elazığ İl Başkanı Oğuzhan DEMİR, Saadet Partisi İbrahim HACIBEKİROĞLU, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.  

Siyasi partlerin il başkanları miting platformuna çıkarak el ele tutuşarak mitinge katılan vatandaşları selamladılar.

GAZZE İLE CANLI TELEFON BAĞLANTISI YAPILDI

Filistin bağımsızlığı için tekerlekli sandalyede yıllarca mücadele veren ve davanın sembolik isimlerinden Şeyh Ahmet YASİN’in yeğeni Dr. Nesim YASİN’de Gazze’den miting alanına telefonla bağlandı. 

Kudüs’ün  sadece Filistinlilere ait bir coğrafya olmadığını tüm Müslümanlara ait bir yer olduğunu söyleyen  Yasin:
“Allah’ın izniyle bu onurlu direnişinizle Kudüs ve Mescid-i Aksa kurtulacaktır. Meydanda toplanan tüm kardeşlerime Gazze halkının  selamlarını  iletiyorum. Allah hepinizden razı olsun. Recep Tayyip ERDOĞAN’a şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

YANILMAZ/ "YIKILASIN İSRAİL, ENKAZINI GÖREYİM"

Mekke ve Medine’nin  Müslümanların davası Kudüs’ün ise duası olduğunu ifade eden  Elazığ Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ:

“Kudüs Elazığ’dır, Elazığ Kudüs’tür. Kudüs bugün her müminin önünde bir sınav dersidir. Yıkılasın İsrail Enkazını göreyim, sana ülke diyenin yüzüne tüküreyim!  Necip Fazıl ile seslenip “Kudüs’ü  İsrail’in başkenti ilan eden ABD’nin yüzüne tüküreyim” Kudüs bizler için Selahaddin EYYÜBİ’nin rüyası, Kanuni Sultan Süleyman’ın  mirası, Abdülhamid’in davasıdır. Kudüs  İslam dünyasının  gözbebeğidir. ‘’dedi.

KUDÜS FİLİSTİN’İN BAŞKENTİDİR

İman varsa imkan da vardır diyen Başkan Yanılmaz konuşmasının devamında:

“Bu aziz şehirde İsrail işgali bitene kadar ve ABD yönetimi kararından dönene kadar Kudüs mücadelemizi aynı heyecan ve ruhla devam ettireceğiz. Bugünden sonra bizim nazarımızda Kudüs Filistin’in başkentidir ve kıyamete kadar böyle kalacaktır. Şu gerçeği asla unutmayacağız. Zalimler ne kadar güçlü olursa olsun, mazlumlar ne kadar güçsüz olursa olsun. Gücün üzerinde bir güç var o da Rabbimizin gücüdür.

Asla ümitsiz değiliz. Müslümanlar asla çaresiz olmadılar olmayacaklar. İman varsa imkanda var bu imkan İstanbul’da Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN önderliğinde toplandı ve bütün dünyaya tek bir mesaj verildi “ Bizim nazarımızda Kudüs, Filistin’in başkentidir. Bu da  Hilafetin başkenti 400 yıllık merkezi olan İstanbul’dan bütün dünyaya duyuruldu” diye konuştu,

Ersin YILMAZ/ “KUDÜS İSLAM YURDUDUR”

Kudüs’ün Filistin’in başkenti olmanın ötesinde peygamberler mirası olduğunu belirten Kudüs Platformu sözcüsü  Ersin YILMAZ:

“Kudüs 938’den beri İslam yurdudur. Bizim ilk kubbemizi  bağrında barındırır. Peygamber efendimizin (SAV) başının göğe yükseldiği yerdir. Bunu bütün dünya duysun ve göz dikenler bir kez daha düşünsün ki  Kudüs bizim namusumuzdur” dedi.
 
Talal NASSAR/ “KUDÜS’Ü SİYONİSTLERE ASLA TERK ETMEYECEĞİZ"

Uluslararası Kudüs, Filistin  destek birliği  sözcüsü Talal Nassar ise yaptığı konuşmada:

“Bizler Filistinliler olarak ümmetin bize emanet ettiği Hz. Ömer’in fethettiği, Sultan Abdülhamid’in canı pahasına direnerek terk etmediği ve bize emanet ettiği Kudüs’ü, Filistin’i, Mescid-i Aksa’yı nasıl geçmişte koruduysak bugünde korumaya devam ediyoruz.

Biliyoruz ki bizimle beraber Türkiye halkı da, Elazığ halkıda bütün ümmet Filistin’i korumak için yemin etmiştir ve korumaya devam edecektir. Sizler nasıl burada bir araya geldiyseniz, Türkiye’nin bütün meydanlarından Mescid-i Aksa’yı korumak için bir araya geliyorlarsa dün Gazze’de yüzbinler bir araya geldi ve liderimiz İsmail Haniye bir konuşma yaptı ve şöyle seslendi İslam alemine: “Sizler nasıl bize Aksa’yı emanet ettiyseniz, vallahi bizler canlarımız, mallarımız, eşlerimiz, çocuklarımız, bütün varlığımız  fertlerimiz yok oluncaya kadar başımız bu bedenden ayrılıncaya kadar Mescid-i Aksa’yı Siyonistlere asla terk etmeyeceğiz. Onlar istedikleri kadar Kudüs’ü başkent ilan etsinler.” dedi.

Mitinge katılan binlerce kişi sık sık  tekbir getirerek  “Katil İsrail Filistin’den defol, canım, kanım fedadır sana ya Aksa, Kahrolsun ABD, Kahrolsun İsrail, Kahrolsun Siyonizm”  şeklinde sloganlar attılar.

Kanal Fırat'tan canlı olarak yayınlanan miting, İl Müftüsü Yusuf SARIKAYA'nın Filistin ve Kudüsbaşta olmak üzere İslam coğrafyasında zulüm gören tüm müslümanları için yaptığı duanın ardından olaysız bir şekilde sona erdi.
M.T

 
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3162     EURO 6.0382     IMKB 99274     ALTIN 219,783    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:04
Güneş 07:29
Öğle 12:40
İkindi 15:17
Akşam 17:40
Yatsı 19:01