ELAZIĞ MÜFTÜLÜĞÜ “KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE” KONULU SEMİNER DÜZENLEDİ

Elazığ Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu (ADRB) tarafından organize edilen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” konulu seminer verildi...

15 Kasım 2018 Perşembe 15:22 < GÜNDEM

 
Elazığ Müftülüğü’nün aylık mutad Din Görevlileri toplantısı bugün yapıldı…

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan toplantının açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Yusuf SARIKAYA gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Müftü SARIKAYA’nın konuşmasının ardından Elazığ Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu (ADRB) tarafından organize edilen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” konulu seminer verildi.

Din Görevlilerini bilgilendirici amaçlı seminer; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden Sosyal Çalışmacı Muhammed Melih Alev tarafından verildi.

İlgi ile takip edilen seminerde M. Melih Alev; Şiddet türleri, şiddetin çocuklar üzerindeki etkileri, şiddeti önlemeye yönelik ulusal düzenlemeler, önleyici tedbir kararları hakkında bilgiler verdi.

Şiddetin en çok, çocuklara, kadınlara, yaşlılara ve engellilere, evsizlere ve mültecilere uygulandığına dikkat çeken Alev:

“Bu grupların en önemli özelliği kendilerini savunma konusunda güçsüz olmalarıdır. Dünyada her üç kadından biri fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalmaktadır. Bununla birlikte dünya çapında şiddet sebebiyle hayatını kaybeden kadınların % 38’i beraber oldukları eş veya birlikte yaşadıkları kişiler tarafından maalesef öldürülmektedir.” Şeklinde konuştu.

Muhammed Melih Alev; şiddet türlerini temel olarak 4 grupta incelediklerini belirterek, Fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet ve ekonomik şiddet başlıkları altında inceledikleri şiddet türleri üzerinde açıklamalar yaptı.

Sosyal Çalışmacı Muhammed Melih Alev düzenlenen seminer sonunda din görevlilerine kadına şiddetin önlenmesi için destek istedi.
 
SARIKAYA/ “Allah ve Resulü’nün tavsiyelerini göz önüne aldığımız zaman bu tür sorunlar yaşanmayacaktır”

Sosyal Çalışmacı Muhammed Melih Alev’e verdiği seminer nedeniyle teşekkür eden İl Müftüsü Yusuf SARIKAYA toplumda her türlü şiddetin önlenmesi konusunda Din Görevlileri’ne büyük bir sorumluluk ve görev düştüğünü belirterek:

“Kadını ve çocuğu güçsüz görme hastalığının tedavisi için Allah’ın emirlerini ve Peygamber Efendimiz’in tavsiyelerini göz önüne aldığımız zaman bu tür sorunlar yaşanmayacaktır.

Yüreğim yanıyor; kadının ve çocuğun dışlandığı bir toplumda Allah bize yüce dinimiz İslam’ı anlatma görevi vermiş ve sorumluluğumuz bu noktada çok fazla. Bundan dolayı diyorum ki toplumun en sağlam kalesi olması gereken ailede yaşanan her türlü soruna el atmalıyız ve çöüzümü noktasında destek olamalıyız” dedi.

Müftü Yusuf Sarıkaya, Müftü Yardımcısı Muhammed Zahid Belek ve Din Hizmetleri Uzmanı Evcimik seminer sonunda misafirlerine ikramda bulunarak bundan sonra yapılacak çalışmalarla ilgili istişare yaptılar.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, sahnedeki insanlar ve iç mekan

M.T
 
 
Etiketlerelazığ müftülüğü yusuf sarıkaya
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.4794     EURO 6.2177     IMKB 104862     ALTIN 230,026    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:01
Güneş 06:22
Öğle 12:36
İkindi 16:00
Akşam 18:40
Yatsı 19:57