ELAZIĞ MÜFTÜLÜĞÜ, RAMAZAN HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI. MÜFTÜ YUSUF SARIKAYA KAMUOYUNU BİLGİLENDİRDİ

İsrail'i kınayarak konuşmasına başlayan Elazığ İl Müftüsü Yusuf SARIKAYA, Ramazan ayı nedeniyle müftülük tarafından yapılacak çalışmalar hususunda kamuoyunu bilgilendirdi...

15 Mayıs 2018 Salı 15:30 < GÜNDEM


Elazığ İl Müftüsü Yusuf SARIKAYA, Ramazan ayı nedeniyle müftülük tarafından yapılacak çalışmalar hususunda kamuoyunu bilgilendirdi...

11 ayın sultanı Ramazan öncesinde tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirten Müftü SARIKAYA, Din Görevlilerinin de hazır bulunduğu toplantıda vatandaşların merak ettiği konularda detaylı açıklamalarda bulundu.

Edibe Can Konferans Salonu’nda yapılan bilgilendirme toplantısı İmam-Hatib Ahmet ARTUǒun Kuran’ı Kerim Tilaveti ile başladı.

“ÇOCUKLARIMIZA NİNNİLERİNDE BİLE BUNU FISILDAMALIYIZ”

Daha sonra kürsüye gelen Müftü Yusuf Sarıkaya, İsrail’in Filistin’de yaptığı katliamı kınayarak:

“Buruk bir şekilde ramazan ayına giriyoruz. Çünkü; tüm Müslümanların kırmızı çizgisi olan Kudsü Şerif üzerine katiller oyun oynamaya devam ediyor. Katiller bilsinler ki bu fitnelerinin hesabını elbette bir gün Selahaddin-i Eyyubi ve Yavuz gibi yiğitler çıkıp hesabını soracaktır.

Taşların arkasına gizlenseler de, ağaçların arkasına saklansalar da, o çok sevdikleri gargat ağaçları bile; “Benim arkamda bir Yahudi var!” diyerek mutlaka onları haber verecektir.

 Özellikle belli zamanlarda bu katil sürüsü, yanında dünyanın hiçbir devletini ve insanını bulamayacaktır. Tüm Müslümanların kanını döken katil Amerika bu işin en büyük sorumlusudur. Çocuklarımıza ninnilerinde bile bunu fısıldamalıyız. Bu vesile ile dün ve daha önce Filistin’de vatanlarını korumak için şehit düşmüş bütün kardeşlerimizi, özellikle ülkemizde hainlere karşı mücadele veren kanlarını ve bedenini gözünü kırpmadan indiren şehitlerimizi hayırla anıyor, gazilerimize de hayırlı ömürler diliyorum.” Dedi.

İsrail katliamına karşı Türkiye’de 3 gün yas ilan edilerek bayrakların yarıya indirildiğini belirten SARIKAYA; “Değişik yerlerde olduğu gibi bugün 17:30’da Elazığ’da da İsrail’i protesto amaçlı bir toplantı yapılacaktır” dedi.

“TÜM CAMİLERİMİZDE KADINLARA AİT YERLER TAHSİS EDİLDİ”

Tüm imkânlar seferber edilerek cemaati yoğun olan köy ve mezralara din görevlisi gönderdiklerini ifade eden SARIKAYA:
“Tüm camilerimizde kadınlarımıza ait yerler tahsis edildi. Edilmeyen varsa görevlilerimiz gerekli önlemleri alsınlar. İmam hatiplerimizde ve Kur’an Kurslarımızda yetişmiş olan hafızlarımız camilerde mukabeleler okuyacaklardır.” dedi.

“HATİMLE VE ENDERUN USULÜ İLE TERAVİH NAMAZI KILINACAK CAMİLER”

Yusuf SARIKAYA, bu yıl Ramazan Ayı’nda 5 bölgede, 5 Camide hatimle teravih namazı kıldırılacağını söyledi:

İşte O Camiler:

1- Nailbey Camii
2- İhsaniye Camii
3- Köy Hizmetleri Camii
4- Evliya Mescidi
5- Harput Ağa Cami (Harput Kur’an Kursu hafızları tarafından kıldırılacak)

Bu arada Harput Ulu Camii’nde ise Enderun usulü teravih namazı kıldırılacak.

“19 CAMİDE İTİKAFA GİRİLEBİLME İMKANI”

Ramazan ayının son 10 gününde itikafa girmenin sünnet olduğunu hatırlatan Müftü SARIKAYA: “Bu talepte bulunan vatandaşlarımız için müftülüğümüzde seminer düzenleyeceğiz” dedi.

İTİKAFA GİRİLEBİLECEK CAMİLER:

Bölge Camii, Nurullah Camii, Harput Ulu Camii, Kışla Camii, Mevlana Camii, Hilalkent Camii, Mescid-i Rahman Camii, Pınarlar Camii, Rüstempaşa Camii, Ulukent Sarayaltı Camii, Doğukent Emin Canpolat Camii, Kırklar Fetih Camii, Yeşilkent Fatih Ahmet Camii, 1800 Evler Fatih Camii, Çatalçeşme Camii, Akçakiraz Merkez Camii, Yazıkonak Merkez Camii, Mollakendi Aksa Camii, Yurtbaşı Merkez Camii

“İSRAF ETMEMEK İÇİN HASSAS DAVRANMALIYIZ”

Ramazan ayında israf konusu üzerinde titizlikle durulması gerektiğini hatırlatan SARIKAYA:

“Geçen yıl ülkemizde 214 Milyar TL gıda israfı yapılmıştır. Yazıktır günahtır, onun için iftar verecek olan bütün vatandaşlarımızı bu konu üzerinde dikkatli olmaya davet ediyorum.” dedi.

“BİZİM SEYYAR BİR EKİBİMİZ YOK”

Türkiye Diyanet Vakfı çalışmaları kapsamında Elazığ’da çadır açılacağını ifade eden SARIKAYA:

“15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda bu sene yine çadır açacağız. Müslüman kardeşlerimizin vermek istedikleri zekât ve filtreleri kabul ederek, yurt içi ve yurt dışına göndereceğiz.

Bizim seyyar bir ekibimiz yok. Köylerde ve başka yerlerde gezip yardım toplayan bir ekibimiz bulunmuyor. Bizim ekibimiz 15 Temmuz Demokrasi Meydanında ve Müftülük binamızda Türkiye Diyanet Vakfı Elazığ Şubesi’nde alınacaktır. Kur’an kurslarına yardım diye dolaşanlara asla pirim vermeyiniz ”dedi.

“TÜRKİYE DİYANET VAKFI RAMAZAN PROGRAMI”

Türkiye Diyanet Vakfının 7 kıtada ihtiyaç sahibi insanlara ulaştığını belirten Müftü SARAKAYA:

“Türkiye Diyanet Vakfımız 7 kıtada Ramazan iklimi çerçevesinde çalışmalar yaptı. 84 ülkede 326 bölgede planlamalar yapıldı. ‘Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin’ teması ile bu proje yürütülmektedir. 90 Bin 205 gıda kolisi 246 Bin 830 kişiye de iftar verilecektir. 1 Milyon 750 kişiye tanesi 25 TL’lik gıda kartı dağıtılacak. Böylece bu planlama ile toplam 15 Milyon 250 Bin TL’lik yardım yapılmış olacaktır. 5601 numarası üzerinden SMS ile fitrelerinizi TDV’ye bağışlayabilirsiniz.” Şeklinde konuştu.M.T

 
Etiketlerelazığ müftülüğü yusuf sarıkaya türkiye diyanet vakfı
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3171     EURO 6.0307     IMKB 103186     ALTIN 227,130    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:37
Güneş 06:59
Öğle 12:42
İkindi 15:45
Akşam 18:14
Yatsı 19:31