ELAZIĞ MÜFTÜLÜK PERSONELİNE "NİKAH KIYMA" EĞİTİMİ VERİLDİ

Elazığ Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü yetkililerince müftülüklerde nikah kıyacak personele eğitim verildi. Müftü Yusuf Sarıkaya yeni görev dolayısıyla heyecanlı olduklarını belirtti...

07 Aralık 2017 Perşembe 21:24 < GÜNDEM


Müftülüklere nikah kıyma yetkisini veren kanunun resmi gazetede yayınlanmasının ardından bütün illerde olduğu gibi Elazığ’da da eğitim çalışmaları başladı…

Elazığ Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü yetkililerince müftülüklerde nikah kıyacak personele eğitim verildi.

İl Müftülüğümüzde gerçekleştirilen seminerde konuşan Elazığ Müftüsü Yusuf Sarıkaya, kendilerine verilen bu yeni görev dolayısıyla heyecanlı olduklarını belirtti.

Elazığ Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Mehmet Musunali, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yapılan değişiklikle il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu yetkisi verildiğini belirtti.

Mehmet Musunali, seminere katılan personele evlendirme işlemlerinde ibraz edilmesi zorunlu olan belgeler ile iş ve işlemlerle alakalı bilgi verdi.

Eğitim programına, müftü yardımcıları, vaizler, şube müdürleri, birim şefleri ve memurlar katıldı.

MÜFTÜLER YETKİSİNİ DEVREDEBİLİYOR

Evlendirme yönetmeliği değişikliğine göre, İçişleri Bakanlığı il ve ilçe müftüleri ile birlikte müftülük personeline de evlendirme yetkisi verebilecek.

İl ve ilçe müftülüklerinde evlendirme memurluğu yetkisi verilecek personel ise bakanlıkça belirlenecek.

İlçe müftülüklerine ait evlenme kütük defterleri ilçe nüfus müdürlüğü tarafından, il müftülüklerine ait kütük defterleri ise il nüfus ve vatandaşlık müdürlükleri tarafından onaylanacak.

İl ve ilçe müftülükleri kendilerine ait evlenme kütük defterlerini kendi arşivlerinde saklayacak.

Bu arada, verilen eğitimlerin yarın sona ereceği, 9 Aralık 2017 Cumartesi gününden itibaren müftülerin nikah kıymaya başlayabileceği öğrenildi.
M.T


 
Etiketleryusuf sarıkaya elazığ müftülüğü
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:06
Güneş 06:28
Öğle 12:14
İkindi 15:18
Akşam 17:49
Yatsı 19:05
DÖVİZ KURLARI
USD 5.6626     EURO 6.5275     IMKB 96455     ALTIN 223,567