ELAZIĞ MÜFTÜSÜ YUSUF SARIKAYA’DAN HAC VE KURBAN AÇIKLAMASI

Elazığ İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya yaklaşan Kurban Bayramı ve Hac ibadetiyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi…

18 Ağustos 2017 Cuma 23:20 < GÜNDEM


​Elazığ İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya yaklaşan Kurban Bayramı ve Hac ibadetiyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi…

Sarıkaya, önceki gün 2017 Vekâletle Kurban Kesim Programı çerçevesinde ilimizde yapılan ‘Kurban organizasyonu bölge tanıtım toplantısı’nın ardından bugün kameralar karşısına geçerek konularla ilgili bilgiler verdi.

Elazığ’dan 1026 kişinin hacca gitmeye hak kazandığını hatırlatarak "Hac ibadetinin önemi saymakla bitmez" diyen Müftü Sarıkaya; Diyanet İşleri Başkanlığının bu yılki hedefinin 135 ülkeye kurban eti ulaştırmak olduğunu açıkladı.

“Hac ibadetinin faydaları saymakla bitmez”

Elazığ Müftüsü Yusuf Sarıkaya yaklaşan Kurban Bayramı ve hac ibadetiyle ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. Hac ibadetinin adeta İslam ümmetinin adeta bir yıllık kongresi olduğunu ifade eden Sarıkaya, Diyanet İşleri Başkanlığının bu yılki hedefinin 135 ülkeye kurban eti ulaştırmak olduğunu ifade etti.

Müftü Sarıkaya, “Hac ibadetinin önemi saymakla bitmez. İbrahim'den (as) Hz. Muhammed’e (sav) kadar süregelen bu ibadet Müslümanların adeta yıllık kongreleridir. Dolayısıyla orada ibadetin yanında diğer Müslümanlarla tanımada olmaktadır.” şeklinde konuştu.

“364 hacımız şirketle, 662 hacımız da diyanet teşkilatıyla gidiyor”

Ha kuralarına asla bir müdahalenin olmadığını belirten Sarıkaya, hacca gideceklerin yüzde 60’nın diyanet aracılığı ile gittiğini diğer yüzde 40’lık kısmının da şirketler aracılığı ile gittiğini ifade ederek:

“Hacca gidecek vatandaşlarımızın yüzde 60’ını Diyanet yüzde 40’ını A grubu şirketler götürmektedir. Bu durumda 364 hacımız şirketle, 662 hacımız da diyanet teşkilatıyla gidiyor.” dedi.
 
Sarıkaya, “İlk yazılanın ismi bir defa kuraya konuyor. 10 defa yazılanın ismi de 10’la çarpılarak yani 100 defa kuraya konulmuş oluyor. Buna rağmen bazıları bir defa kuraya konmuş olsa da çıkabiliyor. 10 defa giren de çıkmaya biliyor. Bu manada vatandaşlarımız, kardeşlerimiz şundan emin olsunlar, kuraya müdahale gibi bir durum asla olamaz. Kimse bunun vebaline giremez.” diye konuştu.

“Hedefimiz 135 ülkeye kurban eti ulaştırmak”

Bu yıl Elazığ’da Diyanet İşleri Başkanlığının 135 ülkeye kurban eti ulaştırma hedefi olduğunu aktaran Sarıkaya:

“Bu yılki hedefimiz 135 ülkeye kurban eti ulaştırmak. Afrika, Asya, Kuzey Amerika, Rusya ve Uzak Doğu bütün buralara ekipler dağıldı. Sadece yurt dışında kurban kesme işini Diyanet İşleri Başkanlığı yapmıyor elbette diğer sivil toplum kuruluşları ve kurumlarda yapıyor.

Ben bu hizmeti yürüten herkese teşekkür ediyorum. Bazıları kara propaganda yapıyor ‘Yakınında fakir var. Niye yurt dışına gidiyorsun?’

Yakınımızda tanıdıklarımız varsa sorun yok, onlara da vereceğiz. Yurt dışı için Diyanet İşleri Başkanlığı 600 TL’ye bütün bankalar üzerinden bağış yapılabilir. Ülkemizde Suriyeliler var fakirler var kendi fakirlerimiz var. O fakirlerimizin sofralarında sizin de kestiğiniz kurbandan bir parça bulunsun.” ifadelerini kullandı.

“Elazığ’da çıtayı yükselttik”

Bu yıl Elazığ’da vekâlet yoluyla kurban kesimi noktasında 1.000 hisse hedeflediklerini belirten Sarıkaya konu ile ilgili yaptığı paylaşımlarda ise:

“Ülkemizde tüm garibanlara, yurtdışında 135 ülkeye gönderilen bu kurban etlerinden size de ait hisse olsun. Kuruttuğu kurban etini dibekte döverek çocuklarına mama yaptığından haberin olsun Sevgili Elazizliler...” ifadelerine yer verdi.

Not: Vekâlet yoluyla kurban kestirmek isteyen vatandaşlar www.diyanetvakfi.org.tr ve bagis.diyanetvakfi.org.tr adreslerinden online bağış yapabilmenin yanı sıra Müftülük binasının birinci katında bulunan Elazığ TDV Şubesi ve 15 Temmuz Meydanı’nda Müftülük tarafından kurulan çadırda makbuz karşılığı bu hizmetten faydalanabilirler.M.T
 
 
Etiketleryusuf sarıkaya elazığ müftülüğü diyanet işleri başkanlığı diyanet türkiye diyanet vakfı
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:17
Güneş 05:00
Öğle 12:26
İkindi 16:17
Akşam 19:40
Yatsı 21:15
DÖVİZ KURLARI
USD 4.5836     EURO 5.3954     IMKB 102258     ALTIN 190,236