ELAZIĞ MÜSİAD 82.GENEL İDARE KURULUNA KATILDI

Elazığ Müsiad Yönetimi Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD)'nin Gaziantep Anatolian Otelde düzenlediği 82.Genel İdare Kurulu (GİK)na katıldı.

01 Ekim 2013 Salı 18:42 < EKONOMİ

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD)'nin Gaziantep Anatolian Otelde düzenlediği  82.Genel  İdare Kurulu (GİK)’na Onur konuğu olarak Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Gaziantep AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak,

Gaziantep Şube Başkanı Kurt Ali Kılçık, MÜSİAD genel merkez başkan yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri, şube başkanları ve sektör kurulu başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

 Toplantıya katılan MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim GÖK, Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever' e Elazığ’ın İkili ve Bölgesel Ticari İlişikler, Yatırım Teşvikleri, İhracata Dönük Üretim, konularındaki sorunlarını ve çözüm önerileri içeren bir dosya takdim etti. MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim GÖK, Elazığ’ın teşvikte 6.bölge kapsamında değil 4. Bölge kapsamında olduğunu söyleyerek, Parametrelere baktığımızda Avrupa’dan alınan standartlar doğrultusunda Elazığ’ın özellikle 6. Bölgede olmasını gereken parametrelerde 4. Bölgeye taşınmış olması bir hata olduğu düşüncesindeyiz. Ekonomi Bakanlığının raporları doğrultusunda Elazığ çeşitlilik sıralamasında sondan 12.Sıradadır. En sıradan iller arasında 6. sıradadır bu bölgenin 4. Bölge kapsamına alınmış olması ciddi manada özellikle yatırımlar açısından problem arz etiğini ifade ederek Elazığ’a haksızlık yapıldığını Ekonomi Bakanlığı verileri ile kalkınma bakanlığı verilerinin birbirini tutmadığını söyledi. Elazığ’ın özellikle Dış Ticaret Uygulamalarında Karşılaşılan Sorunlar, Lojistik Ve Nakliye Sorunları Maliyetlere İlişkin Sorunlar, Finansal Sorunlar,  Tanıtım ve Fuarlara İlişkin Sorunları konularında Ekonomi Bakanlığının desteğini bekliyoruz dedi.

 

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever’ de Ekonomi Bakanlığı olarak Elazığ’a yatırımlar ve teşvikler konusunda gerekli desteklerin verileceğini söyledi.

 

Özellikle Elazığ’ın üzerinde durduğumuz teşvik yatırımları konusunda ciddi sıkıntılar oluşturuyor. Son çıkan 3035 nolu yeni yasada teşvik yasasında Tekstil Ürünleri imalatı konusunda şartların (dip not 8’de belirtilen şartları sağlamayan iplik ve dokuma yatırımları hariç) olması Elazığ’a Gerçekleşecek olan transferlerde ciddi sıkıntılar doğurmaktadır. En son Bursa’dan Elazığ’a transfer etmek istediğimiz Harput Holding’in 15 milyon Euro’luk bir yatırımın bu yüzden gerçekleştiremedik. 2 Bin kişilik bir istihdam engellemiş olduğunu söyleyerek bu kurallar doğrultusunda 5 Bin kişinin çalıştığı Bir Organize sanayisinde ek 2 bin kişilik bir yatırımın gerçekleşmemiş olması bizleri üzüyor diyerek sözlerini noktaladı.

  Yatırım teşvikleri Genel Müdürü İbrahim USLU, Bu çalışma illerin sosyo ekonomik ve gelişmişlik endeksi çalışmaları olup 2003 ve 2011 yılları arasında yapılmış bir çalışma olduğunu söyleyerek. Bu çalışma kalkınma Bakanlığı’nın çok teknik çalışmalar sonucunda hazırlanmış olup, İllerin 62 parametrelerden oluşan değişkenler dikkate alınmak suretiyle bu çalışmalardan yararlandık. Biz bu sıralamaya herhangi bir müdahale edilmeden belirli bir kırılma noktalarından bölmek suretiyle 6 Bölge oluşturduklarını ifade etti. Herhangi bir ilin sosyo ekonomik gelişmişlik endeksinde 62 parametre olmasını detaylı ve teknik yönden çoğu zaman kalkınma Bakanlığı belli dönemlerde açıklıyor. Bakanlığımızın herhangi bir ilin farklı bir noktaya veya farklı bir bölgeye alınması söz konusu değil bu tamamen bilimsel çalışmaların sonucun uygulanması şeklinde olduğunu söyledi.
 

 

Ayrıca Toplantı sonrasında ödül töreni gerçekleşti. Ödül töreninde MÜSİAD Elazığ Şubesi Ödüle layık görüldü, Ödülü MÜSİAD Elazığ Şubesi adına Sektör Kurulları Başkanı Zülfü KARABULUT MÜSİAD Genel Başkanı Nail OLPAK’ ın elinden aldı.
 
Gaziantep Anatolian Otelde yapılan MÜSİAD 82.Genel İdare Kurulu toplantısında aynı zamanda Başkanlar toplantısı, sektör kurulları komisyon başkanlar toplantısı ve teşkilatlanma komisyonu başkanlar  toplantısı ve dış ilişkiler komisyonu başkanlar toplantısı gerçekleşti.

YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.7445     EURO 6.4830     IMKB 99835     ALTIN 243,334    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:54
Güneş 06:16
Öğle 12:35
İkindi 16:02
Akşam 18:44
Yatsı 20:01