ELAZIĞ YENİ STADYUMU İLE İLGİLİ SON BİLGİLER

Yeni stadyumla ilgili açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk ihalesi yapılan Yeni Stadyum ile ilgili önemli bilgiler verdi.

11 Ekim 2018 Perşembe 16:11 < SPOR

Yeni stadyumla ilgili açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk ihalesi yapılan Yeni Stadyum ile ilgili önemli bilgiler verdi...

Stadyum kapasitesi ile ve inşaatın ne zaman başlanacağına yönelik net bir tarih vermeyen Türk: “Türkiye’de mühendislik açısından hiçbir sorunu olmayan statlarımızı bile 400 günle 700 günden önce bitiremiyoruz. Bunlar büyük yapılar.” dedi.  

“400 günle 700 günden önce bitiremiyoruz”

Stadyum yapım sürelerinin 400 ile 700 günde tamamlandığını hatırlatan Türk şöyle konuştu:

“Proje süresince yapılması gerekenleri doğru planlamayı hedefledik. Bu süreçler tamamlandı. Yatırım programında zaten vardı. İhalesi yapılmıştı. Bugün bir bütçesi, bir yüklenicisi ve işe başlamayla ilgili teknik ekiplerimizin hepsi hazır. Şu an yürüttüğümüz 37 stadyumumuz var. Burası diğerlerinden biraz daha farklı, bulunduğu yerde yapacağımız bir stat. Bu da daha şık ve güzel oldu.

Yüklenici firmamıza yer teslimini yaptık. Bugünkü teknik gezinin dışında kulüp başkanımızla sportif açıdan bu süreçte nasıl etkilenirler diye konuştuk. Türkiye’de mühendislik açısından hiçbir sorunu olmayan statlarımızı bile 400 günle 700 günden önce bitiremiyoruz. Bunlar büyük yapılar. Mühendislik açısından titizlikle zaman gereken projeler. Mevsimsel olarak da çalışamayacağımız günler var. Bugün hem mühendislik açısından duruma baktık hem de kulüp başkanımızın fikirlerini aldık.”

“İnşaat mevsimi olarak bize çok az bir zaman kalıyor”

Kulübün şu anki durumuyla ilgili sportif faaliyetlerin başka bir yerde devam ettirilmesi konusu değerlendirilecek. Sezon bittikten sonra inşaat mevsimi olarak bize çok az bir zaman kalıyor. Belki 7-8 ay verimli bir çalışma süremiz olur coğrafi konuma baktığımız zaman. Bunların hepsini değerlendirip kısa sürede bir karar vereceğiz. Stadyumu yerinde, parça parça yapmakla ilgili sportif açıdan eksen kayması yaşanabilir. Hem de mimari yapı açısından mevcut sahaya bile gireceğimiz zamanlar olacak. Bu durumda bazı sportif sıkıntılar yaşanabilir. Bu konuları detaylı bir şekilde konuştuk. Kısa sürede bir karar vereceğiz. Bu işe çok hızlı bir şekilde başlayıp sabırsızlıkla bekleyen taraftarlara hediye etmek istiyoruz.”

“Süreç ve maliyet Maliye Bakanlığının bütçelerinde belirleniyor”

Stadyumların yapım süreçleri ve maliyetleri Maliye Bakanlığının bütçelerinde belirleniyor. Belki yeni yatırımlarla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın bir talimatı ve genelgesi var. Ama bu statla ilgili bizim elimizde bir sözleşme var ve ödeneklerimiz de mevcut. Bu çerçevede işlerimizi yürüteceğiz. Hız konusunda sadece para değil, mühendislik olarak da çok hızlı yapılamayacak bir imalat dönemi gelecektir. Yapımının tamamlanması için beklenen süre, işin bitmesini sabırsızlıkla bekleyen insanlar için güzel bir süre. O arada gördüklerini, eleştirilerini söyleyebilirler. Fakat dediğim gibi 400 günle 700 gün arasında mühendislik olarak bu işin gerektiği süre bu.”

STADYUM’UN KAPASİTESİ NE KADAR OLACAK?

Stadyumun kapasitesi hakkında da bilgiler veren Dursun Türk; 

“Yeni açtığımız stadyumların bazılarının ikinci katlarının hiç dolmadığını hatta açılmadığını bile görüyoruz.  Biz Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak projelendirme koltuk kapasiteleri, biletli seyirci kapasitelerine göredir. Biz diyoruz ki Elazığ stadı 18 bin kişi kapasiteli. Ama bunun içinde protokol yok, basın yok, loca koltukları yok. Bunlar da eklenince bakıyorsunuz ki 22 bin, 23 bin.

Mesela 30 bin dediğimiz Adana Samsun 35 bin kapasiteli. Eskişehir projemizde 30 bin diye geçiyor ama kapasitesi 36 bin. Üstteki basamakları 1 sıra arttırırsanız bize maliyeti 2 Milyon TL. Getirdiği kişi kapasitesi 4 bin. Çok zor değil ama artık taraftarlar, yöneticiler daha butik, seyirci baskısını karşı tarafa hissettirebilecek alanlar istiyorlar. Elâzığ stadının koltukları 22 bin, 23 bin. Kağıt üzerinde değil ama saydığınız zaman, oturulabilir koltuklarla satılabilir koltuk arasındaki farktan kaynaklanıyor. 

Stadyumu yaparken birkaç bin eksiklik olursa bunlara da müdahale edilebilir.  İşletme açısından bu stat diğerlerine örnek olacak. Stadyumların işletmeleri çok zordur. Trabzon’da aylık 1 buçuk 2 Milyon TL bir işletme maliyeti var. Türkiye’de ekonomiyi, işletmeyi düşünmeliyiz. Bakanlık olarak tesislerimizi kullanıcılara verirken, yatırım maliyeti olmasa bile işletme maliyetini karşılamak zorundayız. Sonuçta bir bütçe yönetiyoruz. Elazığ stadı lokasyonu çok önemli. Futbol dışındaki zamanlar çok önemli. Otopark sorununun çözümü için de çok önemli. Ben çok heyecanlıyım çünkü çok önemli bir proje olacak.”

YUMAKGİL “BİZİ DE HEYECANLADIRIYOR”

Elazığspor Kulüp Başkanı İrfan Yumakgil ise yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Kulüp olarak yeni bir stada kavuşacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. İnşallah 2 sene içinde Sayın Türk’ün dediği gibi 2020 yılındaki sezona hazırlanacak şekilde yapılması bizi de heyecanlandırıyor.

Teknik konuları genel müdürümüz izah etti. Sosyal içeriğinde de kulübümüz 2 türlü kötü durumda. Birincisi maddi olarak kötü durumdayız. İkincisi sportif başarı olarak kötü durumdayız. Bunlar bizi üzüyor. Çevre illerdeki modern statlarda maçlarımızı oynamak bu şehre bir katkı sağlayabilir. Bunu yönetim kurulumuzla, belediye başkanımız ve valimizle istişare edeceğiz. Ona göre karar vereceğiz. Şehrimize hayırlı olsun.”

TETİK/ “Bir An Önce Yapılması Taraftarıyız”

Atatürk Stadyumunun ihalesini kazanan Elazığlı Yüklenici Firma MYS İnşaat Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Tetik ise yaptığı açıklamada: “Elazığ’a stadyum yapılacak mı, Yapılmayacak mı konusu artık sona erdi.” Dedi.
Atatürk Stadyumunun ihalesini kazanan Elazığlı yüklenici firma MYS İnşaat Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Tetik, bir an önce stadyumun yapılması taraftarıyız. En erken sürede teslim etmek istiyoruz dedi.

Gelinen bu noktada Elazığ’a hayırlı olsun. Artık Elazığ’a bir stat yapılacak mı? Yapılmayacak mı? Konusu bitti. Genel Müdürümüzün de söylediği gibi; 2 taraf var artık. Birincisi idare olarak, bakanlık olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı var, bir de yüklenici olarak biz varız. Biz de bir an önce bu sahanın yapılması taraftarıyız.

Heyetin gelme sebebi de budur zaten. Normalde bu heyet 2 ay sonra gelecekti. Biz rica ettik Sayın Genel Müdürümüze. Sağ olsun bu iş yoğunluğunda kırmadılar, onlar da gelip incelemelerde bulundular. Mevcut sahada yerinde yapılan nadir sahalardan bir tanesidir. Geçmişte tabi yerinde yıkılıp ve parça parça yapılan sahalar var ama onlar benzer bu şekilde yapılan sahalar değildi. Burada zeminin kayması, yön değiştirmesi söz konusu olduğundan dolayı öyle bir imkan yok gibi gözüküyor.

İstişare edilecek, Sayın Valimizle, Vekillerimizle, Siyasilerle, Kulüple, Bakanlık ile istişare edilecek, son nokta bir an önce konulacak ve bizde işimize başlayacağız inşallah. Tabi bir an önce başlayıp ne kadar önce erken teslim edersek hem memleketimiz için hem bizler için hayırlısı budur diye düşünüyoruz. Memleketimize de hayırlı olsun diyoruz. Bu saatten sonra Elazığ’ın stadının yapılmaması gibi bir sorunu olmayacaktır. En kısa zamanda da bize teslim edip fiili olarak yer teslimi yapıldığı zaman biz de başlayacağız. Zaten birkaç gün içerisinde inşallah bunlarda netleşir ve sahada da çalışmaları inşallah göreceğiz” dedi.
 

 
Etiketleryeni stat gençlik spor il müdürlüğü atatürk stadı
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0742     EURO 6.8075     IMKB 86072     ALTIN 251,269    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:12
Güneş 04:57
Öğle 12:25
İkindi 16:18
Akşam 19:44
Yatsı 21:21