ELAZIĞ’DA, 45 DERECE SICAKLIKTA KALİTELİ JEOTERMAL SU BULUNDU

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde yürütülen jeotermal sondajlar neticesinde kuyu içinde 45, kuyu dışında 42 derecelik Türkiye'nin en kaliteli sıcak suyu bulundu. Vali Çetin Oktay Kaldırım sondajı inceledi...

13 Haziran 2018 Çarşamba 22:39 < GÜNDEM


Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde yürütülen jeotermal sondajlar neticesinde kuyu içinde 45, kuyu dışında 42 derecelik sıcak su bulundu…

İlçe gezilerini sürdüren Vali Kaldırım, haftasonu Palu ve Karakoçan ilçelerini ziyaret etti.

İlk ziyaretini Karakoçan’a yapan Vali Kaldırım Karakoçan Kaymakamlığı ve Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye Başkan Vekili Mehmet Kocabey’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Kaldırım daha sonra, Karakoçan Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen Karakoçan Belediyesi Otobüs Terminali İnşaatı, halk kütüphanesi ve altyapı çalışmalarını yerinde inceledi.

Bölgede inceleme yapan Vali Çetin Oktay Kaldırım da ilçeyi sağlık turizminin bir şehri yapacaklarını ve şu anda 5 yıldızlı bir otel yapımı sözünü aldıklarını açıkladı.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım daha sonra ilçede bulunan jeotermal suyun bulunduğu bölgeye giderek inceleme yaptı ve ilgililerden hem bilgi aldı.
 
45 derece sıcaklıkta jeotermal su çıktı

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde, İl Özel İdaresi ve Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından yapılan jeotermal çalışma kapsamında 300 metre derinlikte 34 derece sıcaklıkta suyun bulunduğu yerde 3 aylık çalışma yapıldı.

Yapılan çalışma kapsamında 800 metre derinlikle yüksek kalitede kuyu içinde 45 derece, kuyu dışında ise 42 derece sıcaklıkta olan jeotermal su bulundu.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım da jeotermal suyun bulunduğu bölgeye giderek ilgililerden hem bilgi aldı hem de inceleme yaptı.

KALDIRIM/ "Türkiye’nin en kaliteli suyu Karakoçan’da"

3 aylık çalışmalar sonucunda bugün hedeflenen, arzulanan sıcaklıktaki suya ulaştıklarını ifade eden Vali Kaldırım:

"Kuyu içinde 45 çıkınca da 42 derece sıcaklık var. Turizm için arzuladığımız bir rakam oldu. Su kalitesi de gerçekten çok iyi. Biz Türkiye’nin en kaliteli suyu Karakoçan’da diyoruz. Dolayısıyla bu Karakoçan ilimiz için iyi bir müjdedir. Turizme yönelik çalışmaları devam ediyor. Turizmin çeşitlendirilmesi hedefimiz vardı. Bunların en önemli ayaklarından biri jeotermaldi, sağlık turizmiydi.

Dolayısıyla artık bir merkez olacak. Hem bölgeye hitap eden hatta yurt dışında yaşayan bir sürü vatandaşımız var, onlar için de iyi bir alternatif mekan olacak. Türkiye’nin her yerinden, yurt dışından insanlar gelip burada hem sağlık hem de jeotermal turizmi anlamında aktivite yapabilecekler. Sıcaklığı daha da arttırmaya yönelik değerlendirmeler ve çalışmalarımız olacak. Verilerde onu gösteriyor. Bu aşamada 5 yıldızlı bir otel yapımı sözü almıştık. İnşallah onun çalışmaları bundan sonra başlar. Beni sevindiren bu haberi duyunca yatırım yapmak isteyenlerin talebi olmuş. Biz burayı jeotermal turizm merkezi olarak değerlendirip, yatırımcıların emrine sunacağız.” Dedi.

Vali Kaldırım İftarını Palu’da Açtı

Vali Kaldırım daha sonra  Palu’ya geçti . Palu gezisinde Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Alçık, Fırat Üniversitesi Rektörü Kutbettin Demirdağ ve Palu Kaymakamı Mehmet Öztürk, Vali Kaldırım’a işlik ettiler.
 
Karakoçan ziyareti sonrası Palu’ya geçen Vali Kaldırım önce esnaf ve vatandaşları ziyaret ederek onların taleplerini dinledi.  Akabinde köy ziyareti yapan Vali Kaldırım iftarını Üçdeğirmenler Köyü’nde vatandaşlarla birlikte açtı.
İftar sonrasında köy sakinleri ile bir araya gelen Vali Kaldırım vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.
 

M.T

 
Etiketlervali çetin oktay kaldırım karakoçan palu
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.1048     EURO 6.8129     IMKB 83675     ALTIN 249,773    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:16
Güneş 04:59
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:40
Yatsı 21:16