ELAZIĞ’DA HİZMETE SUNULACAK OLAN ELBÜS’LER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Yeni nesil elektrikli otobüsSileo’yu, Türkiye’de ilk kullanan şehirlerden biri de Elazığ olacak...

03 Kasım 2017 Cuma 16:53 < GÜNDEM


Yeni nesil Sileo S10 ve S25 araçlarının gösterimini Türkiye’de ilk kez 'Transist 2017 Fuarı’nda gerçekleştirdi...

Fuarda yoğun ilgi gören yeni nesil elektrikli otobüs Sileo’yu Türkiye’de ilk kullanan şehirlerden biri de Elazığ olacak.

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın mega projeleri arasında yer alan Elektrikli Otobüs (ELBÜS) Projesinde bütün hazırlıklar tamamlandı.

BAŞKAN YANILMAZ KASIM AYINI İŞARET ETMİŞTİ

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz daha önce yaptığı açıklamada hizmete girecek elektrikli otobüslerle ilgili Kasım ayını işaret ederek:

"ELBÜS’ün ihalesini yaptık. Yapımı devam ediyor. Kasım ayı itibariyle Elazığ’da ELBÜS’lerimiz çalışmaya başlayacak. Hilalkent’le Doğukent arasında ring yaparak çalışacak. Dünyada ilk defa 18 metre uzunluğunda körüklü elektrikli bataryalı otobüsleri Elazığ’da kullanacağız. Gazi Caddesi’nden geçecek. Normal araçların geçtiği yollardan geçecek. Zaten özelliği burada. Şehir hastanesinin olduğu bölgeden dönecek tekrar Hilalkent’e gidip gelecek. 10 Dakika içerisinde durağa otobüs gelecek” demişti.

ELBÜSLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Ekim ayında Belçika’da düzenlenen Busworld 2017 fuarında dünya lansmanı yapılan Yeni Sileo, Türkiye’de ilk defa Transist 2017 Fuarı’nda tanıttı.

“4 saatlik şarjla 400 km’ye kadar mesafe kat edilebiliyor”

Türkiye’de bugüne kadar elektrikli otobüslerle ilgili yapılan 7 ihaleyi de kazandıklarını belirten Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay:

“Elektrikli otobüsümüz Sileo’nun ilk neslini 4 yıl önce ürettik. Bu araçlarımız Türkiye’de çeşitli illerde 2,5 yıldır sorunsuz şekilde yolcu taşıyor. Transist 2017 Fuarı’nda sergilediğimiz yeni nesil Sileo araçlarımızı ise 2018 yılında ilk olarak Elazığ halkının kullanımına sunacağız. Bu araçlar hem çok konforlu, hem çok sessiz. 4 saatlik şarjla kullanıma bağlı olarak 400 km’ye kadar mesafe kat edilebiliyor. Ayrıca rejeneratif enerji üretimiyle de aküleri yolda giderken doldurabilme imkanı bulunuyor.”

“Elazığ halkının kullanımına sunacağız”

Elazığ Belediyesi iştiraki EBUAŞ’ın açtığı ihaleyi de Bozankaya olarak biz kazandık. 2018’de Türkiye’nin ilk 18 metre körüklü elektrikli otobüsünü Elazığ halkının kullanımına sunacağız. Eskiden belediyelerimiz sayı olarak az araç satın alırdı. Ancak bu araçların çevreci olması ve uzun vadedeki kazanımları belediyelerin de dikkatinden kaçmadı ve son zamanlarda daha fazla araç alımları gerçekleşmeye başladı. Elazığ’a da bu doğrultuda 18 m’lik toplam 15 adet yeni nesil Sileo’yu 2018 yılı içinde teslim edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“75 kişiden 232 kişiye kadar artırılabiliyor”

“Bozankaya tarafından üretilen çevre dostu, sessiz, verimli ve sıfır emisyon özellikleriyle ön plana çıkan yeni nesil Sileo otobüsler, %100 elektrikli 10, 12, 18 ve 25 metre uzunluğunda modellere sahip. 4 saatlik bir şarjla 400 km mesafeyi kat edebilen Yeni Sileo, sahip olduğu rejeneratif enerji ile de fren enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüp aracın bataryasını dinamik olarak şarj edebiliyor.

İçten yanmalı motor yerine aks üzeri elektrikli motor kullanılması geniş ve ferah bir iç hacim yaratırken aracın yolcu taşıma kapasitesi de farklı uzunluklara göre 75 kişiden 232 kişiye kadar artırılabiliyor.”

YÜZDE 100 YERLİ SERMAYE

İlk nesil araca oranla ağırlığı artmadan araç iskeletinde farklı materyallerin de kullanıldığı yeni nesil Sileo’da tasarım da artık daha modern çizgileri barındırıyor.

Modern şehirlerin yeni ulaşım aracı olmayı hedefleyen Yeni Sileo’nun tüm Ar-Ge geliştirmeleri Bozankaya Ar-Ge Merkezi’nde %100 yerli sermaye ve Türk mühendislerin çalışmalarıyla gerçekleştirildi.

Hızlı yolcu indirme ve bindirme olanağı sağlayan %100 alçak tabanıyla Yeni Sileo, şehir içi ulaşımda sıfır emisyon ile çevre dostu bölgeler oluşturulmasına yardımcı olacak. Yeni nesil Sileo %75'e kadar fren enerjisini geri dönüştürebiliyor ve bu sayede sürüş mesafesini de büyük ölçüde artırabiliyor. Bir jeneratör görevi gören çekiş motoru, frenleme enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüyor ve sürüş esnasında bataryayı dinamik olarak şarj ediyor. Tüm yol koşulları dikkate alındığında

Yeni Sileo ortalama 0,8 kWh/km tüketim sergiliyor. Yolculuk esnasında rahatsız edici hiçbir motor gürültüsü olmayan Yeni Sileo bu formuyla modern şehir hayatına da uyum sağlıyor.

M.T
 
 
Etiketlerelazığ belediyesi mücahit yanılmaz
YORUM EKLE
    YORUMLAR
  • Mehmet Ali Yıldırım - 04 Kasım 2017 Cumartesi 20:28
    Sayın Başkan ben hamburg'da körüklü otobüs şöförüyüm,elazığ için güzel proje.Sayın Başkan sizden bir ricam var seneye Azeri sok.daki yol üstündeki ağaçlarin belediye tarafından, sulanması.saygılarimla arz ederim Mehmet Ali
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3738     EURO 6.0725     IMKB 90529     ALTIN 213,679    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:59
Güneş 07:27
Öğle 12:25
İkindi 14:49
Akşam 17:10
Yatsı 18:33