ELAZIĞ'DA KEREVİT VE SU ÜRÜNLERİ İŞLEME TESİSİ KURULACAK-DEVLET ÖVÜNÇ MADALYALARI SAHİPLERİNE VERİLD

Elazığ'da kurulacak Kerevit ve Su Ürünleri İşleme Tesisinin imza töreni gerçekleştirildi. Devlet övünç madalyaları ve beratları, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım tarafından ailelerine verildi...

29 Ocak 2018 Pazartesi 20:08 < GÜNDEM


“DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI” SAHİPLERİNE VERİLDİ

Vatan uğruna canlarını hiçe sayan ve bu toprağa kan veren şehitlerimizin devlet övünç madalyaları ve beratları, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım tarafından ailelerine verildi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından şehitlerimizin aileleri ve gazilerimize verilen “Devlet Övünç Madalyası ve Beratı” Elazığ’da da düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

Düzenlenen törene Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Ak Parti Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan ve kurum müdürleri katıldı.

Törende Elazığ Valisi Kaldırım, şehitlerimizin yakınları ve gazilerimizle özellikle de çocuklarıyla yakından ilgilendi. Tören Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajının okunmasıyla başladı. Daha sonra şehitlerimizin ve gazilerimizin hayatları okundu.

“Allah, Ülkemizi Sahipsiz Bırakmasın”

Ardından değerlendirmelerde bulunan Vali Kaldırım: “Allah hem birliğimizi beraberliğimizi daim etsin. Kıymetli insanları başımızdan eksik etmesin. Hem de ülkemizi milletimizi bayrağımızı, ezanımızı sahipsiz bırakmasın. Rabbim şehitlerimize rahmet eylesin. Onların hem dualarına hem şefaatlerine ulaşmayı bizlere nasip eylesin. Annelerinden, babalarından evlatlarından Allah razı olsun. Kıymetli gazilerimiz, Rabbim onlardan razı olsun. Ebediyete intikal edenlere rahmet eylesin. Hayatta olanlara uzun ve sağlıklı ömürler nasip eylesin. Sizlere ne mutlu ki böyle şerefli makamlara ulaşmış insanların ailesisiniz” ifadelerini kullandı.

“Dualarımızı arttıralım”

Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı operasyonuna değinen Vali Kaldırım:

“Ülkemiz, vatanımız kolay kazanılmadı. Bu topraklar bin yıldır kolay elde edilip bu durumlara gelmedi. Nice şehit kanları verildi. Nice gazilerimiz oldu. Bugünlerde de malumunuz hem sınır içinde hem de sınırlarımız dışında yoğun bir mücadele veriliyor. Terörle hem de değişik konularda devletimiz, milletimiz, güvenlik güçlerimiz top yekûn yoğun bir imtihan ve sınav veriyorlar. Yoğun bir mücadele veriyorlar. Rabbim onları başarılı kılsın. Herkes dualarını okuyor. Hem dualarımızı artıralım, hem de Rabbim canı gönülden, göz yaşı ile yapılan duaları kabul etsin ” dedi.

Konuşmaların ardından devlet övünç madalyaları ve beratları sahiplerine verilirken, duyguyu anlar yaşandı.
KEREVİT VE SU ÜRÜNLERİ İŞLEME TESİSİ KURULACAK

Elazığ’a yeni bir tesisi daha kazandırıldı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından desteklenecek olan “Kerevit ve Su Ürünleri” İşleme Tesisinin imzaları, Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın katılımıyla atıldı..

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından yüzde 50 hibe desteğiyle bölgede ilk olma özelliği taşıyacak olan Kerevit ve Su Ürünleri İşleme Tesisinin imza töreni gerçekleştirildi.

TKDK’da düzenlenen imza törenine Vali Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, yatırımcı firma katıldı.

“Şimdiye Kadar Hiç Proje Talebi Almamıştık”

TKDK İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz:

“Burada ilimiz için çok önemli bir projeye imza atmak için toplanmış bulunuyoruz. İlimizde bilindiği gibi su ürünleri yetiştiriciliğinde çok önemli bir potansiyel olmasına rağmen maalesef su ürünleri işleme sektöründe çok fazla bir talep yok. Aynı durumda bundan bahsedemiyoruz. Aynı durum kurumumuz için Elazığ il koordinatörlüğü için de geçerli. 42 İl koordinatörlüğü arasında çok fazla proje dağıtan iller arasında yer almamıza rağmen Avrupa birliği hibelerini çok etkili kullanan illerin başında olmamıza rağmen maalesef su ürünleri işleme tesislerinde işleme sektöründe çok fazla bir projeye destek veremedik.

Şimdiye kadar hiç proje talebi almamıştık. İnşallah bu Kerevit ve Su Ürünleri işleme tesisiyle beraber hem bizim için bir ilk yapmış olacağız. Hem Elazığ için bir ilki gerçekleştirmiş olacağız. Bu tesiste toplam yaklaşık 3 milyon 400 bin Türk Lirası tutarında bir yatırımı Elazığ’a kazandırmış olacağız. Bunun neticesinde de %50 hibe ile yaklaşık 1 milyon 700 bin lira tutarında bir rakamı da hibe şeklinde destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

"Balıkçılık Sektörü İçin Çok Ciddi Bir Yatırım”

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan Türkiye genelinde 2 tane üretim tesisi bulunuyor. Şu an itibariyle Sait Taşkın beyefendinin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde inşallah 3.sü de burada açılacak. Bu açıldığı zaman ne olacak? Çin’e, İsviçre’ye şimdiden de bağlantılar kurmuşlar. Bu balıkçılık sektörü için çok ciddi bir yatırım. Burada da bunu söylemeden geçemiyorum, Sayın Valimiz Elazığ’a geldiği gün itibariyle ilk işi Keban Alabalık Tesislerini gezmek oldu. Ben de kendisinin yanındaydım. Dağ, taş, bayır demeden kendisi yürüdü. Bu kadar güzel çalışkan ve Elazığ için mücadele veren bir Valimiz olduğundan dolayı da büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“Birinci Üretimi Yapıldı”

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ise: “Gerçekten biz su ürünlerine yaklaşırken bu sektörü değerlendirirken gerçekten potansiyeli Elazığ için, bölge için yüksek bir sektör. Üretimi şu anda Alabalık üzerinden yoğun bir şekilde devam ediyor. Hatta birinci üretimi yapıldı. Tabi bu 17 ton geçen yıllarda çıkan rakam 30 ton ama daha da büyüme kapasitesi potansiyeli var. Gerek Ticaret Odamız ile gerek diğer sektör temsilcileri ile yaptığımız değerlendirmelerde tek ürün değil de, ürünün çeşitlendirilmesi daha katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi ve ihraç potansiyeli daha yüksek ürünlere yönelik, aynı zamanda bunların birincil ürün olarak değil işlenerek Elazığ’a bir katma değer oluşturarak üstüne bir değer katarak gönderilmesi, ihraç edilmesi ve işç piyasaya sunulması” diye konuştu.

“Katma Değer Sağlayacak”

Vali Kaldırım: “Sadece Kerevit’te yapmayacaklar. Bunun yanında diğer tesislerde olmayan bir özellik diğer ürünleri de alabalık dahil, işleme kapasitesine imkanına sahip olacaklar. Dolayısıyla yılın belli döneminde çalışan değil 7-8 ay inşallah çalışacak. Elazığ’a hem istihdam sağlayacak, hem katma değer sağlayacak. İhracatını arttıracak bir tesis olacak inşallah. Tesisi de yerinde temeli attıktan sonra hem temelini atarız. Hem de yerinde inceleriz. İlk heyecanlarına şahitlik ederiz inşallah” dedi.

“Bölgenin Önemli Bir Cazibe Merkezi Halinde Gelecektir”

Elazığ'ın önemli bir cazebe merkezi olması için çalıştıklarını ifade eden Vali Kaldırım:

"İnşallah Elazığ arzuladığımız kabuğunu kıracaktır, özel sektör özellikle bölgenin önemli bir cazibe merkezi halinde gelecektir. OSB içinde ve OSB dışında da 5 trilyonu aşan 5 milyon TL’yi aşan yatırımlarda bu kapsama girmiş oldu. Enerji desteği geldi.” dedi

Kaynak: elazigsonhaber.com
 
M.T


 
Etiketlerşehit vali çetin oktay kaldırım tkdk elazığ
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.8057     EURO 6.5299     IMKB 96861     ALTIN 238,344    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:05
Güneş 05:34
Öğle 12:27
İkindi 16:10
Akşam 19:11
Yatsı 20:34