ELAZIĞ’DA ORGAN BAĞIŞI YAPAN AİLEYE TEŞEKKÜR BELGESİ/ORGAN NAKLİ CAİZ MİDİR? MÜFTÜ SARIKAYA’DAN AÇI

Beyin ölümü gerçekleşip organları bağışlanan hastanın ailesine teşekkür belgesi verildi. Elazığ İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya organ bağışı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı...

09 Kasım 2018 Cuma 17:05 < GÜNDEM

 
ORGAN BAĞIŞI YAPAN AİLEYE TEŞEKKÜR BELGESİ

Beyin ölümü gerçekleşip organları bağışlanan hastanın ailesine teşekkür belgesi verildi...

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat, Eylül ayında Fethi Sekin Şehir Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen ve yakınları tarafından organları bağışlanan 43 yaşındaki Aşkın Karakaya'nın Kovancılar ilçesinde bulunan ailesini ziyaret etti.

Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ramazan Gürgöze ve Başkan Yardımcısı Dr. Cihan Tekin, İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İzzettin Günay'ın eşlik ettiği ziyarette Polat, Karakaya'nın eşi Gülseher ile kızı Kübra ile bir araya gelerek, teşekkür belgesi verdi. 

Ziyaretin Organ Bağışı Haftası’nda yapılmasının ayrı bir önem kazandığını belirten İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat:

"Bu gün evlerinde bizleri kabul ederek, ziyaretimize anlam katan değerli ailemiz, bilindiği üzere Eylül 2018 tarihinde müdürlüğümüze bağlı Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen yakınlarının organlarını bağışlayarak, çok önemli ve bir o kadarda hayırlı olan bir karara imza atmış oldu. Almış oldukları karar neticesinde vatandaşlık görevlerini dini ve vicdanı duygularla birleştirerek ülkemizin çok hassas ve muhtaç olduğu bir konuda çok güzel bir örnek oluşturdular” dedi. 

İl Sağlık Müdürü Polat açıklamasını söyle sürdürdü:

"Ülkemizde 25 bin 821 vatandaşımız organ ve doku nakline ihtiyacı var. Bunu düşündükçe ailemizin yapmış olduğu organ bağışının önemi takdire şayandır. Yapılan organ bağışı sonucu alınan karaciğer ve 2 kornea ülkemizin değişik yerlerinde umutla organ bekleyen vatandaşlarımıza yaşam kaynağı oldu."

ORGAN NAKLİ CAİZ MİDİR? / MÜFTÜ SARIKAYA'DAN AÇIKLAMA

Uzmanlar 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında, sürekli olarak organ bağışının önemi ile ilgili bilgilendirmelerde bulunuyorlar…

Diyanet İşleri Başkanlığı ise bugün ülke genelinde okunan Cuma hutbesinde sağlık ve organ naklinin önemine dikkat çekti.

Elazığ İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya üzerinde tartışmaların yaşandığı organ bağışının dindeki yeri hakkında eksik veya yanlış olarak bilinenler hakkında önemli bilgilendirmelerde bulunarak halkımızı organ bağışı noktasında duyarlı olmaya davet etti.

Müftü Sarıkaya organ bağışının İslam dininde yeri ve organ bağışının kabul edilebilmesi için gerekli şartları anlattı. Sarıkaya, gerekli şartları taşıyan organ naklinin İslam dinine göre caiz olduğunu  belirtti.

SARIKAYA/ “Gerekli şartları taşıyan organ nakli caizdir”

Müftü Sarıkaya: “Kaynaklarımızda eskiden organ nakletme teknolojisi olmadığından organ nakline dair doğrudan bir açıklama bulmak mümkün değildir. Ancak bazı kaynaklarımızda kemik nakli vb uygulamalara rastlanmaktadır. Bu nedenle İslam alimleri tahric  yoluyla  yani İslam dininin genel amaçlarına bakarak içtihat edip yeni sorunlara cevaplar bulmaya çalışmışlardır.

Bu bağlamda İslam konferansına bağlı uluslararası Fetva kuruluşu olan Mecmau’l-Fıkhi’l-İslami gibi teşkilatlar yeni meselelere fetvalar verme şeklinde ictihada gitmişlerdir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulumuz bu çerçevede özet olarak şu şartları gerekli görmektedir” dedi.

 (Okumak İçin TIKLAYINIZ

“Halkımızı duyarlı olmaya davet ediyorum”

Organ bağışı noktasında halkın duyarlı olması gerektiğini kaydeden Sarıkaya konuyu maddeler halinde sıraladı:

1- Uzman doktorların tespiti ile hastanın başka iyileşme imkânının olmaması (zaruret).
2- Organ bağışı yapan kişi yaşıyorsa bağış yaptığı organ kendi hayatını devre dışı bırakmamalı. Ölen kişinin ise uzman doktorlar tarafından ölümünün tespit edilmesi.
3- Organ bağışı yapacak kişinin ölmeden önce organ bağışına izin vermesi. Böyle bir durum yoksa ölen kişinin velisi karar verecekse ölenin aksine beyanının olmaması.
4- Canlı veya ölüden alınan herhangi bir organın asla satılmaması. Organ satmak kesinlikle haramdır. Çünkü insan saygındır. Saygın bir varlığın organı ancak yine saygın bir varlık olan diğer insanın hayatını kurtarmak üzere bağış yapılabilir. Organ satan bazı kişileri duyuyoruz. Bu durumu kesinlikle haramdır.
5- Organ bağışı devletin yetkilendirdiği kişiler, uzman ekipler tarafından yapılmalıdır.

Bu vesile ile organ bekleyen tüm hastalarımıza sağlık afiyetler dilerim. Halkımızı duyarlı olmaya davet ediyorum.

Kaynak: elazigfirat.com / Haber: Songül Dursun

M.T


 
 
Etiketleryusuf sarıkaya sağlık elazığ müftülüğü
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.8006     EURO 6.5239     IMKB 96971     ALTIN 238,245    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:07
Güneş 05:35
Öğle 12:27
İkindi 16:10
Akşam 19:10
Yatsı 20:32