ELAZIĞ'DA ÜCRETSİZ TAŞIMA TARTIŞMASI DEVAM EDİYOR

Halk Otobüsleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından alınan 65 Yaş ve üstü yolcu kararı sonrası bir açıklama da Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman’dan geldi...

12 Şubat 2018 Pazartesi 18:58 < GÜNDEM


Hükümetin almış olduğu kararla 65 yaş ve üstü vatandaşlar Türkiye’nin her şehrinde halk otobüslerinden ücretsiz bir şekilde yaralanıyordu…

Ancak Elazığ’da bu karardan vazgeçilmiş ve 65 Yaş ve üstü yolculardan para alınmaya başlanmıştı. Elazığ Belediyesi yapılanın kanunsuz olduğunu söylerken, Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman ise Kanal Fırat canlı yayınında alınan kararın yerinde olduğunu ifade etti.

Elazığ’daki halk otobüsü şoförlerinin almış oldukları kararla bugün; Elazığ’daki 65 yaş ve üstü vatandaşlar bindikleri otobüslere ücret ödemek zorunda kaldı.

SORUNA İVEDİLİKLE ÇÖZÜM GETİRİLMESİNİ İSTİYORUZ

Halk Otobüsleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından alınan karar sonrası konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkiye Emekliler Dernek Başkanı Vedat Gür soruna ivedilikle çözüm getirilmesini istiyoruz dedi.

BELEDİYE: KARAR KABUL EDİLEMEZ

Ardından Elazığ Belediyesi bir açıklama yapmış ve belediye tarafından yapılan açıklamada;

“Alınan karar, tamamen bizlerin bilgisi dışında, yasalara aykırı alınmış bir karardır. Halk otobüslerinin ücretsiz yolcu taşımacılığı yönetmeliğine aykırı olarak aldığı bu karar kabul edilemez niteliktedir” denilmişti.

TORAMAN/ "YERİNDE BİR KARARDIR"

Konuyla ilgili son açıklama ise Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman’dan geldi.

Kanal Fırat Televizyonunda yayınlanan ve Elif Doğan’ın hazırlayıp sunduğu “Akşam Ajans” programına konuk olan Başkan Toraman, şoför esnafının almış olduğu kararın arkasında olduğunu belirterek:

“Bu konu belediye ile olan bir konu değil. Türkiye genelinde alınmış olan bir karar. Tabi ki arkadaşlarımızın almış olduğu karar yerinde bir karardır. İğneden ipliğe her şeye zam gelmiş. Asgari ücrete, lastiğe, sigortaya, bağkura, pirime. Aklınıza ne gelirse. Burada esnafımız haddinden fazla mağdur. Biz burada yapılan işin doğru olduğunu savunmuyoruz. Ama burada bir haksızlık adaletsizlik var. Elazığ’da 46 tane halk otobüsümüz var. 383 tane minibüs 15 – 20 tane belediye otobüsümüz var. Elazığ’da ayda 170 bin yolcu taşıyor. Esnaf bu kadar yolcuya nasıl dayanacak. Böyle bir şey var mı? Biz sisteme karşıyız” dedi.

BİZ ZAM İSTİYORUZ

Yapılan uygulamada adaletsizlik olduğunu vurgulayan Şevket Toraman:

“Ben ayda 28 bin maaş alıyorum. 10 bin maaş alıyorum. Benim o araca bedava binmeye hakkım var mı? İhtiyaç sahibiyse bedava taşıyalım ama burada bir adaletsizlik var. Taşıyacaksak asgari ücretliyi taşıyalım. Öğrencisi var. Bin 600 maaş alıyor. Bununla öğrencisini okutuyor. Ev kirası veriyor. Geçimini sağlıyor. Ben kendimden bahsedeyim. Ayda 15 – 20 bin gelirim var. Ben bu arabaya nasıl bedava binerim benim hakkım mı? Benim gibi Elazığ’da binlerce var. Sistem yanlış. 6 – 7 aydır zam istiyoruz. Vatandaş da bu zamma karşı değil. İstediğimiz zam 25 kuruş. Biz zam istiyoruz. Vatandaş zamma karşı değil” ifadelerini kullandı.

MARABANIN MALIYLA AĞALIK YAPILMAZ

Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman, “Kanuni bir durum ama marabanın malıyla ağalık yapılmaz. Bu kanunda yeniden bir düzenleme yapılsın. Gerçek sosyal yardımlaşma imkanından faydalanan insanlar başımız üzerinde. O insanları başımızda taşıyalım. Bizim Elazığ’da 46 tane aracımız var. Bu araçlar bir de kiralık araçlar. Elazığ’da 46 tane otobüs ile bu işi yapıyorsun” dedi.

Kaynak: elazigsonhaber.com

 ELAZIĞ BELEDİYESİ 65 YAŞ ÜSTÜ TAŞIMACILIK AÇIKLAMASI - TIKLAYIN 

 BAŞKAN YANILMAZ/ “VATANDAŞIN HAKKINI YEDİRMEM” TIKLAYIN 

 ÜCRETSİZ TAŞIMA SORUNU ÇÖZÜLDÜ - TIKLAYIN 

M.T


 
Etiketlerelazığ belediyesi
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3448     EURO 6.0757     IMKB 91074     ALTIN 214,385    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:00
Güneş 07:29
Öğle 12:26
İkindi 14:50
Akşam 17:11
Yatsı 18:34