ELAZIĞSPOR’UN YENİ TEKNİK DİREKTÖRÜ HÜSEYİN KALPAR’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

18 Kasım Cumartesi günü Manisaspor karşılaşmasında ilk maçına çıkacak olan Elazığspor’un yeni teknik direktörü Hüseyin Kalpar ''Anadolu'da Futbol'' programına telefonla bağlanarak Volkan Küçük’ün sorularını cevaplandırdı...

14 Kasım 2017 Salı 14:29 < SPOR


18 Kasım Cumartesi günü Manisaspor karşılaşmasında ilk maçına çıkacak olan Elazığspor’un yeni teknik direktörü Hüseyin Kalpar ''Anadolu'da Futbol'' programına telefonla bağlanarak Volkan Küçük’ün sorularını cevaplandırdı.

Kalpar, 'Elazığspor ile yaptığı anlaşma sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Tabi biz profesyoneliz, takımımız da profesyonel. Dolayısıyla profesyonel düşünce içinde illa bir yerlerde çalışabiliyoruz. Kısmet Elazığspor imiş. Elazığspor ile bu yıol sonuna kadar yeni bir anlaşma yaptık. Eğer lige çıkarsa devam edeceğiz, anlaşmamız bu doğrultuda. Elazığspor oyuncularının belli bölümünü ve takımı tanıyorum. Ben Elazığ’a yabancı değilim. 1984-85 sezonunda kiralık olarak kısa dönem burada top oynamıştım. Elazığ’ın başarılı olabileceğini inandığım için Elazığspor’u tercih ettim. Tabi profesyonelliğin içinde bunlar hep vardır. Ama şu anda mutlu ve huzurlu olduğumu söyleyebilirim.”

Volkan Küçük’ün ‘Elazığsporun bu sezon hedefini ne olarak belirlediniz?’ sorusuna karşılık Kalpar:

“Her şeyden önce ilk 6’nın içinde olamazsanız ilk 2’yi yakalayamazsınız. Her zaman ilk 6’nın içerisinde olup ilk 2’yi yakalamak için mücadele etmek gerekir. Düşünce ve hedef bu doğrultuda. Şu andaki pozisyonu kötü değil ama bunu daha da yukarı taşıma adına bizlere de görev düşüyor. Mümkün olduğu kadar daha iyi bir yer yerde ve şekilde olursak inanıyorum ki ilk 2 niçin olmasın diyeceğiz. Ama ne olursa olsun ilk 6’nın içinden kopmamak gerekir.”

Gazişehir Gaziantepspor’da istenen başarının yakalanamaması konusundaki soruya karşılık ise Kalpar şöyle cevap verdi:

“ Çok erkendi zaten. 7 maçta başarı yakalanmaz, 7 maçta küme düşmezsin, 7 maçta şampiyon olmazsın. İstediğimiz puanları alamadık. Kendi memleketim, inandığım bir yönetim ve arkadaşlarım vardı. Dolayısıyla bir sene öncede 7 maç kala gitmiştik, küme düşecek bir takım küme düşmedi. İkinci yıla da beraber başladık. İyi olsun istedik ama 7 maçın sonunda almış olduğumuz puanlar ister istemez bizi üzdü. Çok kısa yoldan çaresine bakalım dedik. Karşılıklı oturup anlaşarak oradan ayrılmış olduk. Bazı şeyleri zorlamamak gerekir, bakış açım buydu. Gaziantep’in başarılı olması can-ı gönüyden isteyenlerdenim. Çünkü bir Gaziantep’li olarak ancak bunu isteyebilirim.”

62 yaşındaki tecrübeli teknik adam Hüseyin Kalpar liglerde çok sık yaşanan teknik direktör değişiklikleri ile ilgili görüşlerini ise şu şekilde açıkladı:

“Her şeyden önce bu kafa yapısının, bu düşüncenin bu mantalitenin değişmesi lazım. Bunu değiştirecek olanlarda yönetenlerdir. Bizlerin en büyük sıkıntısı yönetenlerden kaynaklanıyor.5 maçta şampiyonluk isteniyor. 5 maçta hiçbir şekilde hedef tutturmuş olamazsın. Maalesef günü birlik yaşanıyor. Mental olarak bu düşünce içinde bulunulduğu müddetçe bunun değişmesi çok zor. Yönetenler; çok sağlıklı, doğru düşünen, uzun vadeli plan ve program yapan bir anlaşış içinde olurlarsa bu sıkıntılar olmaz. Hiçbir teknik adamın istediği bir şey değildir bu. Dolayısıyla ben sadece yönetenlerde bu olayın gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyorum.”

‘Alt liglerde futbolcu yetişmemesinin nedenleri nelerdir’ sorusuna ise Kalpar:

“Yine aynı şeyi söyleyebilirim, yönetenler baştan sonuna kadar çok önemli. Yönetenler ne istiyor, bunun karşılığında cevabını alıyor. Şekil itibariyle uzun vadeli yatırım plan program almadığı müddetçe, kısa döngü içinde ve günlük başarı adına kendimizi kandırarak bu iş devam ediyor.

Ama bir Avrupa böyle değil, uzun vadeli planları var. Bir oyuncu ile en az 5 yıllık mukavele yapıyor. Burada günü birlik 5 yıllıkta yapsan da 3 ay sonra gidiyorsun. Burada kendi düşünce ve mantalitemizi değiştirmemiz ve olaylara gerçekçi bakmamız lazım. Buradaki sıkıntının birinci derecede sıkıntısı yönetenler. Hatta şunu söyleyebilirim, tüm kulüplerin borcu var. Böyle bir ülkede yaşıyoruz, böyle bir şey olabilir mi? Süper Lig’in geliri şu. TFF ligi öyle. Bunu kim yönetiyor, yönetenler yönetiyor yani. Durup dururken bir teknik adam yönetmiyor yani.”

Elazığspor camiasının kendisinden beklentilerinin yüksek olduğunu bildiğini belirten Kalpar sözlerini şöyle tamamladı:

“Elazığspor’un düşüncelerini gerçekleştirmek için buradayım. Bana inançları hakikaten çok fazla. Ben de bu inançlarına layık olmak için mücadele edeceğim. İnşaAllah bunu beraberce gerçekleştiririz. Tabi ki benim şekilde çalıştığım yerlerde hep Hüseyin Hoca varsa başarı vardır şeklinde düşünülüyor. Doğrudur, ben de bu isteklerine layık olmak için bana düşen görevi mümkün olduğu kadar doğru yapmaya çalışacağım.”

 MANİSASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇI ÖNCESİ DETAYLAR İÇİN - TIKLAYIN 

 
Etiketlerhüseyin kalpar elazığspor teknik direktörü
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:35
Güneş 07:00
Öğle 12:14
İkindi 14:53
Akşam 17:16
Yatsı 18:36
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3413     EURO 6.0898     IMKB 93616     ALTIN 209,347