EV ALMANIN TAM ZAMANI

İMKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Osman Avcıl inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler üzerine bir değerlendirmede bulundu.

17 Mayıs 2018 Perşembe 16:00 < GÜNDEM
İMKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Av. Osman Avcıl  inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler üzerine bir değerlendirmede bulundu.

İnşaat sektöründe son dönemde gerçekleştirilen tapu harcı ve KDV indiriminin ardından konut kredisi faizlerinin düşürülmesi sonucu satışların artmasının beklendiğini vurgulayan Avcıl uygulamaya alınan teşviklerle konut stoklarının azalmaya başlayacağını ifade etti.

ELMÜTDER  Yönetim Kurulu Başkanı Av. Osman Avcıl, inşaat maliyetlerindeki artışların mevcut markalı konut projelerinde fiyatlara yansımamış olması nedeniyle şu an hemen teslim projelerden konut almanın tam zamanı olduğunu ve bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Son, döviz ve inşaat maliyetlerindeki artışın etkisiyle yeni yapılacak konutlarla birlikte 2018’in üçüncü çeyreğinde konut fiyatlarının artacağına dikkat çekti.

Türkiye’de ekonominin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörünün, 31 Ekim’e kadar tapu harçlarının binde 20’den binde 15’e, KDV oranlarının ise yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesinin ardından, şimdi de konut kredisi faizlerinin yüzde 1.2’den yüzde 0.98’e indirilmesiyle büyük ölçüde hareketlenmesi bekleniyor. Talep artışının etkisiyle çok yüksek oranda konut stokunun hızla tükeneceğinin altını çizen Osman Avcıl, konut almak isteyen tüketicilere cazip fiyatları ve teşvikleri kaçırmamaları için hızlı karar vermelerini tavsiye etti.

2018’in üçüncü çeyreğinde konut fiyatları aratacak

Mevcut konjonktür içinde en istikrarlı ve güvenilir yatırım aracının gayrimenkul olduğunu ifade eden Osman Avcıl, “Dövizde yaşanan yükselişin de etkisiyle demir, beton, akaryakıt gibi inşaat girdi maliyetleri hızla artıyor. Bizler gayrimenkul firmaları olarak çarkların dönmesi için büyük bir fedakarlık yaparak artan maliyetleri konut fiyatlarına yansıtmadık. Ancak stoklar tükendiğinde konut fiyatları kaçınılmaz olarak yükselecek. Döviz ve inşaat maliyetlerinde devam eden artışın etkisiyle yeni yapılacak konutlarla birlikte 2018 yılının üçüncü çeyreğinde hızlı fiyat artışları yaşanacak. Bu nedenle gayrimenkule yatırım yapmanın şimdi tam zamanı” dedi.

O.G.
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 5.4731     EURO 6.2133     IMKB 103408     ALTIN 229,916    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 04:57
Güneş 06:19
Öğle 12:36
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 19:59