EZANI GÜZEL OKUMA 1. BÖLGE FİNAL YARIŞMASI ELAZIĞ’DA YAPILDI

Ezanı Güzel Okuma 1. Bölge Yarışması Elazığ'da yapıldı. Mesudiye Camii Müezzin Kayyımı Hıdır Olcaş Uşşak ve Saba makamıyla okuduğu ezanla birinci oldu...

02 Temmuz 2017 Pazar 18:07 < GÜNDEM

İzzetpaşa Camii’nde öğlen namazı sonrası Elazığ Müftülüğü’nün organizasyonunda gerçekleştirilen yarışmada 8 ilin birincileri bölge birincisi olmak için yarıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘2017 Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ etkinlikleri çerçevesinde 10 bölgede düzenlediği Ezanı Güzel Okuma Yarışması’nda 1. Bölge olarak belirlenen Elazığ’daki yarışmaya; Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep Elazığ, Malatya, Mardin, Şanlıurfa il birincileri iştirak etti.

EN GÜZEL EZANI O OKUDU

5 kişilik komisyon önünde fonetik/diksiyon/tecvit, güzel okuma (eda), makam ve güzel ses üzerinden değerlendirmeye tabi tutulan yarışmacılar cemaate duygulu anlar yaşattı.

Yarışma sonunda Elazığ’ı temsil eden Mesudiye Camii Müezzin Kayyımı Hıdır Olcaş Uşşak ve Saba makamıyla okuduğu ezanla birinci oldu.

Yarışmada ikinciliği Gaziantep’ten Kadir Kestane üçüncülüğü ise Adıyaman’dan Yunus Olcay aldı.

Müftü SARIKAYA/ “HEPİNİZ BİZİM İÇİN BİRİNCİSİNİZ”

Ezan-ı Muhammediye’yi Güzel Okuma Bölge Yarışmasının ilimizde düzenlendiğini belirten Elazığ İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya 8 tane yarışmacı farklı illerden aramızda bulunuyor. Diğer illerden ilimize gelen hocalarımıza hoşgeldiniz diyorum ve başarılar diliyorum.” Dedi.

Yarışma sonunda dereceye giren yarışmacıları bizzat açıklayan değerlendirme komisyonu başkanı Müftü Yusuf Sarıkaya:

“Yarışmada jüri olarak Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve eğitim merkezlerimizden hocalarımız görev yaptı. Yarışmacı kardeşlerimizin hepsi bizim için birinci ama kural gereği birisini seçmek zorundaydık. Tabi bu kadar güzel ses arasından daha da güzel olanı seçmek cidden zordu. Çıkan sonuçları da küsuratlarla belirledik. Biz 1, 2 ve 3’ncüyü belirledik ve diğer kardeşlerimizde 4’üncüdür zaten. Bu yarışmada değerlendirme kriterleri olarak şunlar esas alındı; Eda ve seda, fonetik, diksiyon, tecvit, güzel ses, makam uygulama. Her kategori 25 puan üzerinden değerlendirildi.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE FİNALİ GAZİANTEP’TE YAPILACAK

On bölgenin birincileri 6 Ağustos tarihinde Gaziantep’te düzenlenecek Türkiye finaline katılma hakkı elde ederken, Türkiye finalinde ödül olarak birinciye 5 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye ise 3 bin TL ödül verilecek. Dereceye giremeyenlere ise 500 TL hediye edilecek.
 
Bölge 1’ncisi Hıdır Olcaş’ın okuduğu Uşşak-Saba makımındaki Ezan:

M.T
 
Etiketlerelazığ müftülüğü yusuf sarıkaya
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
DÖVİZ KURLARI
USD 4.7275     EURO 5.4833     IMKB 95057     ALTIN 192,737