Fehim Taştekin

28 Temmuz 2011 Perşembe 14:52 DİĞER KÖŞE YAZILARI

SİYONİST MAKYAJLI ŞİDDETE BÜYÜK TOLERANS

Norveçli cellat Anders Behring Breivik, Avrupa’da yükselen aşırı sağı, ‘Göçmen karşıtı, antisemitik, Neo-Nazi’ etiketleriyle izah etmeye çalışanları yanılttı. Hele hele Sun gazetesi gibi Breivik için ‘Nazi’ benzetmesini yapanlar asıl fotoğrafı kaçırdı. Breivik’in 1500 sayfalık ‘2083: Özgür Avrupa Bildirgesi’, 11 Eylül saldırılarının ardından Irak ve Afganistan’da uygulama alanı bulan Samuel Huntington’ın ‘Medeniyetler Çatışması’ tezini ‘İslamofobia, Neo-Con (Yeni Muhafazakâr) ve Siyonist’ bileşenlerle harmanlayarak enteresan bir çerçeve sunuyor. Oluşturduğu nörotik savaş konsepti, Osmanlı’nın Viyana’da durdurulduğu 1683 tarihinin 400. yıldönümünde Müslümanlardan temizlenmiş bir Avrupa’yı tahayyül ediyor. Bu tahayyülde Neo-Con ve Siyonist işbirliğine vurgu yapılıyor. Ezberci tayfa suç mahallinde ‘dazlak’ ve ‘gamalı haç’ ararken Breivik, Adolf Hitler’e ‘büyük şeytan’ diyor: “Eğer nefret ettiğim tarihsel bir figür varsa o da Hitler’dir. Zaman makinesiyle 1933’in Berlin’ine gidebilseydim ilk öldüreceğim kişi o olurdu. Hitler Kudüs’ü özgürleştirip civarındaki illeri İslami işgalden kurtarabilecek askeri güce sahipti. Yahudileri tarihi topraklara döndürmek için Birleşik Krallık ve Fransa ile anlaşabilirdi. Belki Yahudilerin Avrupa’dan gitmesi popüler olmazdı ama Yahudi halkı Hitler’e saygı duyardı.”


Niyetler çakışıyor
Breivik muhafazakâr Yahudilerle ittifak kurarken çokkültürlülüğe inanıp Filistinlilere destek veren Yahudileri ‘düşman’ olarak görüyor. Hedefteki İşçi Partisi hükümeti, İsrail’in Filistin politikalarına Avrupa’daki en sert tepkiyi veren iktidar. Oslo eylülde Filistin devletini tanıyan ilk ülke olacağını ilan etmişti. İşçi Partisi Gençlik Kolu da İsrail’e boykot çağrısı yapmıştı. Breivik’in sırf göçmen politikaları yüzünden İşçi Partisi’ni hedef aldığı izahı tek başına yetersiz. Öyle olsaydı Başbakan Jens Stoltenberg’in ocaktan bu yana 50 Çeçen mülteci aileyi Rusya’ya teslim etmesi ‘kefaret’ sayılabilirdi.

Velhasıl İslam’ı ‘teröre’ indirgeyen Neo-Conlarla, çokkültürlülüğü Avrupa’nın İslamlaşmasının sorumlusu sayanların niyetleri Breivik’in ‘2083’nde çakışıyor. Ne var ki 11 Eylül’den bu yana İslam’ın Avrupa’yı tehdit ettiğine dair yoğun propagandayla yaşlı kıtadaki aşırı sağın Siyonist – Neo-Con bileşeni gölgelendi. Üstelik Avrupa’nın polis teşkilatı Europol’un raporlarına rağmen İslamcı tehdit histerisiyle yatıp kalkan Avrupa, çok kolayca zemin bulan ırkçı tehdit karşısında körelmiş.

Europol’e göre Avrupa'da 2010'da 249 saldırıdan 3’ü İslamcılardan geldi. Buna karşın terör suçlamasıyla tutuklanan 611 kişinin yarısı İslamcı. Aşırı sağdan tutuklanan yok. 2009'da 294 saldırıdan sadece bir İslamcılardan gelmiş.


Güvenlik algısında körelme

Norveç’te 165 koltuklu parlamentonun yüzde 15’ini ele geçiren ve anketlere göre oy oranı yüzde 33’u bulan Kalkınma Partisi, Almanya’da eyalet bazında iki vekili olan Ulusal Demokrat Parti, Britanya’da Britanya Ulusal Parti, Hollanda’da Geerts Wilders’in Özgürlük Partisi gibi giderek palazlanan yasal ırkçı partiler, şiddete tapan hücreler için psikolojik zırh işlevi görüyor. Breivik, martta Wilders’i dinlemek için Londra’ya gidip İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) liderleriyle görüşmüş. Üstelik EDL’den kendine epeyce mürit edinmiş. EDL’nin 600 üyesiyle Facebook’ta görüşen Breivik’i İngiliz hayranları ‘Hitler gibi hipnoz etkisi yapan adam’ diye anlatıyor. Breivik bir de Richard adında bir İngiliz akıl hocasından bahsediyor. Bu bağlantılar bir yana Breivik katliam planlarını detaylıca anlattığı manifistosunu saldırıdan saatler önce 250’si İngiliz toplam 1003 kişiye göndermiş. Belgeyi alanlar arasında Belçikalı Vlaams Belang partisinin milletvekili Tanguy Veys da var. Belge İtalya, Fransa ve Almanya’daki bağlantılara da gitmiş. Camilere bolca adam yerleştiren istihbarat şebekeleri ise uyumuş. Ne bir ihbar, ne potansiyel 1003 suç ortağıyla ilgili takip var. Wikileaks belgelerine göre Amerikalı diplomatlar, 2008’de yeni tehdie ve Norveç’in istihbarat zafiyetine dikkat çekmiş. Europol şimdi 50 kişilik uzman grupla İslamcı olmayan tehdidi mercek altına alıyor. Geç kalan uyanışın bedeli 76 can oldu.
 
28.07.2011
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0849     EURO 6.7954     IMKB 85217     ALTIN 249,441    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:16
Güneş 04:59
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:40
Yatsı 21:16