FİLM VE SANAT FESTİVALİ SONA ERDİ

İlimizde düzenlenen "3. Çaydaçıra Film ve Sanat Festivali" yürüyüş ve konserle sona erdi. Festival kapsamında Kemal Sunal özel ödülü oyuncu Ata Demirer'e verildi.

25 Mayıs 2010 Salı 00:25 < KÜLTÜR - SANAT
    Elazığ Sinema Derneği (ESİNDER) ve Çayda Çıra Derneği tarafından Elazığ'da düzenlenen "3. Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali" sona erdi.
     
    ESİNDER Başkanı Serdar Kara, otelde yapılan törende, küçük bir festival olarak başlayan etkinliğin gün geçtikçe büyüdüğünü söyledi. 2000 yılında vefat eden Kemal Sunal'ı sahiplenmek, onun adına en azından sinema sevenler olarak ödül vermenin kendileri için borç olduğunu ifade eden Kara, "Çok büyük bir isim. Bu büyük ismi de büyük bir isimle ödül vermek gerekirdi. Ve yönetim kurulumuzla yaptığımız çalışmalarda Kemal Sunal gibi bir üstadın ödülünü de çok değerli oyuncumuz Ata Demirer'e vermeyi kararlaştırdık" dedi. Kara, festivalde ilk kez kısa film yarışması yapıldığını ve yarışmaya 156 filmin katıldığını bildirdi.
      
    Konuşmaların ardından kısa film yarışmasında birinci olan "İstanbul'u Dinliyorum", "Salıncak-Kurmaca" ve "Mada" filmlerine ödülleri, yönetmenler Ertuğrul Karslıoğlu, Turhan Yavuz ve Ahmet Çelenk tarafından verildi.

    Törende daha sonra oyuncu Ata Demirer'e Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu tarafından "Kemal Sunal Özel Ödülü" verildi. Demirer, ödülü aldığı sırada yaptığı konuşmada, mesleğe başlamasının ardından 12 yıl geçtiğini belirterek, "12 yıl içerisinde yaptıklarımı düşündüğümde Kemal Sunal'ın tırnağı olamadığım muhakkak. Fakat bu ödül bana cesaret veriyor ve onu doğru anladığımı gösteriyor. Herkese nasip olmaz" dedi. Demirer'e ayrıca festivale katılım ödülü verildi.
        
    Ödülünü Emniyet Müdürü Fahrettin Coşkun'dan alan Demirer, kısa film yarışması sonuçları açıklandığı sırada, sunucunun yanlışlıkla birinci filmi üçüncü olarak anons etmesini anımsatarak, "Sunucumuz Serkan bey çok sempatik. O belgesel ödülünde birinciyi üçüncü diye çağırıp... Bir de söylediği şey güzeldi. Ne dedi? 'Biz de o kadar hata yapalım' dedi. Değil mi? Koskoca Fenerbahçe stadında benzer bir hata yaşanmış." diye konuştu.

    Törenin ardından Elazığ'ın eski yerleşim yeri Harput yolu üzerindeki 8. Kolordu Komutanlığı önünden Hükümet Konağı önüne kadar yürüyüş yapıldı. Vali Muammer Erol, Belediye Başkanı Selmanoğlu, festivale katılan oyuncular ile öğrencilerin katıldığı yürüyüşte, katılımcılar mumlarla yürüdü. Hükümet Konağı önüne kadar süren yürüyüş, burada yerel şarkıcıların katıldığı konserle sona erdi.

    Elazığ'da 19 Mayısta başlayan festival kapsamında ücretsiz sinema gösterileri yapılmasının yanısıra Selami Gedik'in resim ve fotoğraf sanatçısı Serkan Şedele'nin eserlerinden oluşan sergi açıldı.

    asmt
YORUM EKLE
    YORUMLAR
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:31
Güneş 06:56
Öğle 12:13
İkindi 14:55
Akşam 17:19
Yatsı 18:38
DÖVİZ KURLARI
USD 5.4835     EURO 6.1905     IMKB 92709     ALTIN 211,651