FIRAT ÜNİVERSİTESİ, DUBAİLİ FİRMA ARMADA HOLDİNG‘İN İSTEDİĞİ ARAZİYİ VERMİYOR

Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın gayretleri sonucunda Elazığ’a yaklaşık 1 milyarlık yatırım kararı alan Dubaili yatırımcıların Fırat Üniversitesi’nin Kesikköprü yerleşkesinde istedikleri arazi için onay çıkmadı...

01 Mart 2018 Perşembe 12:51 < GÜNDEM


Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın gayretleri sonucunda Elazığ’a yaklaşık 1.1 milyar dolarlık yatırım kararı alan Dubaili yatırımcıların Fırat Üniversitesi’nin Kesikköprü yerleşkesinde istedikleri arazi için onay çıkmadı...

Elazığ’a yapılacak en büyük bütçeli yatırım için birkaç kez ilimize gelerek il yöneticileri ile bir araya gelen Dubaili yatırımcıları üzen karar açıklandı. Dubaili firma, 10 Şubat tarihinde bir kez daha Elazığ'a gelerek söz konusu yatırım için son hazırlıklarını tamamlamış ve yatırım kararlarını açıklamıştı.

PROJEDE NELER VARDI?

12 Aralık 2017 tarihinde geniş bir katılım sağlanan toplantıda Dubaili yatırımcı firmanın sunumunu yaptığı proje içlerinde birçok sosyal aktivitenin bulunduğu 3 kuleden oluşuyordu.

Projede; konaklama, yaşam merkezi, spor aktivite alanları, ticari merkez, otel, üniversite, hastane, hiper ve süper market ile birlikte bakım ve kreş tesisleri bulunuyordu.

Armada Holding tarafından gerçekleştirilecek projelerin bir kısmının yer alacağı F.Ü arazisinin verilip verilmeyeceği kamuoyunda tartışma konusu olmuştu.

“ÜNİVERSİTEMİZ CAMİASINI DERİNDEN ÜZMEKTEDİR”

Fırat Üniversitesi Senatosu yapılan görüşmeler neticesinde sessizliğini bozarak konuyla ilgili ilk kez  açıklama yaptı.

Yapılan basın açıklamasında; tüm gelişmeler ayrıntılarıyla anlatılırken: “Üniversite arazisinden tahsisin kaldırılarak çeşitli amaçlarla kullanılmasına yönelik çabaların sürdüğünü görmek, Üniversitemiz camiasını derinden üzmektedir” denildi.

 “ZORUNLU HALE GELMİŞTİR”

Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Üniversitemizin Kesikköprü Kampüs alanında yurtdışı kaynaklı Armada Holding Group tarafından gerçekleştirilmesi planlanan projeyle ilgili olarak son günlerde çıkan çeşitli haberler ve görülen lüzum üzerine Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından Kamuoyunun bilgilendirilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Üniversitemizden talep edilen söz konusu alan 14.10.1971 tarihinden itibaren Fırat Üniversitesine eğitim maksadıyla tahsis edilmiş olup, bahse konu alanda halihazırda İletişim Fakültesi, Merkezi Laboratuvar, Tarım ve Hayvancılık Araştırma ve Uygulama Merkezi ile çiftçilerimize hayvancılık konusunda sürekli eğitim veren Çiftçi Eğitim Merkezimiz faaliyetlerine devam etmektedir. Bununla birlikte, söz konusu arazide Üniversitemizin ihtiyacı olan ve stratejik planımız çerçevesinde yıllara yayılmak suretiyle gerçekleştirilecek olan; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesi, Sivil Havacılık Yüksekokulu, İnsansız Hava Araçları Merkezi ve Hava-Araç Pisti kurulmasına ilişkin Master planımız, kuruma tahsis edilen yatırım bütçesi çerçevesinde uygulamaya konulmuştur” denildi.

“BÖLGEYE DUYULAN İHTİYACI ELZEM KILMAKTADIR”

Fırat Üniversitesi’nin sadece Elazığ’a değil bölgeye hizmet ettiği vurgulanan açıklamada;

“Fırat Üniversitesi; başta eğitim ve Ar-Ge faaliyetleri olmak üzere ilimize, bölgemize ve Ülkemize kalkınma odaklı her türlü desteği vermektedir. Fırat Üniversitesi sadece ilimizde değil bölgesinde gerçekleştirilecek olan her türlü eğitime yönelik yatırıma geçmişte olduğu gibi bugünden sonra da tüm desteğini vermeye kararlıdır.

Ancak, Armada Holding Group adlı yabancı şirketin proje tanıtım toplantısında sunulan proje kataloğunda, söz konusu proje için Fırat Üniversitesi Kesikköprü Kampüs alanında toplam 3072 dönümlük arazinin istendiği görülmektedir. Kendi kataloglarında sunmuş oldukları proje ayrıntılarına bakıldığında, talep edilen alanın yaklaşık %20’sinin eğitim amaçlı olarak, geriye kalan 2300 dönüm civarındaki arazi üzerinde ise golf villaları, dubleks evler, apartmanlar, ticari alanlar, alışveriş merkezi, otel, çeşitli eğlence tesisleri ve spor alanları yapılmak istendiği anlaşılmaktadır.

Bu arazinin tahsisinin yapıldığı yıllarda Üniversitemizde sadece yaklaşık 100 öğrencisi bulunan Veteriner Fakültesi ile 300 öğrencisi bulunan Mühendislik Fakültesi’nin olduğu göz önüne alındığında; halihazırda 46.000 öğrencisi olan Üniversitemizin akademik vizyonu ve hedefleri, kurulması planlanan fakülteleri ile Ar-Ge merkezleri ve her geçen yıl artmakta olan öğrenci sayıları, Kesikköprü Kampüs alanının tamamına duyulan ihtiyacı elzem kılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

“TAHSİS TALEPLERİ SENATO TARAFINDAN ONAYLANMADI”

Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından yapılan açıklamada; senatonun yabancı yatırımcıların tahsis taleplerini onaylamadığı belirtilerek:

“Fırat Üniversitesinin gelişimini ve geleceğini öngörerek, bu kampüs alanlarının tahsisi için çaba gösteren Elazığ’ın ileri gelenleri ile tahsisi onaylayan Bakanlar Kurulu üyelerinin bu ileri görüşlülüğüne karşılık; tahsisten 40-50 yıl sonrasında, başka illerdeki “Üniversiteyi sahiplenme ve ona her türlü yardım ve katkıyı sağlama” çabalarına karşılık, şehrimizde özellikle son yıllarda Üniversite arazisinden tahsisin kaldırılarak çeşitli amaçlarla kullanılmasına yönelik çabaların sürdüğünü görmek, Üniversitemiz camiasını derinden üzmektedir.

Sonuç olarak; 120.000’i aşan mezunuyla Ülkemizin siyasi, bürokrasi, sanayii ve sosyo-ekonomik alanlarındaki katkısı bütün kesimlerce bilinen ve dünyada önemli bir saygınlığı olan Fırat Üniversitesi’nin ilimizin önemli bir değeri olduğunu hatırlatır, kampüs alanlarımızla ilgili bu tür tahsis taleplerinin Üniversitemiz Senatosu tarafından onaylanmadığını beyan ederiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur…”

 BAŞKAN YANILMAZ CİDDE FUARI'NDA ELAZIĞ'A YATIRIM İÇİN TEMASLARINI SÜRDÜRÜYOR - TIKLAYIN 

 DUBAİLİ FİRMA ELAZIĞ’A YAPACAĞI YATIRIM KONUSUNDA NE KARAR VERDİ? - TIKLAYIN M.T
 
 
Etiketlerfırat üniversitesi vali çetin oktay kaldırım
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • ali taş - 02 Mart 2018 Cuma 19:35
  malatya devreye girip yatırımcılara arsa verip dubaili leri malatyaya yakında çağırırsa şaşırmayın..elazığa yine yazık olacak.işşiz liği azaltacak bir projeydi oysa..
 • abdulhamid - 01 Mart 2018 Perşembe 20:10
  Sayın Cumhurbaşkanı bunun hesabını Rektörden soracaktır.Bu ilin siyasileri ne yapar anlamıyorum.Yıllardir o arsa boş ve übiversite bütün yatırımlarını merkez kampüse yapıyor.Orada bulunan iletişim fakültesindeki talebelerin hepsi perişan.Rektör kaç defa oraya gitti.Bir şehrin kaderiyle oynadılar yazıklar olsun.Bunun hesabini bu millete veremezler.Yazik gunah.
 • Ahmet - 01 Mart 2018 Perşembe 17:40
  Böylesine büyük ölçekli bir yatırımın gerçekleştirileceği araziyle ilgili karar sadece şehrin üniversite senatosuna bırakılmamalıdır.Şehrin tüm paydaşlarının bu konuda yapacakları birden fazla oturumla nihai karar verilmelidir.Üniversite Senato'sunun araziyi yatırımcıya vermeme kararının gerekçesi makul karşılansa bile bunu detaylı bir şekilde şehrin siyasi,bürokrasi,STK temsilcileri ve halkıyla bir bütün halinde istişare etmek elzemdir. Aksi halde bu fırsatın kaçmasına sebep olanlar ile bu duruma seyirci kalanlar asırlar boyu toplum vicdanında hapsolacaklardır.
 • Ozgur - 01 Mart 2018 Perşembe 17:18
  Ilimizin işsizlik problemine ilaç olacak projenin önünü nasıl keserler anlamiyorum. Ne saniyorlar kendilerini.Onlarda eğitim yatırımı yapayacaklardi yurt dışından öğrenciler bile gelecekti ve en önemlisi yatırım yatırımı çekecekti. Bir ilin kaderini bozamazlar.Cumhurbaşkanımız buna müsade etmeyecek.
 • mehmet - 01 Mart 2018 Perşembe 15:47
  Vali Kaldırım didindi çırpındı Elazığ tarihinin en büyük özel sektör yatırımımını getirdi. Yıllardır boş yatan araziye sahip çıkmak Fırat üniversitesinin aklına yeni mi geliyor. Yazıklar olsun bu kararı alanlara ve buna sessiz kalan siyasilere. Bir üniversite şehrin kaderi ile bu kadar oynayamaz. Binlerce kişinin istihdam edileceği böyle bir proje bir daha ayağımıza kadar gelmez. Dolayısıyla Elazığlı olan ve bu memleketi seven herkesin bu karara tepki göstermesi ve kamuoyu baskısı oluşturması gerekiyor.
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3448     EURO 6.0757     IMKB 91074     ALTIN 214,385    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 06:00
Güneş 07:29
Öğle 12:26
İkindi 14:50
Akşam 17:11
Yatsı 18:34