FIRAT ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİNDEN BÜYÜK BAŞARI!

Fırat Üniversitesi Öğretim üyelerinden Doç. Dr. Serdar YAVUZ, çalışma arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’nin ilk atıf ve indeks veritabanı SOBIAD’ı oluşturarak önemli bir başarıya imza attı…

01 Aralık 2016 Perşembe 20:42 < GÜNDEM


Fırat Üniversitesi Öğretim üyelerinden Doç. Dr. Serdar YAVUZ, çalışma arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’nin ilk atıf ve indeks veritabanı SOBIAD’ı oluşturarak önemli bir başarıya imza attı…
 
Doç. Dr. Serdar YAVUZ, çalışma arkadaşlarıyla birlikte büyük bir başarıya imza atarak Türkiye’nin ilk milli ve yerli indeksi SOBIAD’ı (Sosyal Bilimler Atıf Dizini ) geliştirdi.

YAVUZ’un geliştirdiği bu sistem sayesinde lisans, lisansüstü, doktora öğrencileri, araştırma yapan öğretim üyeleri Türkiye’de Sosyal bilimler alanında yayınlanmış dergi, makale, atıfları tek tuşla bulabilecek.

Amaçlarının Türkiye merkezli sosyal bilimler dergilerinde yayınlanan makalelerde yazarların başka makalelere ve kitaplara yaptıkları atıfları ortaya koymak olduğunu ifade eden Doç. Dr. Serdar YAVUZ:

“Akademisyenlerimiz SOBIAD sayesinde belli bir sayısının üstünde makalesi ve atıfı olan yazarların yaptıkları çalışmalara ulaşabilecekler. SOBIAD, Cumhurbaşkanımızın 2023 vizyonuna göre düzenlenmiş ve alanında yerli ve milli olmayı hedefleyen önemli bir sistemdir” dedi.

SOBIAD’ın tanıtımı için birçok kurum ve kişilerle ile görüştüklerini dile getiren YAVUZ:

“Tübitak/Ulakbim ekibine 5 saatlik bir sunum yaparak ortak bir çalışma gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a bilgilendirici mektup yazdık, YÖK başkanvekili Prof. Dr. Hasan MANDAL’a sunum yaptık ve ÖSYM başkanı Prof. Dr. Ömer DEMİR hocamıza bilgi verdik. Bunların yanı sıra YÖK başkanımız Prof. Dr. Yekta SARAÇ hocamıza ve başdanışmanı Prof. Dr. Sezer KOMŞUOĞLU’na konu ile ilgili bilgilendirmelerde bulunduk” diye konuştu.

SOBİAD NEDİR? 

Sobiad (Sosyal Bilimler Atıf Dizini) Türkiye’de sosyal bilimler alanında yapılmış ilk milli Atıf Dizini ve Veritabanıdır.

İndeks, dizin ve veritabanı hep aynı mantık ile çalışır. İndeks; akademisyenleri, üniversiteleri yayın ve başarı sırasına göre sıralayan bir sistemdir.

Türkiye’de yayınlanan 307 dergi ve 78.500 makale (her gün artmaktadır) arasında Atıf bulmakta ve Arama yapılmasına olanak sağlamaktadır. Akademik dünyada bir yayının değeri genel olarak aldığı atıf ile ölçülür. Aldığı atıfın fazlalığı bilim dünyasında yaptığı etkiyi gösterir. Birçok kurum üniversitelerin başarı oranını aldığı atıflar ile ölçer. Yurtdışında bazı üniversiteler Doçent veya Profesör unvanı verirken veya istihdam ederken özellikle aldığı atıf sayısını makaleleri ile birlikte incelemektedir.

Kaynak: Hakimiyet

M.T
 
Etiketlerfırat üniversitesi
YORUM EKLE
    YORUMLAR
DÖVİZ KURLARI
USD 6.0406     EURO 6.7414     IMKB 86796     ALTIN 248,760    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 03:20
Güneş 05:01
Öğle 12:25
İkindi 16:17
Akşam 19:38
Yatsı 21:12