NURULLAH CAMİ DERNEĞİ YAPTI VEHBİ NAZIRLI ÜSTÜNE KONDU

Nurullah Cami Derneği tüm masraflarını dernek olarak karşılayıp tamamladıkları Kur’an kursu binasının Vehbi Nazırlı tarafından vakfa dönüştürülmesinden rahatsız…

18 Eylül 2016 Pazar 17:40 < GÜNDEM

Nurullah Cami Derneği tüm masraflarını dernek olarak karşılayıp tamamladıkları Kur’an kursu binasının Vehbi Nazırlı tarafından vakfa dönüştürülmesinden rahatsız… Dernek Başkanı Hacı Karakaya ve Başkan Yardımcısı Mehmet Kanat gazetemize özel açıklamalarda bulunarak camiyi nasıl örnek cami haline getirdiklerini anlattı, cami cemaatinin yakın zamanda açılışını yaparak müftülüğe devrettikleri Kur’an kursunu Vehbi Nazırlı’nın vakfa çevirmesinden duydukları rahatsızlığı belirtti.Nurullah Cami Derneği olarak Kur’an kursunu 1 milyon 610 bin TL’ye mal ederek yaptıklarını belirten Dernek Başkanı Hacı Karakaya bu paranın 1 milyon 300 Bin TL’sini derneklerinin bulduğunu geri kalan 310 bin TL’nin de Diyanet Vakfı tarafından destek olarak verildiğini ifade etti.

Derneğin büyük çabalarla bulduğu paralarla yaptırdığı Kur’an kursuna ilimizin kanaat önderlerinden Hafız Abdullah Nazırlı’nın adını verdiklerini ifade eden Başkan Karakaya inşaatın bitiminin ardından açılış yaptıklarını ve kursu müftülüğün hizmetine sunduklarını belirtti.Kur’an Kursunun şu anda tüm masraflarının Müftülük tarafından karşılanmasına rağmen binanın Hafız Abdullah Nazırlı’nın oğlu Vehbi Nazırlı tarafından vakfa çevrilmesine anlam veremediklerini belirten Karakaya mahalle sakinlerinin bu durumdan rahatsız olduğunu söyleyerek şunları söyledi:

“Dernek olarak çok büyük gayretler sonucu Kur’an Kursu binasını tamamladık. Toplamda 1 Milyon 610 Bin TL’ye mal olan binanın 1 Milyon 300 Bin TL’sini dernek olarak biz bulduk ve ödedik. Geri kalan 310 bin TL’yi ise Diyanet Vakfı’na durumu anlatınca destek olarak aldık. Ve sonuçta kursu tamamlayıp, açılışını yaparak müftülüğe devrettik.

Fakat bir süre sonra binanın tüm ihtiyaçlarının müftülük tarafından karşılanmasına rağmen kursa ismini verdiğimiz Hacı Abdullah Nazırlı’nın oğlu Vehbi Nazırlı tarafından vakfa çevrildiğini öğrendik. Gelip tabelalarını da astılar. Fakat kendisi ne gelip burada duruyor ne de kursla ilgileniyor. Açıkçası yapım aşamasında hiçbir katkısı olmayan bir şahsın gelip binadan faydalanmak istemesinden rahatsızız.Babası Hafız Abdullah Nazırlı Bey ilimizin yetiştirdiği ömrünü Kur’an’a adamış çok mübarek bir şahsiyet… Zaten bu sebepten ötürü adını kursumuza vermeyi uygun gördük. Fakat devlet büyüklerimizin ve bizlerin babasına gösterdiği hürmeti oğlu Vehbi Nazırlı’nın böyle kullanmasından çok rahatsızız.”

Cami hakkında bilgiler veren Başkan Hacı Karakaya yapacakları çalışmaları da anlattı. Caminin 1994 yılında Milli Emlak’tan alınan arsa üzerine hayırsever vatandaşların desteğiyle 1 yılda yapımı tamamlanarak hizmete açıldığını belirtti. 5000 m2 alan üzerine inşa edilen caminin çok güzel ve özenle bakımı gerçekleştirilen bir de bahçesi olduğunu söyleyen Karakaya caminin mahalle sakinleri tarafından bir sosyal alan olarak kullanılmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Caminin hiçbir ihtiyacı bulunmadığını belirten başkan çevre temizliğinin düzenli olarak yapıldığını ve mahalleliye hizmet verdiğini söyledi. Yapacakları çalışmalar hakkında da bilgiler veren Başkan Karakaya cami yanına bir Yatılı kız Kur’an Kursu, engellilerin ulaşımını kolaylaştırıcı düzenlemeler, yine engellilerin kullanımına uygun lavabo ve tuvaletler ile bir morg ve gasilhane yapacaklarını ve caminin üst katının da halılarını yenileyeceklerini açıkladı.Haber – Foto: Osman Gürses
 
YORUM EKLE
  YORUMLAR
 • M.Vehbi Nazırlı - 16 Ekim 2017 Pazartesi 11:56
  Nurullah Camii Dernek Başkanı Hacı Karakaya Kur'an Kursunu kendisi yapmış gibi konuşmuş.Ancak Kurs yapıldıktan sonra Nurullah Camii dernek başkanı olmuştur. Hafız Abdullah Nazırlı Kuran Kursu Elazığ Halkı tarafından Valilik ve Müftülük işbirliği ile yapılmıştır. Bu kursu ben yaptırdım demeye kimsenin hakkı yoktur. Vakfımızın cami derneği ile hiçbir alakası yoktur..Cami Derneği'nin Hafız Abdullah Nazırlı adını kullanarak para toplamaya hakkı yoktur.Muhterem Elazığ'lı hemşehrilerimize saygı ile duyururum. Hafız Abdullah Nazırlı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı M.Vehbi Nazırlı
 • Mehmet Sezai Aydıngöz - 20 Eylül 2016 Salı 13:33
  Bir şahsın:Nasıl bir sosyal kurumu isteği doğrultusun da vakfa çevirebilmesi,anlaşılır değil.Özlü olarak detay anlatılmalıdır.Ayrıca;"Kanaat Önderi"diye bir kavram İslam literatürün de yok.Bu kelimeyi kimler ne maksatla üretildiği iyi düşünülmeli.
 • FERİDUN BALIK - 18 Eylül 2016 Pazar 21:46
  Dernek üyeleri yaptıkları harcamaların belegeleri ile ve işe başlama evrakalrını da yanlarına alarak mahlemeye yada diyanet işlerine baş vurmalı ve vakıf statüsünden çıkartarak direkt diyanet bünyesine dahil etmeli
DÖVİZ KURLARI
USD 5.3608     EURO 6.0653     IMKB 91801     ALTIN 213,877    
ELAZIĞ ⇓
İmsak 05:55
Güneş 07:24
Öğle 12:22
İkindi 14:48
Akşam 17:09
Yatsı 18:32